VB taber og er stort set færdig i Superligaen

Vejle er tre point efter AGF og har en markant dårligere målscore efter et nederlag til FC Nordsjælland.



Vejles overlevelseschancer er stort set ikke eksisterende, efter at holdet led et fortjent 1-2-nederlag til FC Nordsjælland søndag eftermiddag.

FCN var dominerende i spil og chancer fra første fløjt, og det tvang Vejle langt tilbage på egen banehalvdel, hvorfra holdet forgæves forsøgte at slå kontra.

FCN-spillernes hurtige kombinationer og høje pres førte til en tomålsføring efter bare 17 minutters spil, og selv om gæsterne fik reduceret kort før pausefløjt, kørte hjemmeholdet sejren i land med flot og overbevisende spil.

Resultatet betyder, at Vejle er så godt som sikker på at rykke ned, da holdet med én kamp tilbage har tre point op til AGF samt en markant dårligere målscore. AGF, der er 19 mål bedre i det regnskab, møder selv Viborg senere søndag.

FCN er fortsat at finde på tredjepladsen i nedrykningsspillet med 35 point efter spillerunde 31.

FCN brugte kun tre minutter på at bringe sig i front, da offensivspilleren Mohamed Diomande sendte bolden i mål efter en dårlig Vejle-clearing.

Hjemmeholdet fortsatte dominansen, og efter 17 minutters spil var Diomande igen på pletten – denne gang med en 2-0-scoring.

Vejle kom gradvist bedre med i kampen, og kort før pausefløjt lykkedes det for angriberen Luka Djordjevic at stange bolden i mål til stillingen 2-1.

I anden halvleg satte FCN sig igen på spillet, men hjemmeholdet havde sværere ved at brodere sig igennem Vejle-defensiven, som var bedre afstemt efter pausen.

Som kampen skred frem, satsede gæsterne mere og mere i jagten på at få udlignet. Tættest kom det mod slutningen, men FCN fik afvist gæsternes forsøg. Kampen sluttede derfor 2-1 til FCN, der altså sender Vejle tæt på at nedrykning.

/ritzau/





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Brian Riemer peger på tre årsager



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Afvist – Brøndby undrer sig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet