Fodboldspiller eller fupmager? Det er i grove træk, hvad Retten i Viborg tirsdag og onsdag skal tage stilling til, når den meget omtalte hollænder Bernio Verhagen tager plads på anklagebænken i domkirkebyen.
Han er tiltalt for bedrageri og dokumentfalsk samt forsøg på samme, da han 5. november sidste år landede en kontrakt hos fodboldklubben Viborg FF. En kontrakt, der blev revet over efter tre uger og afløst af en anklage om svindel samt varetægtsfængsling af Verhagen.
Sagen er speget, og mystikken klæber sig fortsat til den hollandske fodboldspiller, der viste sig slet ikke at være professionel fodboldspiller.
For hvordan lokker man en professionel fodboldklub til at skrive kontrakt med en spiller, klubben slet ikke kender? Det skal Katrine Melgaard, anklagerfuldmægtig hos Midt- og Vestjyllands Politi, forsøge at udrede i retten.
– Vi har nogle vidner, og så har vi også et teknisk vidne, som skal ind og forklare noget om nogle data, der er blevet udlæst fra mobiltelefoner, siger anklager Katrine Melgaard.
Ifølge anklageskriftet henvendte nu 26-årige Verhagen sig til Viborg via mails og beskeder, hvor han udgav sig for at være en anden.
Læs også:Ung målmand permanent i Viborg-truppen: Et sted at arbejde videre fra
Han udgav sig for at være repræsentant fra den internationale agentvirksomhed Stellar Group, der tilbød Viborg et lukrativt samarbejde.
Som en del af dette skulle klubben skrive kontrakt med Bernio Verhagen med lovning om, at han kort tid efter ville blive videresolgt til den kinesiske klub Hebei Elite Football Club. Denne udgav han sig også for at være i flere mails.
Det hele skulle sikre Viborg en milliongevinst og et frugtbart samarbejde med Stellar Group fremover. Intet af det blev dog sådan.
Da sagen begyndte at rulle i slutningen af november sidste år, kunne danske medier ikke kun berette om, at Verhagen havde løjet sig til en kontrakt i Viborg.
Han havde forsøgt at gøre det samme med blandt andet Lyngby Boldklub, og midt i oprulningen af hele svindelskandalen anklagede hans chilenske kæreste ham for både vold og voldtægt.
Den sag er afgjort. 24. juni i år blev Verhagen idømt et år og tre måneders fængsel for vold, men dog frifundet for voldtægt, da der ikke var tilstrækkelige beviser.
Læs også:Esbjerg-nedrykker kan være på vej til hollandsk klub
Men tilbage til bedragerisagen, hvor få rynkede brynene, da Viborgs sportschef, Jesper Fredberg, i starten af november præsenterede Verhagen som ny spiller.
Klubben fra 1. division havde ifølge sportschefen slået kløerne i en “hurtig” og “aggressiv” spiller, lod Fredberg offentligheden forstå.
Allerede ved første træning anede Viborg dog uråd. Verhagens niveau var milevidt fra noget, der mindede om professionelt. Han blev straks flået ud af truppen, og hurtigheden viste han kun, da han stak af fra politiet i forbindelse med en transport i Holstebro midt i december.
Efter 12 timers flugt fandt politiet ham igen.
Viborg har indrømmet, at man aldrig havde set Verhagen i aktion før kontraktunderskrivelsen, men at man troede på afsenderne af tilbuddet.
Det vides ikke, om Verhagen nægter eller erkender sig skyldig, men det endelige punktum for sagen kan falde onsdag.
/ritzau/
Læs også:Tim Sparv i lange forhandlinger: Én klub interesserer mig mest
Læs også:Hårdt presset Hobro: Angrebsstjernen måske alvorligt skadet
Læs også:Emil Berggreen træner med i Hobro
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TOPNYHED
