Vejle Boldklub – Hvidovre IF

Vejle har vundet tre kampe i streg, og kan med endnu en af slagsen mod Hvidovre sikre overlevelse i Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Nu gynger det i Nørreskoven!

Efter 27 runder under Superligaens nedrykningsstreg har Vejle ramt sæsonens bedste resultatmæssige stime i 11. time, og er nu snublende nær overlevelse i den bedste danske række.

Onsdag tog Vejle imod Lyngby ovenpå to sejre i rap over henholdsvis OB og Viborg, og en pointdeler var derfor til at leve med i forhold til det store forkromede regnskab, men Prelec’ tropper snuppede altså alle tre point i hjemmekampen, og har nu bragt sig op på niendepladsen med fire point ned til OB under stregen.

Kampen leverede på alle bundbragsparametre med masser af fight, lange bolde, få chancer, og knap så pænt fodboldspil.

Mens stillingen fortsat var lige var det Vejle, som mest ihærdigt forsøgte at komme på måltavlen, og det endte med at bære frugt, da brølstærke Onugkha i anden halvleg scorede for sjette kamp i træk.

Igen leverede Vejle en disciplineret defensiv indsats, og for gud ved hvilken gang, diskede Nathan Trott op med afgørende redninger i målet.

Hvis Vejle som minimum bare matcher OB’s resultat hjemme mod Randers, kan overlevelsen blive en realitet mandag eftermiddag.

Yeni N’Gbakoto forventes igen ude med en skade.

Hvidovre IF:
Klubben fra den københavnske vestegn blev den første Superliga-nedrykker, da de i sidste weekend ‘kun’ fik 2-2 ude mod Randers.

Hvidovre har ellers haft lidt af en opblomstring i foråret, hvor de har taget pæne skridt frem, og isoleret set var resultatet mod Randers jo ganske flot.

Det var til gengæld bare alt for sent, at storkøbenhavnerne begyndte at røre på sig, og man kan ikke konkludere andet end, at det er helt fortjent, at de må tage turen ned i 1. division igen.

Om det var fordi, at håbet var endegyldigt slukket eller om der bare ikke er mere benzin i tanken er uvist, men torsdag leverede Hvidovre i hvert fald ikke en videre overbevisende præstation mod OB. I særdeleshed ikke i første halvleg.

Per Frandsens mandskab kom tidligt i anden halvleg bagud med 2-0, og selvom de formåede at bringe lidt spænding ind i opgøret med en 2-1 scoring 10 minutter før tid, var det ganske fortjent, at de tabte.

Der er ikke noget på spil for Hvidovre i sæsonens to sidste kampe, men mon ikke, at de trods alt knokler videre for at give fansene en sidste succesoplevelse af slutte Superliga-eventyret af på?

Hvidovre må undvære Nicolai Clausen og Marco Ramkilde, som sidder ude med skader.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Colina – Juwara, Onugkha, Emmanouilidis

Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Olsen, Killerich, Nielsen – Jørgensen, Fredslund, Jakobsen – Qamili, Thomsen, Smed  

Dom:
Der er enormt meget på spil for Vejle søndag eftermiddag, hvor de endegyldigt kan sikre overlevelse i Superligaen. Faktisk kan den allerede være sikret, hvis OB taber hjemme mod Randers søndag.

Hjemmeholdet har kæmpe momentum efter tre sejre i streg, og mod Hvidovre, som endegyldigt er rykket ned, bør de gøre nok til at snuppe sejren, og mon ikke, at det bliver med en scoring fra brandvarme Onugkha?

2-0 til Vejle, som redder endnu en sæson i den bedste danske række.

Spilforslag:
German Onugkha scorer til odds 2.37 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Viaplay deler stor nyhed

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-boss bekræfter stor interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Hemmelig samtale med storklub

Rekordtransfer?

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Ruben Amorim gjorde det aldrig

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Chokskifte?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

FBI Boston fælder dansk rigmand

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

FC Midtjylland dummer sig i Norge