– Vejle er ikke så dårlige, som nogle gør dem til

Brøndbys Simon Hedlund synes ikke kritikken mod Vejle Boldklub er helt berettiget trods klubbens manglende resultater.



Vejle Boldklub får mere kritik, end hvad der er rimeligt.

Det fortæller Brøndbys Simon Hedlund til klubbens hjemmeside.

Søndag tager Brøndby imod Vejle Boldklub hjemme på Brøndby Stadion i 12. spillerunde af 3F Superligaen.

Vejle Boldklub indtager sidstepladsen i landets bedste fodboldrække med to point efter 11 kampe. Men selvom resultaterne har haltet i den første del af sæson, så har Simon Hedlund rosende ord om vejlenserne.

– Jeg synes ikke, Vejle er så dårlige, som nogle måske gør dem til. Selvfølgelig har de ikke fået de bedste resultater med sig og ligger sidst, men vi mødte dem i starten af sæsonen, og der spillede de en rigtig god kamp. Det er et hold, som gerne vil spille fodbold, siger Brøndby-angriberen.

Senest Brøndby og Vejle Boldklub tørnede sammen var i begyndelsen af august i 3F Superligaen, hvor resultatet blev 2-2 i Nørreskoven.

Nu står de to mandskaber overfor hinanden igen efter den overståede landskampspause, men denne gang bliver kampen afviklet på Vestegnen.

– Det bliver skønt at komme i gang i 3F Superligaen igen, og det er perfekt, at vi kommer i gang inde på vores hjemmebane foran vores fans. Man savner jo at spille foran dem, når der er landsholdspause, og man mest er ude på træningsbanen, fortæller Simon Hedlund.

Netop landskampspausen har den svenske Brøndby-spiller brugt på at fokusere på lidt andet end fodbold.

– Fysisk har jeg det egentlig fint, men det er klart, at mentalt er det også sundt lige at få et break fra fodbold ind i mellem. Vi havde lige to-tre fridage, hvor man så havde god tid til også at være sammen med sin familie og venner og fik tankerne lidt væk fra fodbold.

Kampen mellem Brøndby og Vejle Boldklub bliver fløjtet i gang søndag klokken 16.00.

Læs vores optakt til kampen her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden