VB-træner forventer indkøb: Får et stærkere hold

Vejle Boldklub bliver forstærket denne sommer. Dels gennem unge spillere af egen avl og dels de tilgange, som kommer til udefra, lyder det fra cheftræneren.



Forventningens glæde af som bekendt den største. Og i Vejle går cheftræner Carit Falch rundt og glæder sig, for han forventer, at han råder over et stærkere hold, når sommeren er forbi, siger han til Vejle Amts Folkeblad.

Dels regner han med, at de unge spillere, som kommer op på førsteholdet fra ungdomsafdelingen, bliver bedre, og dels er det planen, at VB skal forstærkes med flere indkøb.

– Jeg vælger at se positivt på det. De spillere eksempel fra akademiet, som vi har inde nu, bliver dygtigere. Så når vi får nye tilgange, får vi et stærkere hold samtidig med, at de eksisterende spillere er blevet bedre. Jeg kigger meget ambitiøst ind i den nære fremtid, for jeg kan se, at vi vokser som hold dag for dag, siger Falch til Vejle Amts Folkeblad.

Vejle spiller mandag aften sæsonens anden Superliga-kamp, når holdet gæster SønderjyskE. Her er den nyindkøbte græker Dimitris Emmanouilidis udtaget til kamptruppen. Læs optakten til det opgør her.

VB har i det hele taget, været aktive på transfermarkedet indtil videre. Klubben har hentet Manjrekar James i FC Midtjylland, Mouhamadou Drammeh i Stade de Reims, Kevin Custovic i Västerås SK), Salieu Drammeh i HIK), og Aleksey Chernov i FK Ufa.

Derudover har den vekslet German Onugkha lejeaftale til en permanent kontrakt, men sendt ham videre på leje hos Krylya Sovetov Samara hjemme i Rusland.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – FC Fredericia

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Så du det? Wass i helt vild aktion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland