Efter en svær sæsonstart har Brøndby virkelig formået at vende skuden, og de danske mestre er også det hold, som har hentet flest point i Superligaen i de seneste ni spillerunder.
Det har de ikke mindst takket være det faktum, at holdet i større grad har fået spillet mange af de nye spillere ind. Der er dog stadig en smule vej op til det Brøndby-hold, der i sidste sæson vandt guld, og som havde profiler som Jesper Lindstrøm, Anthony Jung og Marvin Schwäbe på holdkortet. Det siger cheftræner Niels Frederiksen til tipsbladet.dk.
– Jeg synes, at vi er blevet stærkere nu her. Vi har også arbejdet meget taktisk med relationerne, så jeg synes, at vi er blevet stærkere taktisk både med bolden og imod bolden. Vi har fået indarbejdet nogle flere rutiner, som selvfølgelig hjælper os. Sådan vil det altid være, når du laver udskiftninger på et hold, så tager det noget tid at bygge tingene op igen.
– Men jeg synes stadig, at vi har noget at gå på i forhold til det hold, der var i sidste sæson. Det havde vi også trænet med i to år. Vi har kun trænet med det her i lige knap et halvt år. Så taler jeg som om, at 50 procent af spillerne har forladt os, og sådan er det ike. Her er stadig mange af de samme spillere, men selvfølgelig var det nogle meget markante profiler, der forlod os.
– Dem vi har fået ind skal integreres endnu bedre, og det mener jeg stadig, at de kan blive. Så jeg synes stadig, at vi har noget at gå på, også hvis man sammenligner lidt med det hold, vi havde sidste år.
Så når du siger, at I er blevet stærkere, så er det ikke sådan, at jeg skal forstå, at I er bedre nu, end I var i guldsæsonen?
– Nej, bestemt ikke. Jeg siger ikke, vi er så meget ringere, men jeg kan se på vores spil, at der stadig er nogle ting i vores relationer både offensivt og defensivt, som ikke sidder lige så stærkt i skabet, som det gjorde sidste sæson.
– Så skal jeg også være ærlig og sige, at vi også sad nogle gange i sidste sæson og tænkte, hvorfor vi dog ikke bare kunne spille lidt bedre. Det var ikke fordi, at alt var rosenrødt sidste år, og vi bare spillede fantastisk, for det gjorde vi ikke, vurderer Niels Frederiksen.
Jagter FCK
Den gode stime, som Brøndby i øjeblikket befinder sig i, har også medført, at klubben er stormet ind i top seks. Med weekendens sejr over OB overhalede man endda Silkeborg og bragte sig på femtepladsen med blot et enkelt point op til AaB og Randers på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen, ligesom FC København på sølvmedaljepladsen pludselig er inden for rækkevidde med kun fem point op.
Jagten på FCK er da også skudt i gang, erkender han.
– Jeg synes da heller ikke, vi er langt fra FCK. Hvis vi kan fortsætte med at få rigtig mange point, så kommer vi da også til at hente yderligere ind, det tror jeg. Så kan det være meget tæt, inden slutspillet går i gang, lyder det fra Niels Frederiksen.
For Brøndby-træneren er målsætningen stadig at ende grundspillet i top seks, og dette ser nu realistisk ud. Brøndby-træneren har dog stadig den dårlige start i baghovedet, og derfor har han stor respekt for, at det hurtigt kan vende.
Brøndby har 24 point for 15 kampe. Man har fem point ned til AGF på syvendepladsen.
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
Benhård Brian Riemer-melding
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Så blev det officielt
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
‘Det er dramatisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW