• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mathias Høj Jensen

- Vejle er ikke så dårlige, som nogle gør dem til

Foto: Getty Images

Brøndbys Simon Hedlund synes ikke kritikken mod Vejle Boldklub er helt berettiget trods klubbens manglende resultater.

Af Mathias Høj Jensen

Vejle Boldklub får mere kritik, end hvad der er rimeligt.

Det fortæller Brøndbys Simon Hedlund til klubbens hjemmeside.

Søndag tager Brøndby imod Vejle Boldklub hjemme på Brøndby Stadion i 12. spillerunde af 3F Superligaen.

Vejle Boldklub indtager sidstepladsen i landets bedste fodboldrække med to point efter 11 kampe. Men selvom resultaterne har haltet i den første del af sæson, så har Simon Hedlund rosende ord om vejlenserne.

- Jeg synes ikke, Vejle er så dårlige, som nogle måske gør dem til. Selvfølgelig har de ikke fået de bedste resultater med sig og ligger sidst, men vi mødte dem i starten af sæsonen, og der spillede de en rigtig god kamp. Det er et hold, som gerne vil spille fodbold, siger Brøndby-angriberen.

Senest Brøndby og Vejle Boldklub tørnede sammen var i begyndelsen af august i 3F Superligaen, hvor resultatet blev 2-2 i Nørreskoven.

Nu står de to mandskaber overfor hinanden igen efter den overståede landskampspause, men denne gang bliver kampen afviklet på Vestegnen.

- Det bliver skønt at komme i gang i 3F Superligaen igen, og det er perfekt, at vi kommer i gang inde på vores hjemmebane foran vores fans. Man savner jo at spille foran dem, når der er landsholdspause, og man mest er ude på træningsbanen, fortæller Simon Hedlund.

Netop landskampspausen har den svenske Brøndby-spiller brugt på at fokusere på lidt andet end fodbold.

- Fysisk har jeg det egentlig fint, men det er klart, at mentalt er det også sundt lige at få et break fra fodbold ind i mellem. Vi havde lige to-tre fridage, hvor man så havde god tid til også at være sammen med sin familie og venner og fik tankerne lidt væk fra fodbold.

Kampen mellem Brøndby og Vejle Boldklub bliver fløjtet i gang søndag klokken 16.00.

Læs vores optakt til kampen her.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020