Venner i drabeligt derby: Han skal bremses

De er venner fra klubben, hvor de brød igennem, men søndag sættes venskabet på pause, når de står overfor hinanden i Superligaen.



VIBORG (Tipsbladet): Søndag kan de to tidligere Benfica-spillere Franculino og Serginho hilse på hinanden og sammen ærgre sig over, at skader holder dem fra banen i det store derby mellem FC Midtjylland og Viborg FF.

Men de to tidligere holdkammerater i storklubben i Lissabon er ikke de eneste, der søndag trykker pause på venskabet.

For efter Kevin Mbabus skifte til FC Midtjylland er der nu to schweizere i Superligaen, og de kender hinanden fortid

-Vi spillede sammen i Young Boys. Og så er vi samme alder, så vi spillede faktisk ofte mod hinanden, da vi voksede op som teenagere. Jeg er fra Bern og spillede derfor for Young Boys, og han er fra Genève og spillede for Servette.

– Vi blev venner, da vi spillede sammen i Young Boys. Men det er vi så ikke søndag.

– Vi spillede sammen, men så skulle han afsted til England. Han kom ret tidligt til Newcastle, og så vendte han jo senere i karrieren tilbage til England for at spille for Fulham, siger Nicolas Bürgy, VFF-forsvarsspiller, til Tipsbladet.

– Han er en virkelig god fyr. Fansene elskede ham i Young Boys, når han kom bragende op ad kanten. Og det er jo så også noget af det, vi skal have bremset på søndag, siger Nicolas Bürgy med et grin.

Nicolas Bürgy og Viborg FF har revanche til gode mod FC Midtjylland. Foto: Alamy

Både Bürgy og Mbabu er imødekommende typer, der ikke vil tale dårligt om andre, men det overraskede Viborg-spilleren, da det lykkedes FC Midtjylland at hente Mbabu, der har en række landskampe for Schweiz og kommer fra at have spillet i Bundesligaen og Premier League.

– Det var faktisk en overraskelse for mig, at han valgte at komme hertil. Jeg sms'ede ham, da jeg hørte om muligheden, og så tog vi en snak om Danmark og hvordan landet er, hvor han kunne bo henne, og sådan noget. Vi havde en god snak, da vi mødte dem i vores seneste indbyrdes kamp, og der blev vi enige om at finde et tidspunkt, hvor vi skal have en middag. Men vi har ikke fundet et tidspunkt endnu, den står stadig på listen. Og det bliver absolut ikke på søndag, siger Nicolas Bürgy.

– Men altså, hvis han bare lade være med at score, kan vi godt stadig være venner bagefter, he he.

Revanche
Nederlaget i den seneste indbyrdes kamp i september sidder i Viborg, der søndag kan øjne en fornuftig mulighed med tanke på, at FC Midtjylland har haft en dårlig periode siden derby-sejren i slut-september med fem nederlag i otte kampe.

– Jeg tror, den der derby-følelse er noget, der går igen i fodbold overalt i verden. Spændingen, energien, og den der fornemmelse, der allerede er helt tydelig i dagene op til kampen. Og når man så går på banen, kan man virkelig mærke energien på stadion.

Kevin Mbabu og FC Midtjylland kommer til derbyet efter en særdeles udfordrende måned i ligaen, pokalen og senest med et nederlag i Europa League. Foto: Alamy

– Jeg fandt med det samme ud af, hvad den her kamp betyder, og hvor vigtigt den er for både fansene men også os som klub at vinde. Jeg har været her i tre år, og vi har vundet en kamp over dem, og det vil vi rigtig gerne igen.

– Min fornemmelse er, at det altid er små detaljer, der afgør de her kampe. Det er så tæt. Vi skal op og ramme vores topniveau. Det var frustrerende sidst, for jeg synes sagtens, vi kunne have tippet den kamp til vores fordel. Den kamp var lige præcis eksemplet på, hvor tætte vores opgør som regel er. Det var så lidt, der i de situationer gav dem de to afgørende scoringer, og det skal vi være forberedt på søndag, siger Nicolas Bürgy.

Nicolas Bürgy har ud over Young Boys og Viborg FF spillet for de schweiziske klubber Wohlen, Thun og Aarau, og var også et kort stop i Paderborn.

Kevin Mbabu var i Young Boys fra 2016 til 2019 efter et ophold i Newcastle United.





MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vild stime før Danmark-brag

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Medie: Det peger i den retning for Garananga

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Randers var tæt på – nu er han et monster

Stor profil glad for Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Ser I med, Brøndby?

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Sendt hjem fra FC København-træning

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

– Hele holdet er trygge ved ham

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

‘Vil du være multimillionær?’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…