Angriberen Wahid Faghir kom på alles læber, da han i sidste sæson etablerede sig som Vejles førstevalg på toppen i en alder af bare 17 år.
Helt naturligt har det skabt interesse for ham blandt større klubber, men Faghir, der fyldte 18 år i torsdags, har ikke travlt med at komme afsted. Han venter på, at det rigtige tilbud kommer.
– Hvis det rigtige tilbud ikke kommer, så bliver jeg her. Jeg skal et sted hen, hvor jeg kan udvikle mig.
– Selv om jeg udvikler mig her i Vejle, så vil jeg et sted hen, hvor jeg kan udvikle mig endnu mere, blive presset endnu mere og forhåbentlig komme et sted hen, hvor jeg kan få noget spilletid, slår Faghir fast.
Den unge angriber foretrækker ikke nogen ligaer over andre, men slår fast, at han tager ud for at være seniorspiller og ikke ungdomsspiller.
– Jeg har ikke tænkt på nogen specifik liga. Hvis tingene er gode, og der bliver lavet en god plan for mig, så er jeg ligeglad med, hvilken klub det er.
– Det er selvfølgelig seniorfodbold, som jeg går efter, nu hvor jeg har spillet det en hel sæson sidste år. Jeg føler, jeg er en seniorspiller og ikke en ungdomsspiller, siger han.
Vejles cheftræner, Carit Falch, er godt klar over, at det ombejlede talent snart kan være fortid, men slår fast, at det afhænger af hans præstationer.
Her blev det senest søndag til en god en af slagsen, hvor Faghir scorede til 2-1 i opgøret mod Brøndby, som endte 2-2.
– Jeg tænker ikke rigtig over, hvad det her ender med. Det kommer jo rigtig meget an på hans præstationer.
– For klubberne er ude og kigge nu, hvor de kigger på, hvordan han performer, og så er det jo lige det, der bliver tungen på vægtskålen, hvorvidt han skal videre, eller om han bliver i Vejle, siger Falch.
Skulle Faghir blive solgt, fortæller Vejle-træneren, at en afløser for ham ikke er klar med det samme.
– For at være helt ærlig har vi ikke en afløser på plads for ham. Vi er selvfølgelig i gang med at kigge, og der er fuld knald på.
– Vi skal finde den rette, og det er jo ekstra vigtigt, når det er ham, som skal score vores mål, siger Falch, som kom til Vejle fra Lyngby inden den nye sæson.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
NYHEDER
