Fodboldspiller eller fupmager?
Det spørgsmål troede de fleste, at Retten i Viborg skulle tage stilling til tirsdag i sagen om den omtalte hollænder Bernio Verhagen.
Men Verhagen gav selv svaret, da han overraskende erkendte sig skyldig i både bedrageri og dokumentfalsk fra morgenstunden samt forsøg på samme.
Der var tale om en tillægssag til den voldssag, som 24. juni gav Verhagen et år og tre måneders fængsel samt en udvisning af Danmark.
Da anklagemyndigheden ikke mente, at dommen var blevet anderledes, såfremt den havde været behandlet sammen med voldssagen, får Verhagen ikke yderligere fængselsstraf.
Han skal dog betale en erstatning til Viborg på godt 15.000 kroner samt sagens omkostninger.
Han modtog straffen, som derfor ikke vil blive anket.
Hidtil har Verhagen nægtet alt, men nu indrømmer han altså, at han svindlede, da han udgav sig for at være professionel fodboldspiller og landede en kontrakt med fodboldklubben Viborg FF.
Anklager Katrine Melgaard læste anklageskriftet op, og straks efter kunne Verhagens forsvarer, Lars Thousig, meddele, at Verhagen erkendte sig skyldig.
Det drejede sig både om forsøg på bedrageri og dokumentfalsk mod Lyngby Boldklub samt at være lykkedes med bedrageri og dokumentfalsk mod Viborg FF.
Med lavmælt stemmeføring besvarede han primært anklagerens spørgsmål efterfølgende med enten “ja”, “nej” eller ingen kommentar.
Dog fortalte han, at han havde fået idéen til at snyde sig til en kontrakt i Viborg sammen med en anden, som han ikke ville oplyse navnet på.
Ligeledes erkendte han, at de mails, der var sendt til de respektive klubber fra agentvirksomheden Stellar Group og andre interessenter, kom fra ham selv.
Viborg havde 5. november 2019 skrevet kontrakt med Verhagen, men allerede efter første træning blev han hevet ud af truppen, da niveauet var langt under, hvad en professionel fodboldspiller burde kunne præstere.
Selv siger Verhagen, at han ikke ved, om Viborg var utilfredse med hans niveau, og han mener, at kontrakten blev opsagt gensidigt.
24. november sagde Viborg, at man var blevet svindlet, og to dage senere ophævede man kontrakten med Verhagen og overdrog sagen til politiet.
Hollænderen blev allerede tilbage i juni idømt et år og tre måneders fængsel for vold mod sin chilenske ekskæreste.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
