VFF-sportschef: Henter 1-2 nye spillere

Jesper Fredberg siger efter nederlaget til FC Midtjylland, at Viborg bringer en eller to nye spillere ind.



Viborg har fået en glimrende start på den nye sæson som oprykker i Superligaen med sejr i Farum, uafgjort i Brøndby og så et nederlag til FC Midtjylland.

Klubben har også hentet flere spillere, som skal sikre et konkurrencedygtigt mandskab som oprykker, men klubben er endnu ikke færdig med at handle på transfermarkedet. 

Det bekræfter sportschef Jesper Fredberg til TV3 Sport efter nederlaget til FC Midtjylland. 

– Vi vil gerne forstærke, os når det rigtige kommer. 

– Så vi forventer ikke, vi er færdige i vinduet. Vi vil gerne ud og være lidt aktive også, men det handler lige om at finde ud af, hvad der passer godt ind, og hvad der kan give noget værdi – både på banen, men også uden for banen, forklarer Jesper Fredberg, som også sætter tal på, hvor mange nyindkøb Viborgs fans kan forvente yderligere:

– Jeg er ret fortrøstningsfuld med, at vi kommer med en enkelt eller to, inden vinduet lukker.

– Jeg kigger efter noget offensivt og også efter noget centralt i banen. Nu har vi fået Daniel (Anyembe, red.) ind på højrebacken, som også lige skal vænne sig til det. Og det tager noget tid, før folk lige falder til, siger Fredberg.

Det er dog vigtigt for Viborg ikke at hente for mange ind og dermed bryde den trupsammensætning, som indtil videre har leveret en oprykning og en god start på den nye Superliga-sæson.

– Vi synes, at vi har en god trup, som vi ikke har set overliggeren på endnu. 

– Det sammenhold og de relationer, vi har bygget op med spillestilen, vil vi gerne dyrke så meget som mligt. Så det er hele tiden en balancegang med ikke at sætte seks nye ind for at tro, at vi bliver bedre, for det ødelægger også nogle ting i dynamikken, og de ting, vi har dyrket os, fortæller Fredberg.

Viborg har indtil videre blandt andet hentet Daniel Anyembe, Jay-Roy Grot, Justin Lonwijk og Mads Lauritsen.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

LIVE: FC København er videre i Conference League

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Vildt Superliga-rygte afvises

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her kan du se FC København mod FC Polissya

De vil have Jelert



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tottenham-flop i stor transfer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Ny FC København-stjerne imponerer

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Dansker i rekordtransfer

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Her er FC Københavns pris på William Clem

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Jagter dansk landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Surt show – dumpet!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Revser FC København: ‘Arrogant’