Vejle Boldklub forlænger med kantspiller

Vejle Boldklub holder på den 26-årige kantspiller indtil sommeren 2022.



Lucas Jensen stod til at have kontraktudløb ved årsskiftet, men knap to uger før har parterne nu forlænget samarbejdet. Det oplyser Vejle Boldklub på sin hjemmeside lørdag eftermiddag.

Nu er den 26-årige kantspiller på kontrakt hos Superliga-oprykkerne indtil sommeren 2022. 

I denne sæson har Lucas Jensen døjet med et par skader, men Vejle Boldklub håber, at han kan spille en stor rolle i foråret, hvor klubben skal forsøge at undgå at rykke ud af Superligaen. 

– Lucas Jensen har leveret på et meget stabilt niveau, siden han kom til VB for snart 1½ år siden. Han var en væsentlig del af det hold, der indfriede målsætningen om en hurtig retur til 3F Superligaen i sidste sæson. Lucas Jensen bidrog med rutine og gennembrudsspil og leverede meget stabile præstationer i hele sæsonen, og siden har han vist os, at han også kan være med i 3F Superligaen.

– Lucas er med sine 26 år på vej ind i sin bedste fodboldalder, og vi tror, at der er et lag mere i ham. Han har fået et ukontinuerligt forløb hidtil i sæsonen på grund af et par mindre skader, men når han har været klar, har han vist, at han kan hjælpe holdet.

– Vi går en meget vigtig anden halvdel af sæsonen i møde, og vi har brug for spillere, der leverer stabile præstationer. Lucas Jensen er en spiller, der altid arbejder for holdets bedste, og vi ser frem til at have ham i VB i de kommende 1½ år, siger teknisk chef Jacob Krüger til Vejle Boldklubs hjemmeside.

Selv melder kantspilleren sig også klar til efterårets sidste kamp mod Lyngby Boldklub samt forårssæsonen.

– Efteråret har været urytmisk for mig. Jeg kom godt i gang de første par kampe, men siden har jeg været generet af et par mindre skader. Nu er jeg ved at være helt klar igen og håber, at jeg kan hjælpe holdet i den sidste vigtige kamp op til julepausen. Jeg ser frem til januaropstarten og til det efterfølgende forår. Jeg er sikker på, at vi har kvaliteterne til at bygge videre på resultaterne i første halvdel af sæsonen, og jeg ser frem til at fortsætte i Vejle, siger Lucas Jensen.

Lucas Jensen kom til Vejle Boldklub i sommeren 2019 fra Vendsyssel FF. Han har også en fortid i Viborg FF, OB og Hobro IK. 



Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Sergio Ramos i chokskifte?

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FC København scorer millionbeløb

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Storhylder Christian Nørgaard

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Køber sig ind i dansk klub

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Bekræfter millionbud på dansker

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Klar besked til FCK-fans

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning