Vejle Boldklub – FC Nordsjælland

Vejle er som det eneste hold i Superligaen uden point efter sæsonens to første spillerunder. Mon de stempler ind på pointtavlen mod FC Nordsjælland mandag aften?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle lå kun over Superligaens nedrykningsstreg i fire runder i hele seneste sæson, men heldigvis for den jyske traditionsklub var det i sæsonens sidste fire runder.

Den nye sæson er dog startet ud på samme måde som i fjor, og Ivan Prelec og co. er således allerede faldet helt til bunds i tabellen efter de som det eneste hold i rækken har tabt sæsonens to første kampe.

German Onughka var lige ved at redde et point hjem til Vejle i premieren med to flotte scoringer, som kom ud af ingenting, men med en overtidsscoring imod endte det alligevel med et fortjent nederlag mod Randers.

Mandagens udekamp mod Brøndby bød ligeledes på et snævert nederlag, om end det målt på spil og chancer ikke havde været helt ufortjent, hvis Vejle efter en flot indsats havde fået point ud af anstrengelserne.

Offensiven ser spændende ud med to lynhurtige kanter i Emmanouilidis og Juwara samt seneste sæsons Superliga-topscorer Onughka, men den defensiv, som så stærk ud i sidste sæson, har virket medgørlig indtil videre.

Trott og Albentosa må tilskrives en stor del af æren for den defensive stabilitet i seneste sæson, og indtil videre virker de to defensivspillere til at være stærkt savnet.

Nul point ud af seks mulige er selvfølgelig aldrig helt godt, men især præstationen mod Brøndby giver lovning på mere fra Vejle.

Marius Elvius er tilbage fra karantæne til dette opgør, mens der er tvivl om Thomas Gundelund, som har siddet ude i sæsonens to første kampe.

FC Nordsjælland:
Mens Vejle har sagt farvel til flere defensive profiler siden seneste sæson, har FC Nordsjælland gjort det samme med deres to mest lysende offensivspillere, Schjelderup og Osman.

Det er dog ikke til at se på målscoringen. Nordsjællænderne har nemlig scoret fem gange i de to første kampe, som har budt på en fortjent sejr over AaB og et enkelt point mod de forsvarende mestre FC Midtjylland.

Med tanke på afskeden med flere af seneste sæsons profiler og en udskiftning på trænerbænken, må der i Farum være fin tilfredshed med sæsonstarten.

Farum-klubben har det med at kunne finde nye spændende spillere frem, når de største stjerner vanen tro drager videre i karrieren hver sommer, og det virker også til at være tilfældet denne gang.

Conrad Harder var godt nok også en del af holdet i seneste sæson, men den unge angriber er udset til at få sit store gennembrud nu her, og med to mål mod FC Midtjylland, virker han til at være godt på vej.

Det ser lovende ud for Jens Olsens tropper, især hvis det bliver til tre point mere mod Vejle.

Oliver Villadsen har været fyr og flamme i de to første runder, og meldes nu på vej til tyske Nürnberg, men intet er officielt endnu, og der bør derfor være mulighed for at se ham i aktion igen mandag.

Adamo Nagalo er endnu engang ude med en skade. Derudover holder en mindre skade denne gang Levy Nene ude.

Til gengæld er Benjamin Nygren en del af kamptruppen for første gang i sæsonen, og så kan 18-årige Justin Janssen få sin debut.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-3-3): Vekic – Kolinger, Velkov, Provstgaard – Hujber, Barry, Hetemi, Albornoz – Juwara, Onughka, Emmanouilidis 

FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Villadsen – Dorgeles, Tverskov, Svensson – Ingvartsen, Harder, Antman   

Dom:
Sidste sæsons indbyrdes opgør mellem Vejle og FC Nordsjælland bød på to tætte og målfattige kampe med 0-0 og 1-0 til følge, men denne gang er der grobund for mere gang i den.

Begge mandskaber har vist fine offensive takter i de to første kampe, og især Vejles seneste præstation mod Brøndby vidner om et hold i offensiv fremgang.

Vejles defensiv ser dog mindre bastant ud end i seneste sæson, og derfor ender det vanen tro i et snævert nederlag på et mål.

2-1 til gæsterne. 

Spilforslag:
FC Nordsjælland vinder med præcis én til odds 3.75 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Her kan du se FC København mod Napoli

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

LIVE: FC København – SSC Napoli



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Ruben Amorim på vej til ny storklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Kommer til AGF efter monstersæson

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Norwich har budt på stor dansk profil

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Brøndby vil holde på stjerne

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Brøndby har IKKE budt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Højlund roser FC Københavns fans

FC København byder på kantspiller

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet