Vejle og AaB delte pointene mellem sig i en underholdende 1-1-kamp i Nørreskoven fredag aften, hvor AaB brændte to store chancer til sidst.
AaB bragte sig ellers foran på Rufos mål i første halvleg, men Allan Sousa fik udlignet på en af de mange chancer, der var i opgøret.
Dermed fik Vejle ikke for alvor lagt afstand til nedrykningsstregen. Klubben har med 29 point nu syv ned til Lyngby under stregen.
AaB derimod topper nedrykningsspillet med 33 point efter 25 runder.
Begge hold indledte opgøret i et højt og aggressivt pres, der gav flere gode chancer til både Vejle og AaB indledningsvist.
Det havde derfor også ligget i luften, da Rufo efter 18 minutter bragte AaB foran på en ellers kikset afslutning.
Målet ændrede imidlertid fuldstændig kampens karakter. AaB stillede sig længere tilbage på banen og tillod Vejle langt mere tid på bolden.
Over for AaB’s fem mand i bagkæden kunne Vejle dog slet ikke skabe chancer, og efter en hæsblæsende start faldt kampen til ro.
Straks efter pausen var Rufo tæt på at blive dobbelt målscorer, men forsøget fra tæt hold ramte stolpen. I stedet sparkede Allan Sousa tørt bolden i mål kort efter i den modsatte ende til en udligning.
Igen blev chancerne og intensiteten mindre efter en livlig start på anden halvleg, og kun sporadisk var der optræk til chancer.
I hvert fald indtil fire minutter før tid, hvor indskiftede Tom van Weert burde have afgjort kampen til AaB’s fordel. Men den hollandske angriber sparkede en stor chance forbi mål.
I overtiden var det Rasmus Thelander, der kunne være blevet helten for AaB, men forsvarsspillerens hovedstød prellede af på overliggeren.
Men skarpheden og de sidste marginaler manglede, og derfor endte det 1-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
