– Vejle er ikke så dårlige, som nogle gør dem til

Brøndbys Simon Hedlund synes ikke kritikken mod Vejle Boldklub er helt berettiget trods klubbens manglende resultater.



Vejle Boldklub får mere kritik, end hvad der er rimeligt.

Det fortæller Brøndbys Simon Hedlund til klubbens hjemmeside.

Søndag tager Brøndby imod Vejle Boldklub hjemme på Brøndby Stadion i 12. spillerunde af 3F Superligaen.

Vejle Boldklub indtager sidstepladsen i landets bedste fodboldrække med to point efter 11 kampe. Men selvom resultaterne har haltet i den første del af sæson, så har Simon Hedlund rosende ord om vejlenserne.

– Jeg synes ikke, Vejle er så dårlige, som nogle måske gør dem til. Selvfølgelig har de ikke fået de bedste resultater med sig og ligger sidst, men vi mødte dem i starten af sæsonen, og der spillede de en rigtig god kamp. Det er et hold, som gerne vil spille fodbold, siger Brøndby-angriberen.

Senest Brøndby og Vejle Boldklub tørnede sammen var i begyndelsen af august i 3F Superligaen, hvor resultatet blev 2-2 i Nørreskoven.

Nu står de to mandskaber overfor hinanden igen efter den overståede landskampspause, men denne gang bliver kampen afviklet på Vestegnen.

– Det bliver skønt at komme i gang i 3F Superligaen igen, og det er perfekt, at vi kommer i gang inde på vores hjemmebane foran vores fans. Man savner jo at spille foran dem, når der er landsholdspause, og man mest er ude på træningsbanen, fortæller Simon Hedlund.

Netop landskampspausen har den svenske Brøndby-spiller brugt på at fokusere på lidt andet end fodbold.

– Fysisk har jeg det egentlig fint, men det er klart, at mentalt er det også sundt lige at få et break fra fodbold ind i mellem. Vi havde lige to-tre fridage, hvor man så havde god tid til også at være sammen med sin familie og venner og fik tankerne lidt væk fra fodbold.

Kampen mellem Brøndby og Vejle Boldklub bliver fløjtet i gang søndag klokken 16.00.

Læs vores optakt til kampen her.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Spår FCK-fiasko

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

‘De har haft det værste transfervindue’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

FC København interesseret i Jonas Kersken

Dansk stjerne i milliontransfer

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF