Vejle Boldklub – AaB

For anden runde i træk tabte Vejle til allersidst, og hjemmeholdet jagter således stadig sæsonens første point. Lykkes det endelig i 11. spillerundes hjemmekamp mod AaB?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Efter en forfærdelig sæsonstart med lutter nederlag smuttede Ivan Prelec i sidste uge, og Vejle har i stedet ansat rumænske Mihai Teja.

Men den nye solbrillende-bærende cheftræner fik ikke vendt skuden i første forsøg. 

For anden runde i streg havde vejlenserne ellers et brugbart resultat på hånden til den bitre ende, men FCK lykkedes, ligesom Sønderjyske i runden forinden, med at snuppe alle tre point efter en sen scoring til 2-1.

Det betyder, at Vejle nu sidder på en tvivlsom rekord som det eneste hold nogensinde til at tabe alle sæsonens ti første Superligakampe, og ikke overraskende er der allerede et godt stykke op til den rigtige side af nedrykningsstregen.

Det er svært at være optimistisk på Vejles vegne, som de har taget sig ud indtil videre, men et lille lys i mørket er, at de trods alt har været uhyre tæt på at slette det pinefulde nul fra pointkontoen i de to seneste kampe.

AaB:
Oprykkerne fra Aalborg er spået til at skulle kæmpe om overlevelse med blandt andre Vejle i den kedelige ende af Superligaen, men efter 10 spillerunder har Menno Van Dams tropper altså fortsat snor i top-seks.

Gæsterne har ikke kunne stille meget op i kampene mod rækkens bedste hold, som alle er endt i klare nederlag, men resultaterne mod de resterende hold har til gengæld været aldeles fremragende.

I sidste weekend diskede AaB op med en fremragende præstation i det vigtige bundbrag mod Sønderjyske, som fuld fortjent blev vundet med 3-0 på et formidabelt hattrick i anden halvleg af Mathias Jørgensen.

AaB-anføreren er nu oppe på seks scoringer i 10 kampe, og så varm en målscorer kan ende med at blive helt afgørende for nordjydernes overlevelseschancer.

Halvvejs igennem grundspillet er AaB tættere på top-seks end på nedrykningsstregen, og hvis det også bliver til sejr over Vejle, begynder det virkelig at ligne noget for oprykkerne.

Sebastian Otoa er ude med en skade, mens Oumar Diakhité til gengæld er tilbage fra karantæne.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Hujber, Jensen, Provstgaard, Elvius – Hetemi, Barry – N’Gbakoto, Kirkegaard, Juwara – Yeboah

AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Diakhite, Bruus – Jasson, Davidsen, Widell – Adedeji, Ross, Jørgensen

Dom:
Der er ikke så meget at rafle om for bundproppen Vejle. En hjemmekamp mod AaB skal selvfølgelig kaste point af sig, og helst tre af slagsen.

Det scenarie lover godt for underholdningen mellem to mandskaber, som i sæsonens første 10 runder tilsammen blot har holdt buret rent én gang.

Åben slagudveksling i Nørreskoven. 2-2.

Spilforslag:
Over 2.5 til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano






LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Como indtager hovedstaden

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Brøndby-profil skadet

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Storklub lurer på Jonas Wind

I chok over Tottenham

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Legender med dyster melding

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Michael Carrick storhylder

– Kunne godt ende i noget værre ballade

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Arbejder på angriber-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Dansk landsholdsspiller imponerer

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Kongerne af transfervinduet

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske