ÅRHUS (Tipsbladet): Netop som opturen var ved at tage fart, gik AGF i stå i en mini-nedtur i Superligaen.
Århusianerne var heldige med at spille uafgjort mod Randers FC i tågen i 20. runde, uheldige med ikke at vinde over Viborg FF på hjemmebane weekenden efter, mens sidste grundspilskamp i Vejle yderst skuffende endte med et nederlag efter en kamp, århusianerne overhovedet ikke kunne være tilfredse med.
Så AGF begynder slutspillet på tredjepladsen med ni point op til FC Midtjylland og fem point til FC København, mens Randers FC, FC Nordsjælland og Brøndby IF er lige i haserne forud for 23. spillerunde.
AGF har haft nogle dages fri og er tilbage i træning i dag mandag, og cheftræner Uwe Rösler håber, han søndag i hjemmekampen mod FC Nordsjælland ser et AGF-hold, der har sænket skuldrene og går til angreb uden at være tynget af bekymringer.
– Vi er nødt til at tage det en kampen ad gangen. Og marginen for fejl er ikke ret stor mod de konkurrenter. Vi skal være skarpere på nogle områder, mens jeg på andre områder er særdeles tilfreds.
– Vi skal blive lidt mere friske igen, for de to seneste kampe gjorde ondt. Vi har analyseret tingene lidt anderledes denne gang. Vi gik ud i mindre enheder, hvor vi talte med forsvarsspillerne, midtbanespillerne og angriberne hver for sig. Så kunne vi gå i lidt flere detaljer, siger Uwe Rösler om bearbejdningen af de seneste ugers resultater.

– Nu har vi pausen til at komme os mentalt og se fremad. Mit budskab er, at vi skal se frem til de kampe og gå til dem med en intention om at angribe dem. Vi har intet at tabe, vi har alt at vinde. Det er den indstilling, jeg gerne vil se mit hold have.
– Mod AaB [i en træningskamp i torsdags] gjorde vi det igen, vi pressede dem højt non-stop. Der kommer til at være kampe i Superligaen, hvor vi gør det, og der kommer til at være kampe, hvor vi tænker lidt mere taktisk. Men kun lidt, ikke ligesom sidste år, siger Uwe Rösler.
Positiv forskel fra 2023 og 2024
AGF begyndte som lyn og torden mod Sønderjyske og AaB med storsejre, ikke ulig det flotte udlæg på Superligaen sidste sommer.
Det er de takter og evnen til at skabe chancer og mål og spille frit, Uwe Rösler håber på at se foldet ud i et slutspil, hvor AGF begynder på den Europa-givende tredjeplads.
– Vi har i tre sæsoner haft samme pointantal, 36, 36 og 35. Vi havde mere eller mindre samme målforskel de første to sæsoner, og i år har vi så scoret dobbelt så mange mål og indkasseret det samme antal mål. Det er det, vi skal arbejde ud fra. Vi har haft skuffelser, dem er vi ovre nu, jeg er ovre dem. Og vi skal minde hinanden om, at vi stadig har det bedste forsvar. Og vi kan score mål, og det skal vi tage med os. Vi skal være lidt lettere i hovedet, have et lidt lettere løb og forhåbentlig kan pausen her give os den lethed, siger Uwe Rösler.
Læs om spillerbudgetterne i Superligaen her.
AGF begynder og slutter med hjemmekampe mod FC Nordsjælland og Brøndby IF, og det passer den tyske fodboldtræner godt, blandt andet med tanke på dramatiske slutkampe de seneste år mod Brøndby IF.
– Jeg ville gerne begynde med en hjemmekamp, og det er jeg glad for, vi gør. Og vi slutter med en hjemmekamp mod Brøndby, og det er jeg også glad for. Nu skal vi tage det kamp for kamp og bringe os selv i en situation, hvor vi kan opnå noget i den sidste hjemmekamp, og vi skal ikke blive revet med undervejs. Vi skal bare koncentrere os om at gøre vores arbejde, og det er at vinde den næste kamp, siger Uwe Rösler.
AGF har ligaens bedste målscore på 42-23. Også FC Midtjylland og Brøndby IF har scoret 42 mål i grundspillet, mens FC København kommer til de sidste ti kampe med en målscore på 38-24.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED