Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle startede sæsonen ud på helt forfærdelig vis med nederlag i de 10 første ligakampe og et overraskende pokalexit til Brønshøj fra 3.division, men der begynder så småt at blæse nye vinde i Nørreskoven.
Siden ansættelsen af Mihai Teja er det nemlig gået stødt fremad. Rumænerens fem første kampe i spidsen for Vejle har budt på flere glimrende præstationer, og endnu vigtigere – fem voldsomt tiltrængte point.
I seneste hjemmekamp leverede vejlenserne sæsonens klart bedste indsats mod Lyngby, og selvom slutresultatet på 2-0 måske ikke lyder af så meget, var der reelt set klasseforskel i store dele af opgøret.
Sæsonens første sejr blev i sidste weekend fulgt op med et hårdt tilkæmpet point ude mod AaB, hvor Vejle var bagud ad to omgange, men alligevel fik 3-3 efter en fremragende udligning af Juwara i de døende minutter.
Fredag venter så den sidste af tre bundbrag på stribe, og hvis Tejas tropper igen vinder på hjemmebane, vil det for alvor puste liv i overlevelsesdrømmen.
Sønderjyske:
Hos Vejle peger pilen opad, men hos Sønderjyske peger den nedad.
Oprykkerne har gevaldige defensive problemer for tiden med voldsomme 17 scoringer imod i de seneste fem ligakampe, som udover en flot og højst overraskende sejr over FC Midtjylland har budt på fire nederlag.
Den defensive stabilitet som gæsterne viste i sæsonens indledning virker til at være pist væk, og efter store nederlag til AaB, FC Nordsjælland og Viborg blev ondt værre sidste fredag, da sønderjyderne blev kørt ud af eget stadion med hele 1-4 til Randers.
Thomas Nørgaard og co. kan glæde sig over, at Lyngby heller ikke ligefrem rammer niveau, og i skrivende stund er der således stadig to point til nedrykningsstregen.
Der skal lynhurtigt sættes prop i den skrantende defensiv, men det er nok nemmere sagt end gjort mod et Vejle-hold, som virkelig har fundet melodien offensivt.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Sønderjyske: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Gundelund, Bruggen, Provstgaard, Colina – Hetemi, Lauritsen – Juwara, Kirkegaard, Emmanouilidis – Jacobsen
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Vinderslev, Gretarsson, Duru – Emini, Cherif, Björklund – Lyng, Qamili, Agger
Dom:
Der er fremgang at spore hos Vejle, som spiller med mere energi og frihed under Mihai Teja, og det fordrer godt for underholdningen fredag, hvor bundproppen igen skal jagte sejren mod en direkte konkurrent i bunden af rækken.
Værterne har scoret ni mål i de seneste fem kampe, mens målene omvendt er haglet ind om ørene på Jakob Busk i Sønderjyske-målet.
Et bundbrag, som hverken Vejle eller Sønderjyske vil tabe, og faktisk helst skal vinde, sørger for en underholdende fredag aften i Nørreskoven.
3-1 til hjemmeholdet.
Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
