Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle startede sæsonen ud på helt forfærdelig vis med nederlag i de 10 første ligakampe og et overraskende pokalexit til Brønshøj fra 3.division, men der begynder så småt at blæse nye vinde i Nørreskoven.
Siden ansættelsen af Mihai Teja er det nemlig gået stødt fremad. Rumænerens fem første kampe i spidsen for Vejle har budt på flere glimrende præstationer, og endnu vigtigere – fem voldsomt tiltrængte point.
I seneste hjemmekamp leverede vejlenserne sæsonens klart bedste indsats mod Lyngby, og selvom slutresultatet på 2-0 måske ikke lyder af så meget, var der reelt set klasseforskel i store dele af opgøret.
Sæsonens første sejr blev i sidste weekend fulgt op med et hårdt tilkæmpet point ude mod AaB, hvor Vejle var bagud ad to omgange, men alligevel fik 3-3 efter en fremragende udligning af Juwara i de døende minutter.
Fredag venter så den sidste af tre bundbrag på stribe, og hvis Tejas tropper igen vinder på hjemmebane, vil det for alvor puste liv i overlevelsesdrømmen.
Sønderjyske:
Hos Vejle peger pilen opad, men hos Sønderjyske peger den nedad.
Oprykkerne har gevaldige defensive problemer for tiden med voldsomme 17 scoringer imod i de seneste fem ligakampe, som udover en flot og højst overraskende sejr over FC Midtjylland har budt på fire nederlag.
Den defensive stabilitet som gæsterne viste i sæsonens indledning virker til at være pist væk, og efter store nederlag til AaB, FC Nordsjælland og Viborg blev ondt værre sidste fredag, da sønderjyderne blev kørt ud af eget stadion med hele 1-4 til Randers.
Thomas Nørgaard og co. kan glæde sig over, at Lyngby heller ikke ligefrem rammer niveau, og i skrivende stund er der således stadig to point til nedrykningsstregen.
Der skal lynhurtigt sættes prop i den skrantende defensiv, men det er nok nemmere sagt end gjort mod et Vejle-hold, som virkelig har fundet melodien offensivt.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Gundelund, Bruggen, Provstgaard, Colina – Hetemi, Lauritsen – Juwara, Kirkegaard, Emmanouilidis – Jacobsen
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Vinderslev, Gretarsson, Duru – Emini, Cherif, Björklund – Lyng, Qamili, Agger
Dom:
Der er fremgang at spore hos Vejle, som spiller med mere energi og frihed under Mihai Teja, og det fordrer godt for underholdningen fredag, hvor bundproppen igen skal jagte sejren mod en direkte konkurrent i bunden af rækken.
Værterne har scoret ni mål i de seneste fem kampe, mens målene omvendt er haglet ind om ørene på Jakob Busk i Sønderjyske-målet.
Et bundbrag, som hverken Vejle eller Sønderjyske vil tabe, og faktisk helst skal vinde, sørger for en underholdende fredag aften i Nørreskoven.
3-1 til hjemmeholdet.
Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
– En gigantisk nedtur!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
OB – FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
AGF smider sejren i de døende sekunder
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
