ÅRHUS (Tipsbladet): Netop som opturen var ved at tage fart, gik AGF i stå i en mini-nedtur i Superligaen.
Århusianerne var heldige med at spille uafgjort mod Randers FC i tågen i 20. runde, uheldige med ikke at vinde over Viborg FF på hjemmebane weekenden efter, mens sidste grundspilskamp i Vejle yderst skuffende endte med et nederlag efter en kamp, århusianerne overhovedet ikke kunne være tilfredse med.
Så AGF begynder slutspillet på tredjepladsen med ni point op til FC Midtjylland og fem point til FC København, mens Randers FC, FC Nordsjælland og Brøndby IF er lige i haserne forud for 23. spillerunde.
AGF har haft nogle dages fri og er tilbage i træning i dag mandag, og cheftræner Uwe Rösler håber, han søndag i hjemmekampen mod FC Nordsjælland ser et AGF-hold, der har sænket skuldrene og går til angreb uden at være tynget af bekymringer.
– Vi er nødt til at tage det en kampen ad gangen. Og marginen for fejl er ikke ret stor mod de konkurrenter. Vi skal være skarpere på nogle områder, mens jeg på andre områder er særdeles tilfreds.
– Vi skal blive lidt mere friske igen, for de to seneste kampe gjorde ondt. Vi har analyseret tingene lidt anderledes denne gang. Vi gik ud i mindre enheder, hvor vi talte med forsvarsspillerne, midtbanespillerne og angriberne hver for sig. Så kunne vi gå i lidt flere detaljer, siger Uwe Rösler om bearbejdningen af de seneste ugers resultater.

– Nu har vi pausen til at komme os mentalt og se fremad. Mit budskab er, at vi skal se frem til de kampe og gå til dem med en intention om at angribe dem. Vi har intet at tabe, vi har alt at vinde. Det er den indstilling, jeg gerne vil se mit hold have.
– Mod AaB [i en træningskamp i torsdags] gjorde vi det igen, vi pressede dem højt non-stop. Der kommer til at være kampe i Superligaen, hvor vi gør det, og der kommer til at være kampe, hvor vi tænker lidt mere taktisk. Men kun lidt, ikke ligesom sidste år, siger Uwe Rösler.
Positiv forskel fra 2023 og 2024
AGF begyndte som lyn og torden mod Sønderjyske og AaB med storsejre, ikke ulig det flotte udlæg på Superligaen sidste sommer.
Det er de takter og evnen til at skabe chancer og mål og spille frit, Uwe Rösler håber på at se foldet ud i et slutspil, hvor AGF begynder på den Europa-givende tredjeplads.
– Vi har i tre sæsoner haft samme pointantal, 36, 36 og 35. Vi havde mere eller mindre samme målforskel de første to sæsoner, og i år har vi så scoret dobbelt så mange mål og indkasseret det samme antal mål. Det er det, vi skal arbejde ud fra. Vi har haft skuffelser, dem er vi ovre nu, jeg er ovre dem. Og vi skal minde hinanden om, at vi stadig har det bedste forsvar. Og vi kan score mål, og det skal vi tage med os. Vi skal være lidt lettere i hovedet, have et lidt lettere løb og forhåbentlig kan pausen her give os den lethed, siger Uwe Rösler.
Læs om spillerbudgetterne i Superligaen her.
AGF begynder og slutter med hjemmekampe mod FC Nordsjælland og Brøndby IF, og det passer den tyske fodboldtræner godt, blandt andet med tanke på dramatiske slutkampe de seneste år mod Brøndby IF.
– Jeg ville gerne begynde med en hjemmekamp, og det er jeg glad for, vi gør. Og vi slutter med en hjemmekamp mod Brøndby, og det er jeg også glad for. Nu skal vi tage det kamp for kamp og bringe os selv i en situation, hvor vi kan opnå noget i den sidste hjemmekamp, og vi skal ikke blive revet med undervejs. Vi skal bare koncentrere os om at gøre vores arbejde, og det er at vinde den næste kamp, siger Uwe Rösler.
AGF har ligaens bedste målscore på 42-23. Også FC Midtjylland og Brøndby IF har scoret 42 mål i grundspillet, mens FC København kommer til de sidste ti kampe med en målscore på 38-24.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Klar til at gå shopamok
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
NYHEDER