– Vejle er ikke så dårlige, som nogle gør dem til

Brøndbys Simon Hedlund synes ikke kritikken mod Vejle Boldklub er helt berettiget trods klubbens manglende resultater.



Vejle Boldklub får mere kritik, end hvad der er rimeligt.

Det fortæller Brøndbys Simon Hedlund til klubbens hjemmeside.

Søndag tager Brøndby imod Vejle Boldklub hjemme på Brøndby Stadion i 12. spillerunde af 3F Superligaen.

Vejle Boldklub indtager sidstepladsen i landets bedste fodboldrække med to point efter 11 kampe. Men selvom resultaterne har haltet i den første del af sæson, så har Simon Hedlund rosende ord om vejlenserne.

– Jeg synes ikke, Vejle er så dårlige, som nogle måske gør dem til. Selvfølgelig har de ikke fået de bedste resultater med sig og ligger sidst, men vi mødte dem i starten af sæsonen, og der spillede de en rigtig god kamp. Det er et hold, som gerne vil spille fodbold, siger Brøndby-angriberen.

Senest Brøndby og Vejle Boldklub tørnede sammen var i begyndelsen af august i 3F Superligaen, hvor resultatet blev 2-2 i Nørreskoven.

Nu står de to mandskaber overfor hinanden igen efter den overståede landskampspause, men denne gang bliver kampen afviklet på Vestegnen.

– Det bliver skønt at komme i gang i 3F Superligaen igen, og det er perfekt, at vi kommer i gang inde på vores hjemmebane foran vores fans. Man savner jo at spille foran dem, når der er landsholdspause, og man mest er ude på træningsbanen, fortæller Simon Hedlund.

Netop landskampspausen har den svenske Brøndby-spiller brugt på at fokusere på lidt andet end fodbold.

– Fysisk har jeg det egentlig fint, men det er klart, at mentalt er det også sundt lige at få et break fra fodbold ind i mellem. Vi havde lige to-tre fridage, hvor man så havde god tid til også at være sammen med sin familie og venner og fik tankerne lidt væk fra fodbold.

Kampen mellem Brøndby og Vejle Boldklub bliver fløjtet i gang søndag klokken 16.00.

Læs vores optakt til kampen her.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Randers FC – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AC Horsens – FC Nordsjælland

Sønderjyske – FC Midtjylland

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

LIVE: FCK smider sejren

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’