Vejles overlevelseschancer er stort set ikke eksisterende, efter at holdet led et fortjent 1-2-nederlag til FC Nordsjælland søndag eftermiddag.
FCN var dominerende i spil og chancer fra første fløjt, og det tvang Vejle langt tilbage på egen banehalvdel, hvorfra holdet forgæves forsøgte at slå kontra.
FCN-spillernes hurtige kombinationer og høje pres førte til en tomålsføring efter bare 17 minutters spil, og selv om gæsterne fik reduceret kort før pausefløjt, kørte hjemmeholdet sejren i land med flot og overbevisende spil.
Resultatet betyder, at Vejle er så godt som sikker på at rykke ned, da holdet med én kamp tilbage har tre point op til AGF samt en markant dårligere målscore. AGF, der er 19 mål bedre i det regnskab, møder selv Viborg senere søndag.
FCN er fortsat at finde på tredjepladsen i nedrykningsspillet med 35 point efter spillerunde 31.
FCN brugte kun tre minutter på at bringe sig i front, da offensivspilleren Mohamed Diomande sendte bolden i mål efter en dårlig Vejle-clearing.
Hjemmeholdet fortsatte dominansen, og efter 17 minutters spil var Diomande igen på pletten – denne gang med en 2-0-scoring.
Vejle kom gradvist bedre med i kampen, og kort før pausefløjt lykkedes det for angriberen Luka Djordjevic at stange bolden i mål til stillingen 2-1.
I anden halvleg satte FCN sig igen på spillet, men hjemmeholdet havde sværere ved at brodere sig igennem Vejle-defensiven, som var bedre afstemt efter pausen.
Som kampen skred frem, satsede gæsterne mere og mere i jagten på at få udlignet. Tættest kom det mod slutningen, men FCN fik afvist gæsternes forsøg. Kampen sluttede derfor 2-1 til FCN, der altså sender Vejle tæt på at nedrykning.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
