VIBORG (Tipsbladet): Søndag kan de to tidligere Benfica-spillere Franculino og Serginho hilse på hinanden og sammen ærgre sig over, at skader holder dem fra banen i det store derby mellem FC Midtjylland og Viborg FF.
Men de to tidligere holdkammerater i storklubben i Lissabon er ikke de eneste, der søndag trykker pause på venskabet.
For efter Kevin Mbabus skifte til FC Midtjylland er der nu to schweizere i Superligaen, og de kender hinanden fortid
-Vi spillede sammen i Young Boys. Og så er vi samme alder, så vi spillede faktisk ofte mod hinanden, da vi voksede op som teenagere. Jeg er fra Bern og spillede derfor for Young Boys, og han er fra Genève og spillede for Servette.
– Vi blev venner, da vi spillede sammen i Young Boys. Men det er vi så ikke søndag.
– Vi spillede sammen, men så skulle han afsted til England. Han kom ret tidligt til Newcastle, og så vendte han jo senere i karrieren tilbage til England for at spille for Fulham, siger Nicolas Bürgy, VFF-forsvarsspiller, til Tipsbladet.
– Han er en virkelig god fyr. Fansene elskede ham i Young Boys, når han kom bragende op ad kanten. Og det er jo så også noget af det, vi skal have bremset på søndag, siger Nicolas Bürgy med et grin.
Både Bürgy og Mbabu er imødekommende typer, der ikke vil tale dårligt om andre, men det overraskede Viborg-spilleren, da det lykkedes FC Midtjylland at hente Mbabu, der har en række landskampe for Schweiz og kommer fra at have spillet i Bundesligaen og Premier League.
– Det var faktisk en overraskelse for mig, at han valgte at komme hertil. Jeg sms'ede ham, da jeg hørte om muligheden, og så tog vi en snak om Danmark og hvordan landet er, hvor han kunne bo henne, og sådan noget. Vi havde en god snak, da vi mødte dem i vores seneste indbyrdes kamp, og der blev vi enige om at finde et tidspunkt, hvor vi skal have en middag. Men vi har ikke fundet et tidspunkt endnu, den står stadig på listen. Og det bliver absolut ikke på søndag, siger Nicolas Bürgy.
– Men altså, hvis han bare lade være med at score, kan vi godt stadig være venner bagefter, he he.
Revanche
Nederlaget i den seneste indbyrdes kamp i september sidder i Viborg, der søndag kan øjne en fornuftig mulighed med tanke på, at FC Midtjylland har haft en dårlig periode siden derby-sejren i slut-september med fem nederlag i otte kampe.
– Jeg tror, den der derby-følelse er noget, der går igen i fodbold overalt i verden. Spændingen, energien, og den der fornemmelse, der allerede er helt tydelig i dagene op til kampen. Og når man så går på banen, kan man virkelig mærke energien på stadion.
– Jeg fandt med det samme ud af, hvad den her kamp betyder, og hvor vigtigt den er for både fansene men også os som klub at vinde. Jeg har været her i tre år, og vi har vundet en kamp over dem, og det vil vi rigtig gerne igen.
– Min fornemmelse er, at det altid er små detaljer, der afgør de her kampe. Det er så tæt. Vi skal op og ramme vores topniveau. Det var frustrerende sidst, for jeg synes sagtens, vi kunne have tippet den kamp til vores fordel. Den kamp var lige præcis eksemplet på, hvor tætte vores opgør som regel er. Det var så lidt, der i de situationer gav dem de to afgørende scoringer, og det skal vi være forberedt på søndag, siger Nicolas Bürgy.
Nicolas Bürgy har ud over Young Boys og Viborg FF spillet for de schweiziske klubber Wohlen, Thun og Aarau, og var også et kort stop i Paderborn.
Kevin Mbabu var i Young Boys fra 2016 til 2019 efter et ophold i Newcastle United.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Jubler over ny Brøndby-chef
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Nu dukker første historie op
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER