VB-træner forventer indkøb: Får et stærkere hold

Vejle Boldklub bliver forstærket denne sommer. Dels gennem unge spillere af egen avl og dels de tilgange, som kommer til udefra, lyder det fra cheftræneren.



Forventningens glæde af som bekendt den største. Og i Vejle går cheftræner Carit Falch rundt og glæder sig, for han forventer, at han råder over et stærkere hold, når sommeren er forbi, siger han til Vejle Amts Folkeblad.

Dels regner han med, at de unge spillere, som kommer op på førsteholdet fra ungdomsafdelingen, bliver bedre, og dels er det planen, at VB skal forstærkes med flere indkøb.

– Jeg vælger at se positivt på det. De spillere eksempel fra akademiet, som vi har inde nu, bliver dygtigere. Så når vi får nye tilgange, får vi et stærkere hold samtidig med, at de eksisterende spillere er blevet bedre. Jeg kigger meget ambitiøst ind i den nære fremtid, for jeg kan se, at vi vokser som hold dag for dag, siger Falch til Vejle Amts Folkeblad.

Vejle spiller mandag aften sæsonens anden Superliga-kamp, når holdet gæster SønderjyskE. Her er den nyindkøbte græker Dimitris Emmanouilidis udtaget til kamptruppen. Læs optakten til det opgør her.

VB har i det hele taget, været aktive på transfermarkedet indtil videre. Klubben har hentet Manjrekar James i FC Midtjylland, Mouhamadou Drammeh i Stade de Reims, Kevin Custovic i Västerås SK), Salieu Drammeh i HIK), og Aleksey Chernov i FK Ufa.

Derudover har den vekslet German Onugkha lejeaftale til en permanent kontrakt, men sendt ham videre på leje hos Krylya Sovetov Samara hjemme i Rusland.







LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Stopper karrieren

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De er interesseret i Christian Eriksen

De vil gerne have Jens Jønsson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

17 minutter for United – nu skal han til VM

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’