Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle startede sæsonen ud på helt forfærdelig vis med nederlag i de 10 første ligakampe og et overraskende pokalexit til Brønshøj fra 3.division, men der begynder så småt at blæse nye vinde i Nørreskoven.
Siden ansættelsen af Mihai Teja er det nemlig gået stødt fremad. Rumænerens fem første kampe i spidsen for Vejle har budt på flere glimrende præstationer, og endnu vigtigere – fem voldsomt tiltrængte point.
I seneste hjemmekamp leverede vejlenserne sæsonens klart bedste indsats mod Lyngby, og selvom slutresultatet på 2-0 måske ikke lyder af så meget, var der reelt set klasseforskel i store dele af opgøret.
Sæsonens første sejr blev i sidste weekend fulgt op med et hårdt tilkæmpet point ude mod AaB, hvor Vejle var bagud ad to omgange, men alligevel fik 3-3 efter en fremragende udligning af Juwara i de døende minutter.
Fredag venter så den sidste af tre bundbrag på stribe, og hvis Tejas tropper igen vinder på hjemmebane, vil det for alvor puste liv i overlevelsesdrømmen.
Sønderjyske:
Hos Vejle peger pilen opad, men hos Sønderjyske peger den nedad.
Oprykkerne har gevaldige defensive problemer for tiden med voldsomme 17 scoringer imod i de seneste fem ligakampe, som udover en flot og højst overraskende sejr over FC Midtjylland har budt på fire nederlag.
Den defensive stabilitet som gæsterne viste i sæsonens indledning virker til at være pist væk, og efter store nederlag til AaB, FC Nordsjælland og Viborg blev ondt værre sidste fredag, da sønderjyderne blev kørt ud af eget stadion med hele 1-4 til Randers.
Thomas Nørgaard og co. kan glæde sig over, at Lyngby heller ikke ligefrem rammer niveau, og i skrivende stund er der således stadig to point til nedrykningsstregen.
Der skal lynhurtigt sættes prop i den skrantende defensiv, men det er nok nemmere sagt end gjort mod et Vejle-hold, som virkelig har fundet melodien offensivt.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Gundelund, Bruggen, Provstgaard, Colina – Hetemi, Lauritsen – Juwara, Kirkegaard, Emmanouilidis – Jacobsen
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Vinderslev, Gretarsson, Duru – Emini, Cherif, Björklund – Lyng, Qamili, Agger
Dom:
Der er fremgang at spore hos Vejle, som spiller med mere energi og frihed under Mihai Teja, og det fordrer godt for underholdningen fredag, hvor bundproppen igen skal jagte sejren mod en direkte konkurrent i bunden af rækken.
Værterne har scoret ni mål i de seneste fem kampe, mens målene omvendt er haglet ind om ørene på Jakob Busk i Sønderjyske-målet.
Et bundbrag, som hverken Vejle eller Sønderjyske vil tabe, og faktisk helst skal vinde, sørger for en underholdende fredag aften i Nørreskoven.
3-1 til hjemmeholdet.
Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
