Brasiliansk Vejle-topscorer: Nemt at komme tilbage til klubben

Vejle-angriber Allan Sousa havde nemt ved at hoppe ind på holdet, da han kom tilbage efter en udlejning.



Brasilianeren Allan Sousa blev mandag helten, da Vejle slog AaB med 3-1 på Aalborg Portland Park.

Angriberen scorede to mål mod nordjyderne og er dermed for alvor stemplet ind i Superligaen efter Vejles oprykning til landets bedste række.

Selve oprykningen var brasilianeren dog ikke en del af, da han gennem den seneste sæson var udlejet til belgiske Sint-Truidense, mens Vejle kæmpede i 1. division.

Holdkammeraterne har gjort tilbagekomsten gnidningsfri, fortæller den målfarlige brasilianer efter sin succesrige indledning på sæsonen.

Læs også:Vejle topper Superligaen: Overlevelse er stadig vores mål

– Jeg var ikke i 1. division, men jeg ved, at drengene arbejdede hårdt på at komme tilbage. Jeg er stolt af dem, og jeg er stolt over at være tilbage på det her hold.

– Det var nemt for mig at komme tilbage. Jeg var her i halvandet år (før udlejningen, red.), så jeg kender klubben og spillerne. Det gjorde det nemt for mig at komme tilbage og blive en del af holdet, siger Allan Sousa.

Efter seks kampe i Superligaen ligger Vejle på en førsteplads, mens Sousa med fem mål indtager førstepladsen på topscorerlisten i selskab med AGF’s Patrick Mortensen og Sønderjyskes Haji Wright.

– Jeg arbejder altid hårdt og er 100 procent fokuseret på at hjælpe mine holdkammerater. Så selvfølgelig er jeg glad for den succes, som vi oplever, siger Allan Sousa.

Læs også:Efter bekymrende måling: Vejle tager Raphael Dwamena af banen

Trods førstepladsen tænker brasilianeren kortsigtet for holdet, der har erklæret, at man kæmper for overlevelse.

– Vi skal bare gøre vores arbejde hver gang. Det er alt, som vi fokuserer på. Så skal pointene nok komme, siger han.

I Sousas seneste sæson i Superligaen for Vejle scorede han ti mål i 27 kampe. Han gjorde sig dog også uheldigt bemærket med to røde kort.

/ritzau/

Læs også:Bedst og værst: Vejle-juvel kan blive mange millioner værd




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Snød FC København for keeper

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Derfor trækker FC København-transfer ud

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Smadrer transferrekord

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning