Venner i drabeligt derby: Han skal bremses

De er venner fra klubben, hvor de brød igennem, men søndag sættes venskabet på pause, når de står overfor hinanden i Superligaen.



VIBORG (Tipsbladet): Søndag kan de to tidligere Benfica-spillere Franculino og Serginho hilse på hinanden og sammen ærgre sig over, at skader holder dem fra banen i det store derby mellem FC Midtjylland og Viborg FF.

Men de to tidligere holdkammerater i storklubben i Lissabon er ikke de eneste, der søndag trykker pause på venskabet.

For efter Kevin Mbabus skifte til FC Midtjylland er der nu to schweizere i Superligaen, og de kender hinanden fortid

-Vi spillede sammen i Young Boys. Og så er vi samme alder, så vi spillede faktisk ofte mod hinanden, da vi voksede op som teenagere. Jeg er fra Bern og spillede derfor for Young Boys, og han er fra Genève og spillede for Servette.

– Vi blev venner, da vi spillede sammen i Young Boys. Men det er vi så ikke søndag.

– Vi spillede sammen, men så skulle han afsted til England. Han kom ret tidligt til Newcastle, og så vendte han jo senere i karrieren tilbage til England for at spille for Fulham, siger Nicolas Bürgy, VFF-forsvarsspiller, til Tipsbladet.

– Han er en virkelig god fyr. Fansene elskede ham i Young Boys, når han kom bragende op ad kanten. Og det er jo så også noget af det, vi skal have bremset på søndag, siger Nicolas Bürgy med et grin.

Nicolas Bürgy og Viborg FF har revanche til gode mod FC Midtjylland. Foto: Alamy

Både Bürgy og Mbabu er imødekommende typer, der ikke vil tale dårligt om andre, men det overraskede Viborg-spilleren, da det lykkedes FC Midtjylland at hente Mbabu, der har en række landskampe for Schweiz og kommer fra at have spillet i Bundesligaen og Premier League.

– Det var faktisk en overraskelse for mig, at han valgte at komme hertil. Jeg sms'ede ham, da jeg hørte om muligheden, og så tog vi en snak om Danmark og hvordan landet er, hvor han kunne bo henne, og sådan noget. Vi havde en god snak, da vi mødte dem i vores seneste indbyrdes kamp, og der blev vi enige om at finde et tidspunkt, hvor vi skal have en middag. Men vi har ikke fundet et tidspunkt endnu, den står stadig på listen. Og det bliver absolut ikke på søndag, siger Nicolas Bürgy.

– Men altså, hvis han bare lade være med at score, kan vi godt stadig være venner bagefter, he he.

Revanche
Nederlaget i den seneste indbyrdes kamp i september sidder i Viborg, der søndag kan øjne en fornuftig mulighed med tanke på, at FC Midtjylland har haft en dårlig periode siden derby-sejren i slut-september med fem nederlag i otte kampe.

– Jeg tror, den der derby-følelse er noget, der går igen i fodbold overalt i verden. Spændingen, energien, og den der fornemmelse, der allerede er helt tydelig i dagene op til kampen. Og når man så går på banen, kan man virkelig mærke energien på stadion.

Kevin Mbabu og FC Midtjylland kommer til derbyet efter en særdeles udfordrende måned i ligaen, pokalen og senest med et nederlag i Europa League. Foto: Alamy

– Jeg fandt med det samme ud af, hvad den her kamp betyder, og hvor vigtigt den er for både fansene men også os som klub at vinde. Jeg har været her i tre år, og vi har vundet en kamp over dem, og det vil vi rigtig gerne igen.

– Min fornemmelse er, at det altid er små detaljer, der afgør de her kampe. Det er så tæt. Vi skal op og ramme vores topniveau. Det var frustrerende sidst, for jeg synes sagtens, vi kunne have tippet den kamp til vores fordel. Den kamp var lige præcis eksemplet på, hvor tætte vores opgør som regel er. Det var så lidt, der i de situationer gav dem de to afgørende scoringer, og det skal vi være forberedt på søndag, siger Nicolas Bürgy.

Nicolas Bürgy har ud over Young Boys og Viborg FF spillet for de schweiziske klubber Wohlen, Thun og Aarau, og var også et kort stop i Paderborn.

Kevin Mbabu var i Young Boys fra 2016 til 2019 efter et ophold i Newcastle United.





LIVE

LIVE: Superliga-klub straffet økonomisk

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

– Der får David at vide, at han er fyret

Skifte glæder Thomas Delaney

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jonas Schwartz lander nyt job

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Medie afslører møde med Deco



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansk træner storroses

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Hjulmand vinder i Hamborg

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Reagerer på Brøndby-bombe

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Dansk milliardær smider 75.000

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Langer ud efter trænerlegende

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

David Nielsen tæt på fyring



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Køber engelsk klub

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Bo Henriksen lander TV-job

Victor Nelsson topper international impact-liste

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

I chok over Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet