I dag er den amerikanske offensivspiller med de ghanesiske rødder, Freddy Adu, blevet 21 år, og hans karriere står lidt i stampe. Men for otte-ni år siden blev han betragtet som verdens største fodboldtalent. Adu var jagtet af de største klubber i verden, men han valgte i stedet – som 14-årig – at skrive kontrakt med MLS-klubben DC United.
Det skulle han måske ikke have gjort. For selv om han fik debut blandt de professionelle i en alder af bare 14 år, gik hans udvikling i stå. Han skiftede til MLS-konkurrenterne Real Salt Lake, inden en europæisk klub i 2007 tog chancen med ham Benfica hentede ham til Portugal, men heller ikke her blomstrede Adus uforløste talent.
Portugiserne sendte ham derfor på lån. Først i franske Monaco og siden hos kollegerne i den portugisiske liga, Belenenses. Men heller ikke her brillerede Freddy Adu. Sidste sommer forsøgte Benfica sig med endnu en låneaftale. Denne gang med græske Aris Thessalonniki. Men ni kampe og et enkelt mål senere røg Adu tilbage til Lissabon. Benfica ejer fortsat amerikaneren, men de bruger ham ikke. Derfor træner han nu med i Superliga-klubben Randers FC.
– Freddy Adu’s agent, som jeg har et meget tæt samarbejde med i andre henseender, henvendte sig for at høre om muligheden for, at Freddy Adu kunne komme til Randers for at holde sig fit ved at deltage i den daglige træning. Vi sagde naturligvis ja til at få en spiller som Freddy Adu med i træningen. Forhåbentlig kan han være med til at løfte den yderligere og desuden give noget inspiration til vores egne spillere, siger Randers FCs chefscout Peter Christiansen til klubbens hjemmeside.
21-årige Freddy Adu har spillet 15 landskampe og scoret to mål for det amerikanske landshold.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER