Verdens største talent træner med Randers FC

Amerikanske Freddy Adu blev i en alder af 12 år kaldt verdens største talent. Nu træner han i Superliga-klubben Randers.



I dag er den amerikanske offensivspiller med de ghanesiske rødder, Freddy Adu, blevet 21 år, og hans karriere står lidt i stampe. Men for otte-ni år siden blev han betragtet som verdens største fodboldtalent. Adu var jagtet af de største klubber i verden, men han valgte i stedet – som 14-årig – at skrive kontrakt med MLS-klubben DC United.

Det skulle han måske ikke have gjort. For selv om han fik debut blandt de professionelle i en alder af bare 14 år, gik hans udvikling i stå. Han skiftede til MLS-konkurrenterne Real Salt Lake, inden en europæisk klub i 2007 tog chancen med ham Benfica hentede ham til Portugal, men heller ikke her blomstrede Adus uforløste talent.

Portugiserne sendte ham derfor på lån. Først i franske Monaco og siden hos kollegerne i den portugisiske liga, Belenenses. Men heller ikke her brillerede Freddy Adu. Sidste sommer forsøgte Benfica sig med endnu en låneaftale. Denne gang med græske Aris Thessalonniki. Men ni kampe og et enkelt mål senere røg Adu tilbage til Lissabon. Benfica ejer fortsat amerikaneren, men de bruger ham ikke. Derfor træner han nu med i Superliga-klubben Randers FC.

– Freddy Adu’s agent, som jeg har et meget tæt samarbejde med i andre henseender, henvendte sig for at høre om muligheden for, at Freddy Adu kunne komme til Randers for at holde sig fit ved at deltage i den daglige træning. Vi sagde naturligvis ja til at få en spiller som Freddy Adu med i træningen. Forhåbentlig kan han være med til at løfte den yderligere og desuden give noget inspiration til vores egne spillere, siger Randers FCs chefscout Peter Christiansen til klubbens hjemmeside.

21-årige Freddy Adu har spillet 15 landskampe og scoret to mål for det amerikanske landshold.





Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Historien taler for norsk triumf 

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Mexico – England

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’