Blev enige om at droppe FCK-kamp

Vejle og Pierre Bengtsson var blevet enige om, at det var bedst, at han ikke spillede mod FC København.



Det vakte opsigt, da Vejles Pierre Bengtsson for nylig udtalte til bold.dk, at han ikke var meget for at spille mod FC København, fra hvem han er udlejet til Vejle frem til sommer.

– Hvis det var op til mig, havde det bedste måske været ikke at spille den kamp. Det ville være mærkeligt for mig at stå over for mine gode venner og nu gamle holdkammerater i FCK.

– Det ville være svært at se mig selv spille for et andet hold i Parken, lød det blandt andet fra Bengtsson.

Onsdag var sandhedens time kommet, og det viste sig, at Bengtsson slet ikke var i truppen til kampen mod FCK, som endte med at vinde 2-1 over Vejle.

Efter kampen fortæller Vejle-træner Constantin Galca, at han og Pierre Bengtsson op til kampen aftalte, at det var bedst, at svenskeren ikke skulle i aktion.

– Vi blev enige om, at han ikke skulle spille. Det startede hos spilleren, og jeg var enig, siger en kortfattet Galca efter nederlaget i Parken.

Pierre Bengtssons udtalelser har fået flere Vejle-fans til at stille spørgsmålstegn ved svenskerens loyalitet, men den ligger ifølge Viljormur Davidsen, der onsdag spillede venstreback i stedet for Bengtsson, i Vejle.

– Nu spiller han for Vejle, og jeg ved, at hver gang han spiller, giver han alt for, at vi kan vinde. Det er det, jeg forventer af mine holdkammerater. Jeg oplever, at han giver alt for Vejle, og ellers ville han ikke have været her, siger Viljormur Davidsen.

Jacob Krüger, der er teknisk chef i Vejle, har tidligere slået fast, at der mellem Vejle og FC København ikke var aftalt noget om, at Pierre Bengtsson ikke skulle spille onsdagens opgør i Parken.

FCK-træner Jess Thorup havde dog forberedt sig på, at Bengtsson muligvis ikke startede inde, som han ellers har gjort i Vejles seneste fire superligakampe.

– Vi havde forberedt os på lidt af hvert, som vi altid gør, for vi vidste godt, at de muligvis kunne skifte på flere positioner, siger Jess Thorup, der ikke vil udtale sig om, hvorvidt han har forståelse for, at Pierre Bengtsson ikke var meget for at spille kampen.

– Det har jeg ingen kommentarer til, siger FCK-træneren.

Tilbage i Vejle-lejren tager Viljormur Davidsen, der har spillet i Vejle-trøjen siden 2013, det ikke så tungt, at klubben har hentet konkurrence til hans position.

– Hele min tid i Vejle har jeg haft mange konkurrenter, og til sidst har jeg spillet hver gang. Det er mit mindset, at jeg giver alt, hvad jeg har, og så længe træneren og klubben har brug for mig, så giver jeg alt, understreger Davidsen.

Viljormur Davidsen spillede mod FCK sin kamp nummer 182 for Vejle, og den 29-årige færing blev dermed den udenlandske spiller med flest kampe i klubbens historie.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’