Var på blokken i Brøndby: FCM køber stortalent

Brøndby IF og AGF har haft kig på ham, men på sin 16-års fødselsdag torsdag valgte et islandsk stortalent at skifte til FC Midtjylland.



IKAST (Tipsbladet): Transfervinduet er for længst lukket i Superligaen og åbner først igen til sommer forud for den nye 2024/25-sæson.

Men det betyder ikke, at klubberne af den grund har sendt sportsdirektører og scouts på ferie eller har indstillet aktiviteterne.

Torsdag var der således aktivitet på FC Midtjyllands træningsanlæg i Ikast, hvor en ung mand var på besøg med sine forældre.

Det viste sig at være islændingen Egill Orri Arnarsson, der ifølge Tipsbladets kilder lige straks skifter til FC Midtjylland.

Arnarsson er venstre back fra Thor på Island, fyldte 16 år torsdag, og fødselsdagen fejrede han og FC Midtjylland med en kontrakt, og for FCM's vedkommende dermed også et køb af forsvarsspilleren fra den islandske klub.

Skiftet er ikke præsenteret offentligt endnu, men det ventes at blive officielt inden for kort tid.

Arnarsson har været til prøvetræning i FC Midtjylland tre gange, blandt andet i foråret 2023, og efterfølgende var backen også på et længere prøveophold i Brøndby IF, hvor han ligesom i FC Midtjylland spillede kampe med ungdomsholdet.

Backen har også været til prøvetræning i Torino og har været en spiller, der også har været interesse for i andre Superliga-klubber.

Arnarsson koster et symbolsk beløb her og nu og får en treårig kontrakt, der er det maksimale, spillere på 16 og 17 år kan indgå.

Arnarsson har spillet enkelte gange for førsteholdet i Thor, der spiller i næstbedste række på Island, og han har spillet 14 kampe for Islands ungdomslandshold

Der er lige nu otte islandske spillere i Superligaen fordelt på fem klubber og yderligere fem spillere i 1. Division samt seks islandske teenagere i U/19-ligaen.

Arnarsson skal spille i FC Midtjyllands ungdomsafdeling, hvor FCM's nuværende venstre back på U/19-holdet også er en islænding, Daníel Freyr Kristjánsson fra Stjarnan.

FCM har også andre nordiske og vestafrikanske spillere på U/19-holdet og har en islandsk viceanfører i form af Sverrir Ingi Ingason.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bo Henriksen fyret

Dybt skuffet og trist

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes