Vejle rider AaB-storm af i pointdeling

Vejle og AaB leverede stor underholdning i Superligaen, og AaB burde have taget sejren i 1-1-kampen.



Vejle og AaB delte pointene mellem sig i en underholdende 1-1-kamp i Nørreskoven fredag aften, hvor AaB brændte to store chancer til sidst.

AaB bragte sig ellers foran på Rufos mål i første halvleg, men Allan Sousa fik udlignet på en af de mange chancer, der var i opgøret.

Dermed fik Vejle ikke for alvor lagt afstand til nedrykningsstregen. Klubben har med 29 point nu syv ned til Lyngby under stregen.

AaB derimod topper nedrykningsspillet med 33 point efter 25 runder.

Begge hold indledte opgøret i et højt og aggressivt pres, der gav flere gode chancer til både Vejle og AaB indledningsvist.

Det havde derfor også ligget i luften, da Rufo efter 18 minutter bragte AaB foran på en ellers kikset afslutning.

Målet ændrede imidlertid fuldstændig kampens karakter. AaB stillede sig længere tilbage på banen og tillod Vejle langt mere tid på bolden.

Over for AaB’s fem mand i bagkæden kunne Vejle dog slet ikke skabe chancer, og efter en hæsblæsende start faldt kampen til ro.

Straks efter pausen var Rufo tæt på at blive dobbelt målscorer, men forsøget fra tæt hold ramte stolpen. I stedet sparkede Allan Sousa tørt bolden i mål kort efter i den modsatte ende til en udligning.

Igen blev chancerne og intensiteten mindre efter en livlig start på anden halvleg, og kun sporadisk var der optræk til chancer.

I hvert fald indtil fire minutter før tid, hvor indskiftede Tom van Weert burde have afgjort kampen til AaB’s fordel. Men den hollandske angriber sparkede en stor chance forbi mål.

I overtiden var det Rasmus Thelander, der kunne være blevet helten for AaB, men forsvarsspillerens hovedstød prellede af på overliggeren.

Men skarpheden og de sidste marginaler manglede, og derfor endte det 1-1.

/ritzau/





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Er det Dolbergs vilde millionløn?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland – AGF

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!