VB taber og er stort set færdig i Superligaen

Vejle er tre point efter AGF og har en markant dårligere målscore efter et nederlag til FC Nordsjælland.



Vejles overlevelseschancer er stort set ikke eksisterende, efter at holdet led et fortjent 1-2-nederlag til FC Nordsjælland søndag eftermiddag.

FCN var dominerende i spil og chancer fra første fløjt, og det tvang Vejle langt tilbage på egen banehalvdel, hvorfra holdet forgæves forsøgte at slå kontra.

FCN-spillernes hurtige kombinationer og høje pres førte til en tomålsføring efter bare 17 minutters spil, og selv om gæsterne fik reduceret kort før pausefløjt, kørte hjemmeholdet sejren i land med flot og overbevisende spil.

Resultatet betyder, at Vejle er så godt som sikker på at rykke ned, da holdet med én kamp tilbage har tre point op til AGF samt en markant dårligere målscore. AGF, der er 19 mål bedre i det regnskab, møder selv Viborg senere søndag.

FCN er fortsat at finde på tredjepladsen i nedrykningsspillet med 35 point efter spillerunde 31.

FCN brugte kun tre minutter på at bringe sig i front, da offensivspilleren Mohamed Diomande sendte bolden i mål efter en dårlig Vejle-clearing.

Hjemmeholdet fortsatte dominansen, og efter 17 minutters spil var Diomande igen på pletten – denne gang med en 2-0-scoring.

Vejle kom gradvist bedre med i kampen, og kort før pausefløjt lykkedes det for angriberen Luka Djordjevic at stange bolden i mål til stillingen 2-1.

I anden halvleg satte FCN sig igen på spillet, men hjemmeholdet havde sværere ved at brodere sig igennem Vejle-defensiven, som var bedre afstemt efter pausen.

Som kampen skred frem, satsede gæsterne mere og mere i jagten på at få udlignet. Tættest kom det mod slutningen, men FCN fik afvist gæsternes forsøg. Kampen sluttede derfor 2-1 til FCN, der altså sender Vejle tæt på at nedrykning.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Arsenal-træner er rasende

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Landsholdet annoncerer to testkampe

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk viking på vej mod trist afslutning

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’