Verhagen-mysteriet i Viborg nærmer sig afslutning

Snød hollænderen Bernio Verhagen sig til en kontrakt i Viborg med løgne og dokumentfalsk? Det skal Retten i Viborg tage stilling til tirsdag og onsdag.



Fodboldspiller eller fupmager? Det er i grove træk, hvad Retten i Viborg tirsdag og onsdag skal tage stilling til, når den meget omtalte hollænder Bernio Verhagen tager plads på anklagebænken i domkirkebyen.

Han er tiltalt for bedrageri og dokumentfalsk samt forsøg på samme, da han 5. november sidste år landede en kontrakt hos fodboldklubben Viborg FF. En kontrakt, der blev revet over efter tre uger og afløst af en anklage om svindel samt varetægtsfængsling af Verhagen.

Sagen er speget, og mystikken klæber sig fortsat til den hollandske fodboldspiller, der viste sig slet ikke at være professionel fodboldspiller.

For hvordan lokker man en professionel fodboldklub til at skrive kontrakt med en spiller, klubben slet ikke kender? Det skal Katrine Melgaard, anklagerfuldmægtig hos Midt- og Vestjyllands Politi, forsøge at udrede i retten.

– Vi har nogle vidner, og så har vi også et teknisk vidne, som skal ind og forklare noget om nogle data, der er blevet udlæst fra mobiltelefoner, siger anklager Katrine Melgaard.

Ifølge anklageskriftet henvendte nu 26-årige Verhagen sig til Viborg via mails og beskeder, hvor han udgav sig for at være en anden.

Læs også:Ung målmand permanent i Viborg-truppen: Et sted at arbejde videre fra

Han udgav sig for at være repræsentant fra den internationale agentvirksomhed Stellar Group, der tilbød Viborg et lukrativt samarbejde.

Som en del af dette skulle klubben skrive kontrakt med Bernio Verhagen med lovning om, at han kort tid efter ville blive videresolgt til den kinesiske klub Hebei Elite Football Club. Denne udgav han sig også for at være i flere mails.

Det hele skulle sikre Viborg en milliongevinst og et frugtbart samarbejde med Stellar Group fremover. Intet af det blev dog sådan.

Da sagen begyndte at rulle i slutningen af november sidste år, kunne danske medier ikke kun berette om, at Verhagen havde løjet sig til en kontrakt i Viborg.

Han havde forsøgt at gøre det samme med blandt andet Lyngby Boldklub, og midt i oprulningen af hele svindelskandalen anklagede hans chilenske kæreste ham for både vold og voldtægt.

Den sag er afgjort. 24. juni i år blev Verhagen idømt et år og tre måneders fængsel for vold, men dog frifundet for voldtægt, da der ikke var tilstrækkelige beviser.

Læs også:Esbjerg-nedrykker kan være på vej til hollandsk klub

Men tilbage til bedragerisagen, hvor få rynkede brynene, da Viborgs sportschef, Jesper Fredberg, i starten af november præsenterede Verhagen som ny spiller.

Klubben fra 1. division havde ifølge sportschefen slået kløerne i en “hurtig” og “aggressiv” spiller, lod Fredberg offentligheden forstå.

Allerede ved første træning anede Viborg dog uråd. Verhagens niveau var milevidt fra noget, der mindede om professionelt. Han blev straks flået ud af truppen, og hurtigheden viste han kun, da han stak af fra politiet i forbindelse med en transport i Holstebro midt i december.

Efter 12 timers flugt fandt politiet ham igen.

Viborg har indrømmet, at man aldrig havde set Verhagen i aktion før kontraktunderskrivelsen, men at man troede på afsenderne af tilbuddet.

Det vides ikke, om Verhagen nægter eller erkender sig skyldig, men det endelige punktum for sagen kan falde onsdag.

/ritzau/

Læs også:Tim Sparv i lange forhandlinger: Én klub interesserer mig mest
Læs også:Hårdt presset Hobro: Angrebsstjernen måske alvorligt skadet
Læs også:Emil Berggreen træner med i Hobro


Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Avis fælder dom over danskeres tid i Man Utd 

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Brøndby IF – FC Fredericia

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Brøndby sparer millioner

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Morten Olsen scorer nyt job

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Endelig er der godt nyt!

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Legende om Højlund: Her er problemet

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Manchester United henter comebacksejr

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler

Jesper Sørensen og co. finaleklar