ÅRHUS (Tipsbladet): Netop som opturen var ved at tage fart, gik AGF i stå i en mini-nedtur i Superligaen.
Århusianerne var heldige med at spille uafgjort mod Randers FC i tågen i 20. runde, uheldige med ikke at vinde over Viborg FF på hjemmebane weekenden efter, mens sidste grundspilskamp i Vejle yderst skuffende endte med et nederlag efter en kamp, århusianerne overhovedet ikke kunne være tilfredse med.
Så AGF begynder slutspillet på tredjepladsen med ni point op til FC Midtjylland og fem point til FC København, mens Randers FC, FC Nordsjælland og Brøndby IF er lige i haserne forud for 23. spillerunde.
AGF har haft nogle dages fri og er tilbage i træning i dag mandag, og cheftræner Uwe Rösler håber, han søndag i hjemmekampen mod FC Nordsjælland ser et AGF-hold, der har sænket skuldrene og går til angreb uden at være tynget af bekymringer.
– Vi er nødt til at tage det en kampen ad gangen. Og marginen for fejl er ikke ret stor mod de konkurrenter. Vi skal være skarpere på nogle områder, mens jeg på andre områder er særdeles tilfreds.
– Vi skal blive lidt mere friske igen, for de to seneste kampe gjorde ondt. Vi har analyseret tingene lidt anderledes denne gang. Vi gik ud i mindre enheder, hvor vi talte med forsvarsspillerne, midtbanespillerne og angriberne hver for sig. Så kunne vi gå i lidt flere detaljer, siger Uwe Rösler om bearbejdningen af de seneste ugers resultater.

– Nu har vi pausen til at komme os mentalt og se fremad. Mit budskab er, at vi skal se frem til de kampe og gå til dem med en intention om at angribe dem. Vi har intet at tabe, vi har alt at vinde. Det er den indstilling, jeg gerne vil se mit hold have.
– Mod AaB [i en træningskamp i torsdags] gjorde vi det igen, vi pressede dem højt non-stop. Der kommer til at være kampe i Superligaen, hvor vi gør det, og der kommer til at være kampe, hvor vi tænker lidt mere taktisk. Men kun lidt, ikke ligesom sidste år, siger Uwe Rösler.
Positiv forskel fra 2023 og 2024
AGF begyndte som lyn og torden mod Sønderjyske og AaB med storsejre, ikke ulig det flotte udlæg på Superligaen sidste sommer.
Det er de takter og evnen til at skabe chancer og mål og spille frit, Uwe Rösler håber på at se foldet ud i et slutspil, hvor AGF begynder på den Europa-givende tredjeplads.
– Vi har i tre sæsoner haft samme pointantal, 36, 36 og 35. Vi havde mere eller mindre samme målforskel de første to sæsoner, og i år har vi så scoret dobbelt så mange mål og indkasseret det samme antal mål. Det er det, vi skal arbejde ud fra. Vi har haft skuffelser, dem er vi ovre nu, jeg er ovre dem. Og vi skal minde hinanden om, at vi stadig har det bedste forsvar. Og vi kan score mål, og det skal vi tage med os. Vi skal være lidt lettere i hovedet, have et lidt lettere løb og forhåbentlig kan pausen her give os den lethed, siger Uwe Rösler.
Læs om spillerbudgetterne i Superligaen her.
AGF begynder og slutter med hjemmekampe mod FC Nordsjælland og Brøndby IF, og det passer den tyske fodboldtræner godt, blandt andet med tanke på dramatiske slutkampe de seneste år mod Brøndby IF.
– Jeg ville gerne begynde med en hjemmekamp, og det er jeg glad for, vi gør. Og vi slutter med en hjemmekamp mod Brøndby, og det er jeg også glad for. Nu skal vi tage det kamp for kamp og bringe os selv i en situation, hvor vi kan opnå noget i den sidste hjemmekamp, og vi skal ikke blive revet med undervejs. Vi skal bare koncentrere os om at gøre vores arbejde, og det er at vinde den næste kamp, siger Uwe Rösler.
AGF har ligaens bedste målscore på 42-23. Også FC Midtjylland og Brøndby IF har scoret 42 mål i grundspillet, mens FC København kommer til de sidste ti kampe med en målscore på 38-24.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
MEDIE