Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle lå kun over Superligaens nedrykningsstreg i fire runder i hele seneste sæson, men heldigvis for den jyske traditionsklub var det i sæsonens sidste fire runder.
Den nye sæson er dog startet ud på samme måde som i fjor, og Ivan Prelec og co. er således allerede faldet helt til bunds i tabellen efter de som det eneste hold i rækken har tabt sæsonens to første kampe.
German Onughka var lige ved at redde et point hjem til Vejle i premieren med to flotte scoringer, som kom ud af ingenting, men med en overtidsscoring imod endte det alligevel med et fortjent nederlag mod Randers.
Mandagens udekamp mod Brøndby bød ligeledes på et snævert nederlag, om end det målt på spil og chancer ikke havde været helt ufortjent, hvis Vejle efter en flot indsats havde fået point ud af anstrengelserne.
Offensiven ser spændende ud med to lynhurtige kanter i Emmanouilidis og Juwara samt seneste sæsons Superliga-topscorer Onughka, men den defensiv, som så stærk ud i sidste sæson, har virket medgørlig indtil videre.
Trott og Albentosa må tilskrives en stor del af æren for den defensive stabilitet i seneste sæson, og indtil videre virker de to defensivspillere til at være stærkt savnet.
Nul point ud af seks mulige er selvfølgelig aldrig helt godt, men især præstationen mod Brøndby giver lovning på mere fra Vejle.
Marius Elvius er tilbage fra karantæne til dette opgør, mens der er tvivl om Thomas Gundelund, som har siddet ude i sæsonens to første kampe.
FC Nordsjælland:
Mens Vejle har sagt farvel til flere defensive profiler siden seneste sæson, har FC Nordsjælland gjort det samme med deres to mest lysende offensivspillere, Schjelderup og Osman.
Det er dog ikke til at se på målscoringen. Nordsjællænderne har nemlig scoret fem gange i de to første kampe, som har budt på en fortjent sejr over AaB og et enkelt point mod de forsvarende mestre FC Midtjylland.
Med tanke på afskeden med flere af seneste sæsons profiler og en udskiftning på trænerbænken, må der i Farum være fin tilfredshed med sæsonstarten.
Farum-klubben har det med at kunne finde nye spændende spillere frem, når de største stjerner vanen tro drager videre i karrieren hver sommer, og det virker også til at være tilfældet denne gang.
Conrad Harder var godt nok også en del af holdet i seneste sæson, men den unge angriber er udset til at få sit store gennembrud nu her, og med to mål mod FC Midtjylland, virker han til at være godt på vej.
Det ser lovende ud for Jens Olsens tropper, især hvis det bliver til tre point mere mod Vejle.
Oliver Villadsen har været fyr og flamme i de to første runder, og meldes nu på vej til tyske Nürnberg, men intet er officielt endnu, og der bør derfor være mulighed for at se ham i aktion igen mandag.
Adamo Nagalo er endnu engang ude med en skade. Derudover holder en mindre skade denne gang Levy Nene ude.
Til gengæld er Benjamin Nygren en del af kamptruppen for første gang i sæsonen, og så kan 18-årige Justin Janssen få sin debut.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-3-3): Vekic – Kolinger, Velkov, Provstgaard – Hujber, Barry, Hetemi, Albornoz – Juwara, Onughka, Emmanouilidis
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Villadsen – Dorgeles, Tverskov, Svensson – Ingvartsen, Harder, Antman
Dom:
Sidste sæsons indbyrdes opgør mellem Vejle og FC Nordsjælland bød på to tætte og målfattige kampe med 0-0 og 1-0 til følge, men denne gang er der grobund for mere gang i den.
Begge mandskaber har vist fine offensive takter i de to første kampe, og især Vejles seneste præstation mod Brøndby vidner om et hold i offensiv fremgang.
Vejles defensiv ser dog mindre bastant ud end i seneste sæson, og derfor ender det vanen tro i et snævert nederlag på et mål.
2-1 til gæsterne.
Spilforslag:
FC Nordsjælland vinder med præcis én til odds 3.75 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
OPTAKT
PSG – Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Mathias Zanka går viralt
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER