Brasiliansk Vejle-topscorer: Nemt at komme tilbage til klubben

Vejle-angriber Allan Sousa havde nemt ved at hoppe ind på holdet, da han kom tilbage efter en udlejning.



Brasilianeren Allan Sousa blev mandag helten, da Vejle slog AaB med 3-1 på Aalborg Portland Park.

Angriberen scorede to mål mod nordjyderne og er dermed for alvor stemplet ind i Superligaen efter Vejles oprykning til landets bedste række.

Selve oprykningen var brasilianeren dog ikke en del af, da han gennem den seneste sæson var udlejet til belgiske Sint-Truidense, mens Vejle kæmpede i 1. division.

Holdkammeraterne har gjort tilbagekomsten gnidningsfri, fortæller den målfarlige brasilianer efter sin succesrige indledning på sæsonen.

Læs også:Vejle topper Superligaen: Overlevelse er stadig vores mål

– Jeg var ikke i 1. division, men jeg ved, at drengene arbejdede hårdt på at komme tilbage. Jeg er stolt af dem, og jeg er stolt over at være tilbage på det her hold.

– Det var nemt for mig at komme tilbage. Jeg var her i halvandet år (før udlejningen, red.), så jeg kender klubben og spillerne. Det gjorde det nemt for mig at komme tilbage og blive en del af holdet, siger Allan Sousa.

Efter seks kampe i Superligaen ligger Vejle på en førsteplads, mens Sousa med fem mål indtager førstepladsen på topscorerlisten i selskab med AGF’s Patrick Mortensen og Sønderjyskes Haji Wright.

– Jeg arbejder altid hårdt og er 100 procent fokuseret på at hjælpe mine holdkammerater. Så selvfølgelig er jeg glad for den succes, som vi oplever, siger Allan Sousa.

Læs også:Efter bekymrende måling: Vejle tager Raphael Dwamena af banen

Trods førstepladsen tænker brasilianeren kortsigtet for holdet, der har erklæret, at man kæmper for overlevelse.

– Vi skal bare gøre vores arbejde hver gang. Det er alt, som vi fokuserer på. Så skal pointene nok komme, siger han.

I Sousas seneste sæson i Superligaen for Vejle scorede han ti mål i 27 kampe. Han gjorde sig dog også uheldigt bemærket med to røde kort.

/ritzau/

Læs også:Bedst og værst: Vejle-juvel kan blive mange millioner værd




Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vender tilbage til skærmen

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Uventet skifte?

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Premier League-dansker skal have ny manager

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Jagter tidligere AGF’er

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Overraskende skifte lurer

Fatter intet af Brøndby-bombe