Vejle Boldklub – AaB

For anden runde i træk tabte Vejle til allersidst, og hjemmeholdet jagter således stadig sæsonens første point. Lykkes det endelig i 11. spillerundes hjemmekamp mod AaB?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Efter en forfærdelig sæsonstart med lutter nederlag smuttede Ivan Prelec i sidste uge, og Vejle har i stedet ansat rumænske Mihai Teja.

Men den nye solbrillende-bærende cheftræner fik ikke vendt skuden i første forsøg. 

For anden runde i streg havde vejlenserne ellers et brugbart resultat på hånden til den bitre ende, men FCK lykkedes, ligesom Sønderjyske i runden forinden, med at snuppe alle tre point efter en sen scoring til 2-1.

Det betyder, at Vejle nu sidder på en tvivlsom rekord som det eneste hold nogensinde til at tabe alle sæsonens ti første Superligakampe, og ikke overraskende er der allerede et godt stykke op til den rigtige side af nedrykningsstregen.

Det er svært at være optimistisk på Vejles vegne, som de har taget sig ud indtil videre, men et lille lys i mørket er, at de trods alt har været uhyre tæt på at slette det pinefulde nul fra pointkontoen i de to seneste kampe.

AaB:
Oprykkerne fra Aalborg er spået til at skulle kæmpe om overlevelse med blandt andre Vejle i den kedelige ende af Superligaen, men efter 10 spillerunder har Menno Van Dams tropper altså fortsat snor i top-seks.

Gæsterne har ikke kunne stille meget op i kampene mod rækkens bedste hold, som alle er endt i klare nederlag, men resultaterne mod de resterende hold har til gengæld været aldeles fremragende.

I sidste weekend diskede AaB op med en fremragende præstation i det vigtige bundbrag mod Sønderjyske, som fuld fortjent blev vundet med 3-0 på et formidabelt hattrick i anden halvleg af Mathias Jørgensen.

AaB-anføreren er nu oppe på seks scoringer i 10 kampe, og så varm en målscorer kan ende med at blive helt afgørende for nordjydernes overlevelseschancer.

Halvvejs igennem grundspillet er AaB tættere på top-seks end på nedrykningsstregen, og hvis det også bliver til sejr over Vejle, begynder det virkelig at ligne noget for oprykkerne.

Sebastian Otoa er ude med en skade, mens Oumar Diakhité til gengæld er tilbage fra karantæne.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Hujber, Jensen, Provstgaard, Elvius – Hetemi, Barry – N’Gbakoto, Kirkegaard, Juwara – Yeboah

AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Diakhite, Bruus – Jasson, Davidsen, Widell – Adedeji, Ross, Jørgensen

Dom:
Der er ikke så meget at rafle om for bundproppen Vejle. En hjemmekamp mod AaB skal selvfølgelig kaste point af sig, og helst tre af slagsen.

Det scenarie lover godt for underholdningen mellem to mandskaber, som i sæsonens første 10 runder tilsammen blot har holdt buret rent én gang.

Åben slagudveksling i Nørreskoven. 2-2.

Spilforslag:
Over 2.5 til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Superliga-klub tæt på salg til Japan

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Roony Bardghji med drømmekamp

Storklub vil have Filip Jörgensen

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Real Madrid satte Atlético på plads

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Liverpool-træner er ked af prædikat

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Har talt med Ferguson om United-job

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne