VB-træner forventer indkøb: Får et stærkere hold

Vejle Boldklub bliver forstærket denne sommer. Dels gennem unge spillere af egen avl og dels de tilgange, som kommer til udefra, lyder det fra cheftræneren.



Forventningens glæde af som bekendt den største. Og i Vejle går cheftræner Carit Falch rundt og glæder sig, for han forventer, at han råder over et stærkere hold, når sommeren er forbi, siger han til Vejle Amts Folkeblad.

Dels regner han med, at de unge spillere, som kommer op på førsteholdet fra ungdomsafdelingen, bliver bedre, og dels er det planen, at VB skal forstærkes med flere indkøb.

– Jeg vælger at se positivt på det. De spillere eksempel fra akademiet, som vi har inde nu, bliver dygtigere. Så når vi får nye tilgange, får vi et stærkere hold samtidig med, at de eksisterende spillere er blevet bedre. Jeg kigger meget ambitiøst ind i den nære fremtid, for jeg kan se, at vi vokser som hold dag for dag, siger Falch til Vejle Amts Folkeblad.

Vejle spiller mandag aften sæsonens anden Superliga-kamp, når holdet gæster SønderjyskE. Her er den nyindkøbte græker Dimitris Emmanouilidis udtaget til kamptruppen. Læs optakten til det opgør her.

VB har i det hele taget, været aktive på transfermarkedet indtil videre. Klubben har hentet Manjrekar James i FC Midtjylland, Mouhamadou Drammeh i Stade de Reims, Kevin Custovic i Västerås SK), Salieu Drammeh i HIK), og Aleksey Chernov i FK Ufa.

Derudover har den vekslet German Onugkha lejeaftale til en permanent kontrakt, men sendt ham videre på leje hos Krylya Sovetov Samara hjemme i Rusland.





Afslører detaljer om Brøndby-skifte




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Forventer klubskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medier jubler over USA’s nedtur



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-Vækkeuret: Vildt VM-drama

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby