Brasiliansk Vejle-topscorer: Nemt at komme tilbage til klubben

Vejle-angriber Allan Sousa havde nemt ved at hoppe ind på holdet, da han kom tilbage efter en udlejning.



Brasilianeren Allan Sousa blev mandag helten, da Vejle slog AaB med 3-1 på Aalborg Portland Park.

Angriberen scorede to mål mod nordjyderne og er dermed for alvor stemplet ind i Superligaen efter Vejles oprykning til landets bedste række.

Selve oprykningen var brasilianeren dog ikke en del af, da han gennem den seneste sæson var udlejet til belgiske Sint-Truidense, mens Vejle kæmpede i 1. division.

Holdkammeraterne har gjort tilbagekomsten gnidningsfri, fortæller den målfarlige brasilianer efter sin succesrige indledning på sæsonen.

Læs også:Vejle topper Superligaen: Overlevelse er stadig vores mål

– Jeg var ikke i 1. division, men jeg ved, at drengene arbejdede hårdt på at komme tilbage. Jeg er stolt af dem, og jeg er stolt over at være tilbage på det her hold.

– Det var nemt for mig at komme tilbage. Jeg var her i halvandet år (før udlejningen, red.), så jeg kender klubben og spillerne. Det gjorde det nemt for mig at komme tilbage og blive en del af holdet, siger Allan Sousa.

Efter seks kampe i Superligaen ligger Vejle på en førsteplads, mens Sousa med fem mål indtager førstepladsen på topscorerlisten i selskab med AGF’s Patrick Mortensen og Sønderjyskes Haji Wright.

– Jeg arbejder altid hårdt og er 100 procent fokuseret på at hjælpe mine holdkammerater. Så selvfølgelig er jeg glad for den succes, som vi oplever, siger Allan Sousa.

Læs også:Efter bekymrende måling: Vejle tager Raphael Dwamena af banen

Trods førstepladsen tænker brasilianeren kortsigtet for holdet, der har erklæret, at man kæmper for overlevelse.

– Vi skal bare gøre vores arbejde hver gang. Det er alt, som vi fokuserer på. Så skal pointene nok komme, siger han.

I Sousas seneste sæson i Superligaen for Vejle scorede han ti mål i 27 kampe. Han gjorde sig dog også uheldigt bemærket med to røde kort.

/ritzau/

Læs også:Bedst og værst: Vejle-juvel kan blive mange millioner værd






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Sådan starter FCK i afskedskamp

Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Så er det officielt

Sønderjyske – FC Nordsjælland



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

OB – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Transferbombe i Real Madrid?

FC Midtjylland – Brøndby IF

FC København – Randers FC

AGF – Viborg FF

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Salah sender særlig besked

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Froholdt med vild hæder i Portugal

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Ny offensiv transfer i FCN?