Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Nu gynger det i Nørreskoven!
Efter 27 runder under Superligaens nedrykningsstreg har Vejle ramt sæsonens bedste resultatmæssige stime i 11. time, og er nu snublende nær overlevelse i den bedste danske række.
Onsdag tog Vejle imod Lyngby ovenpå to sejre i rap over henholdsvis OB og Viborg, og en pointdeler var derfor til at leve med i forhold til det store forkromede regnskab, men Prelec’ tropper snuppede altså alle tre point i hjemmekampen, og har nu bragt sig op på niendepladsen med fire point ned til OB under stregen.
Kampen leverede på alle bundbragsparametre med masser af fight, lange bolde, få chancer, og knap så pænt fodboldspil.
Mens stillingen fortsat var lige var det Vejle, som mest ihærdigt forsøgte at komme på måltavlen, og det endte med at bære frugt, da brølstærke Onugkha i anden halvleg scorede for sjette kamp i træk.
Igen leverede Vejle en disciplineret defensiv indsats, og for gud ved hvilken gang, diskede Nathan Trott op med afgørende redninger i målet.
Hvis Vejle som minimum bare matcher OB’s resultat hjemme mod Randers, kan overlevelsen blive en realitet mandag eftermiddag.
Yeni N’Gbakoto forventes igen ude med en skade.
Hvidovre IF:
Klubben fra den københavnske vestegn blev den første Superliga-nedrykker, da de i sidste weekend ‘kun’ fik 2-2 ude mod Randers.
Hvidovre har ellers haft lidt af en opblomstring i foråret, hvor de har taget pæne skridt frem, og isoleret set var resultatet mod Randers jo ganske flot.
Det var til gengæld bare alt for sent, at storkøbenhavnerne begyndte at røre på sig, og man kan ikke konkludere andet end, at det er helt fortjent, at de må tage turen ned i 1. division igen.
Om det var fordi, at håbet var endegyldigt slukket eller om der bare ikke er mere benzin i tanken er uvist, men torsdag leverede Hvidovre i hvert fald ikke en videre overbevisende præstation mod OB. I særdeleshed ikke i første halvleg.
Per Frandsens mandskab kom tidligt i anden halvleg bagud med 2-0, og selvom de formåede at bringe lidt spænding ind i opgøret med en 2-1 scoring 10 minutter før tid, var det ganske fortjent, at de tabte.
Der er ikke noget på spil for Hvidovre i sæsonens to sidste kampe, men mon ikke, at de trods alt knokler videre for at give fansene en sidste succesoplevelse af slutte Superliga-eventyret af på?
Hvidovre må undvære Nicolai Clausen og Marco Ramkilde, som sidder ude med skader.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Colina – Juwara, Onugkha, Emmanouilidis
Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Olsen, Killerich, Nielsen – Jørgensen, Fredslund, Jakobsen – Qamili, Thomsen, Smed
Dom:
Der er enormt meget på spil for Vejle søndag eftermiddag, hvor de endegyldigt kan sikre overlevelse i Superligaen. Faktisk kan den allerede være sikret, hvis OB taber hjemme mod Randers søndag.
Hjemmeholdet har kæmpe momentum efter tre sejre i streg, og mod Hvidovre, som endegyldigt er rykket ned, bør de gøre nok til at snuppe sejren, og mon ikke, at det bliver med en scoring fra brandvarme Onugkha?
2-0 til Vejle, som redder endnu en sæson i den bedste danske række.
Spilforslag:
German Onugkha scorer til odds 2.37 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

TransferLIVE: Dansk stortalent smutter til Serie A

Theo Sander søger væk fra FC København

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Godt nyt for FC København

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Her er Jesper Fredbergs nye job

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Jordan Henderson til lægetjek

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

Er han Viborgs næste cheftræner?

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Mål i luften i Vestirland

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

‘Det er Peter Christiansens idé’

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Bekræfter interesse