Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Nu gynger det i Nørreskoven!
Efter 27 runder under Superligaens nedrykningsstreg har Vejle ramt sæsonens bedste resultatmæssige stime i 11. time, og er nu snublende nær overlevelse i den bedste danske række.
Onsdag tog Vejle imod Lyngby ovenpå to sejre i rap over henholdsvis OB og Viborg, og en pointdeler var derfor til at leve med i forhold til det store forkromede regnskab, men Prelec’ tropper snuppede altså alle tre point i hjemmekampen, og har nu bragt sig op på niendepladsen med fire point ned til OB under stregen.
Kampen leverede på alle bundbragsparametre med masser af fight, lange bolde, få chancer, og knap så pænt fodboldspil.
Mens stillingen fortsat var lige var det Vejle, som mest ihærdigt forsøgte at komme på måltavlen, og det endte med at bære frugt, da brølstærke Onugkha i anden halvleg scorede for sjette kamp i træk.
Igen leverede Vejle en disciplineret defensiv indsats, og for gud ved hvilken gang, diskede Nathan Trott op med afgørende redninger i målet.
Hvis Vejle som minimum bare matcher OB’s resultat hjemme mod Randers, kan overlevelsen blive en realitet mandag eftermiddag.
Yeni N’Gbakoto forventes igen ude med en skade.
Hvidovre IF:
Klubben fra den københavnske vestegn blev den første Superliga-nedrykker, da de i sidste weekend ‘kun’ fik 2-2 ude mod Randers.
Hvidovre har ellers haft lidt af en opblomstring i foråret, hvor de har taget pæne skridt frem, og isoleret set var resultatet mod Randers jo ganske flot.
Det var til gengæld bare alt for sent, at storkøbenhavnerne begyndte at røre på sig, og man kan ikke konkludere andet end, at det er helt fortjent, at de må tage turen ned i 1. division igen.
Om det var fordi, at håbet var endegyldigt slukket eller om der bare ikke er mere benzin i tanken er uvist, men torsdag leverede Hvidovre i hvert fald ikke en videre overbevisende præstation mod OB. I særdeleshed ikke i første halvleg.
Per Frandsens mandskab kom tidligt i anden halvleg bagud med 2-0, og selvom de formåede at bringe lidt spænding ind i opgøret med en 2-1 scoring 10 minutter før tid, var det ganske fortjent, at de tabte.
Der er ikke noget på spil for Hvidovre i sæsonens to sidste kampe, men mon ikke, at de trods alt knokler videre for at give fansene en sidste succesoplevelse af slutte Superliga-eventyret af på?
Hvidovre må undvære Nicolai Clausen og Marco Ramkilde, som sidder ude med skader.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Colina – Juwara, Onugkha, Emmanouilidis
Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Olsen, Killerich, Nielsen – Jørgensen, Fredslund, Jakobsen – Qamili, Thomsen, Smed
Dom:
Der er enormt meget på spil for Vejle søndag eftermiddag, hvor de endegyldigt kan sikre overlevelse i Superligaen. Faktisk kan den allerede være sikret, hvis OB taber hjemme mod Randers søndag.
Hjemmeholdet har kæmpe momentum efter tre sejre i streg, og mod Hvidovre, som endegyldigt er rykket ned, bør de gøre nok til at snuppe sejren, og mon ikke, at det bliver med en scoring fra brandvarme Onugkha?
2-0 til Vejle, som redder endnu en sæson i den bedste danske række.
Spilforslag:
German Onugkha scorer til odds 2.37 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT