VB-træner forventer indkøb: Får et stærkere hold

Vejle Boldklub bliver forstærket denne sommer. Dels gennem unge spillere af egen avl og dels de tilgange, som kommer til udefra, lyder det fra cheftræneren.



Forventningens glæde af som bekendt den største. Og i Vejle går cheftræner Carit Falch rundt og glæder sig, for han forventer, at han råder over et stærkere hold, når sommeren er forbi, siger han til Vejle Amts Folkeblad.

Dels regner han med, at de unge spillere, som kommer op på førsteholdet fra ungdomsafdelingen, bliver bedre, og dels er det planen, at VB skal forstærkes med flere indkøb.

– Jeg vælger at se positivt på det. De spillere eksempel fra akademiet, som vi har inde nu, bliver dygtigere. Så når vi får nye tilgange, får vi et stærkere hold samtidig med, at de eksisterende spillere er blevet bedre. Jeg kigger meget ambitiøst ind i den nære fremtid, for jeg kan se, at vi vokser som hold dag for dag, siger Falch til Vejle Amts Folkeblad.

Vejle spiller mandag aften sæsonens anden Superliga-kamp, når holdet gæster SønderjyskE. Her er den nyindkøbte græker Dimitris Emmanouilidis udtaget til kamptruppen. Læs optakten til det opgør her.

VB har i det hele taget, været aktive på transfermarkedet indtil videre. Klubben har hentet Manjrekar James i FC Midtjylland, Mouhamadou Drammeh i Stade de Reims, Kevin Custovic i Västerås SK), Salieu Drammeh i HIK), og Aleksey Chernov i FK Ufa.

Derudover har den vekslet German Onugkha lejeaftale til en permanent kontrakt, men sendt ham videre på leje hos Krylya Sovetov Samara hjemme i Rusland.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

OB jagter tidligere Superliga-profil

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Bud på 1,12 milliard afvist

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Klar melding fra Thomas Gravesen

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte