Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Nu gynger det i Nørreskoven!
Efter 27 runder under Superligaens nedrykningsstreg har Vejle ramt sæsonens bedste resultatmæssige stime i 11. time, og er nu snublende nær overlevelse i den bedste danske række.
Onsdag tog Vejle imod Lyngby ovenpå to sejre i rap over henholdsvis OB og Viborg, og en pointdeler var derfor til at leve med i forhold til det store forkromede regnskab, men Prelec’ tropper snuppede altså alle tre point i hjemmekampen, og har nu bragt sig op på niendepladsen med fire point ned til OB under stregen.
Kampen leverede på alle bundbragsparametre med masser af fight, lange bolde, få chancer, og knap så pænt fodboldspil.
Mens stillingen fortsat var lige var det Vejle, som mest ihærdigt forsøgte at komme på måltavlen, og det endte med at bære frugt, da brølstærke Onugkha i anden halvleg scorede for sjette kamp i træk.
Igen leverede Vejle en disciplineret defensiv indsats, og for gud ved hvilken gang, diskede Nathan Trott op med afgørende redninger i målet.
Hvis Vejle som minimum bare matcher OB’s resultat hjemme mod Randers, kan overlevelsen blive en realitet mandag eftermiddag.
Yeni N’Gbakoto forventes igen ude med en skade.
Hvidovre IF:
Klubben fra den københavnske vestegn blev den første Superliga-nedrykker, da de i sidste weekend ‘kun’ fik 2-2 ude mod Randers.
Hvidovre har ellers haft lidt af en opblomstring i foråret, hvor de har taget pæne skridt frem, og isoleret set var resultatet mod Randers jo ganske flot.
Det var til gengæld bare alt for sent, at storkøbenhavnerne begyndte at røre på sig, og man kan ikke konkludere andet end, at det er helt fortjent, at de må tage turen ned i 1. division igen.
Om det var fordi, at håbet var endegyldigt slukket eller om der bare ikke er mere benzin i tanken er uvist, men torsdag leverede Hvidovre i hvert fald ikke en videre overbevisende præstation mod OB. I særdeleshed ikke i første halvleg.
Per Frandsens mandskab kom tidligt i anden halvleg bagud med 2-0, og selvom de formåede at bringe lidt spænding ind i opgøret med en 2-1 scoring 10 minutter før tid, var det ganske fortjent, at de tabte.
Der er ikke noget på spil for Hvidovre i sæsonens to sidste kampe, men mon ikke, at de trods alt knokler videre for at give fansene en sidste succesoplevelse af slutte Superliga-eventyret af på?
Hvidovre må undvære Nicolai Clausen og Marco Ramkilde, som sidder ude med skader.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Colina – Juwara, Onugkha, Emmanouilidis
Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Olsen, Killerich, Nielsen – Jørgensen, Fredslund, Jakobsen – Qamili, Thomsen, Smed
Dom:
Der er enormt meget på spil for Vejle søndag eftermiddag, hvor de endegyldigt kan sikre overlevelse i Superligaen. Faktisk kan den allerede være sikret, hvis OB taber hjemme mod Randers søndag.
Hjemmeholdet har kæmpe momentum efter tre sejre i streg, og mod Hvidovre, som endegyldigt er rykket ned, bør de gøre nok til at snuppe sejren, og mon ikke, at det bliver med en scoring fra brandvarme Onugkha?
2-0 til Vejle, som redder endnu en sæson i den bedste danske række.
Spilforslag:
German Onugkha scorer til odds 2.37 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER