Vejle Boldklub får mere kritik, end hvad der er rimeligt.
Det fortæller Brøndbys Simon Hedlund til klubbens hjemmeside.
Søndag tager Brøndby imod Vejle Boldklub hjemme på Brøndby Stadion i 12. spillerunde af 3F Superligaen.
Vejle Boldklub indtager sidstepladsen i landets bedste fodboldrække med to point efter 11 kampe. Men selvom resultaterne har haltet i den første del af sæson, så har Simon Hedlund rosende ord om vejlenserne.
– Jeg synes ikke, Vejle er så dårlige, som nogle måske gør dem til. Selvfølgelig har de ikke fået de bedste resultater med sig og ligger sidst, men vi mødte dem i starten af sæsonen, og der spillede de en rigtig god kamp. Det er et hold, som gerne vil spille fodbold, siger Brøndby-angriberen.
Senest Brøndby og Vejle Boldklub tørnede sammen var i begyndelsen af august i 3F Superligaen, hvor resultatet blev 2-2 i Nørreskoven.
Nu står de to mandskaber overfor hinanden igen efter den overståede landskampspause, men denne gang bliver kampen afviklet på Vestegnen.
– Det bliver skønt at komme i gang i 3F Superligaen igen, og det er perfekt, at vi kommer i gang inde på vores hjemmebane foran vores fans. Man savner jo at spille foran dem, når der er landsholdspause, og man mest er ude på træningsbanen, fortæller Simon Hedlund.
Netop landskampspausen har den svenske Brøndby-spiller brugt på at fokusere på lidt andet end fodbold.
– Fysisk har jeg det egentlig fint, men det er klart, at mentalt er det også sundt lige at få et break fra fodbold ind i mellem. Vi havde lige to-tre fridage, hvor man så havde god tid til også at være sammen med sin familie og venner og fik tankerne lidt væk fra fodbold.
Kampen mellem Brøndby og Vejle Boldklub bliver fløjtet i gang søndag klokken 16.00.
Læs vores optakt til kampen her.
LIVE
TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
Solbakken har blandede følelser
OPTAKT
Ghana – Panama
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Deadline overskredet: FC København melder ud
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Argentina – Algeriet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Irak – Norge
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Her er Tunesiens nye VM-træner
MEDIE
