Vejle smider to føringer og deler med OB

Vejle var foran med både 1-0 og 2-1 mod OB, men endte med kun at få et enkelt point. Kampen endte 2-2.



I et underholdende opgør spillede Vejle Boldklub fredag aften 2-2, da OB var på besøg.

I forrige runde sikrede Vejle og OB sig begge endnu en sæson i 3F Superligaen, og kampen i Nørreskoven bar præg af, at begge hold spillede frit uden nedrykningsspøgelset hængende over hovedet.

Hjemmeholdet vil være skuffet over ikke at lukke kampen, efter at OB med syv minutter igen tog et dog fortjent point, da Bashkim Kadrii udnyttede et straffespark. Vejle var undervejs foran med både 1-0 og 2-1.

Pointdelingen betyder, at både OB og Vejle nu har 37 point. Det er henholdsvis to og et point færre end AaB og Sønderjyske har i toppen af gruppen i nedrykningsspillet.

Begge hold ville fra starten af gerne spille med i fredagens kamp, og det lugtede tidligt af mål. Og et oplagt publikum i Nørreskoven skulle ikke vente længe.

Efter 13 minutter straffede Vejles Hugo Etikike en fejl i OB-forsvaret benhårdt, da han med et par skudfinter udplacerede OB-keeperen.

Gæsterne svarede dog igen blot fire minutter efter, da Jørgen Skjelvik sparkede bolden i kassen fra klos hold.

OB pressede Vejle højt, men det var alligevel hjemmeholdet, som gik tilfreds til pause. Iranske Saeid Ezatolahi øgede til 2-1 efter 39 minutter på et flot hovedstød.

Efter pausen videreførte OB det høje pres. Det forårsagede en række boldtab hos hjemmeholdet, som gæsterne dog ikke kunne lukrere på.

I stedet misbrugte de to Vejle-indskiftere Wahid Faghir og German Onugkha muligheden for at lukke kampen. Det fik konsekvenser til sidst, da Bashkim Kadrii eksekverede et straffespark til 2-2.

OB og Vejle mangler at spille to kampe i nedrykningsspillet.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten