Verhagen-mysteriet i Viborg nærmer sig afslutning

Snød hollænderen Bernio Verhagen sig til en kontrakt i Viborg med løgne og dokumentfalsk? Det skal Retten i Viborg tage stilling til tirsdag og onsdag.



Fodboldspiller eller fupmager? Det er i grove træk, hvad Retten i Viborg tirsdag og onsdag skal tage stilling til, når den meget omtalte hollænder Bernio Verhagen tager plads på anklagebænken i domkirkebyen.

Han er tiltalt for bedrageri og dokumentfalsk samt forsøg på samme, da han 5. november sidste år landede en kontrakt hos fodboldklubben Viborg FF. En kontrakt, der blev revet over efter tre uger og afløst af en anklage om svindel samt varetægtsfængsling af Verhagen.

Sagen er speget, og mystikken klæber sig fortsat til den hollandske fodboldspiller, der viste sig slet ikke at være professionel fodboldspiller.

For hvordan lokker man en professionel fodboldklub til at skrive kontrakt med en spiller, klubben slet ikke kender? Det skal Katrine Melgaard, anklagerfuldmægtig hos Midt- og Vestjyllands Politi, forsøge at udrede i retten.

– Vi har nogle vidner, og så har vi også et teknisk vidne, som skal ind og forklare noget om nogle data, der er blevet udlæst fra mobiltelefoner, siger anklager Katrine Melgaard.

Ifølge anklageskriftet henvendte nu 26-årige Verhagen sig til Viborg via mails og beskeder, hvor han udgav sig for at være en anden.

Læs også:Ung målmand permanent i Viborg-truppen: Et sted at arbejde videre fra

Han udgav sig for at være repræsentant fra den internationale agentvirksomhed Stellar Group, der tilbød Viborg et lukrativt samarbejde.

Som en del af dette skulle klubben skrive kontrakt med Bernio Verhagen med lovning om, at han kort tid efter ville blive videresolgt til den kinesiske klub Hebei Elite Football Club. Denne udgav han sig også for at være i flere mails.

Det hele skulle sikre Viborg en milliongevinst og et frugtbart samarbejde med Stellar Group fremover. Intet af det blev dog sådan.

Da sagen begyndte at rulle i slutningen af november sidste år, kunne danske medier ikke kun berette om, at Verhagen havde løjet sig til en kontrakt i Viborg.

Han havde forsøgt at gøre det samme med blandt andet Lyngby Boldklub, og midt i oprulningen af hele svindelskandalen anklagede hans chilenske kæreste ham for både vold og voldtægt.

Den sag er afgjort. 24. juni i år blev Verhagen idømt et år og tre måneders fængsel for vold, men dog frifundet for voldtægt, da der ikke var tilstrækkelige beviser.

Læs også:Esbjerg-nedrykker kan være på vej til hollandsk klub

Men tilbage til bedragerisagen, hvor få rynkede brynene, da Viborgs sportschef, Jesper Fredberg, i starten af november præsenterede Verhagen som ny spiller.

Klubben fra 1. division havde ifølge sportschefen slået kløerne i en “hurtig” og “aggressiv” spiller, lod Fredberg offentligheden forstå.

Allerede ved første træning anede Viborg dog uråd. Verhagens niveau var milevidt fra noget, der mindede om professionelt. Han blev straks flået ud af truppen, og hurtigheden viste han kun, da han stak af fra politiet i forbindelse med en transport i Holstebro midt i december.

Efter 12 timers flugt fandt politiet ham igen.

Viborg har indrømmet, at man aldrig havde set Verhagen i aktion før kontraktunderskrivelsen, men at man troede på afsenderne af tilbuddet.

Det vides ikke, om Verhagen nægter eller erkender sig skyldig, men det endelige punktum for sagen kan falde onsdag.

/ritzau/

Læs også:Tim Sparv i lange forhandlinger: Én klub interesserer mig mest
Læs også:Hårdt presset Hobro: Angrebsstjernen måske alvorligt skadet
Læs også:Emil Berggreen træner med i Hobro


Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

Bekræftet: Færdig

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Belønnes af FC København

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Vildt! Slår Champions League-rekord

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

– Det her gør ondt for at være ærlig

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Spørger på Jonas Wind

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!