ÅRHUS (Tipsbladet): Netop som opturen var ved at tage fart, gik AGF i stå i en mini-nedtur i Superligaen.
Århusianerne var heldige med at spille uafgjort mod Randers FC i tågen i 20. runde, uheldige med ikke at vinde over Viborg FF på hjemmebane weekenden efter, mens sidste grundspilskamp i Vejle yderst skuffende endte med et nederlag efter en kamp, århusianerne overhovedet ikke kunne være tilfredse med.
Så AGF begynder slutspillet på tredjepladsen med ni point op til FC Midtjylland og fem point til FC København, mens Randers FC, FC Nordsjælland og Brøndby IF er lige i haserne forud for 23. spillerunde.
AGF har haft nogle dages fri og er tilbage i træning i dag mandag, og cheftræner Uwe Rösler håber, han søndag i hjemmekampen mod FC Nordsjælland ser et AGF-hold, der har sænket skuldrene og går til angreb uden at være tynget af bekymringer.
– Vi er nødt til at tage det en kampen ad gangen. Og marginen for fejl er ikke ret stor mod de konkurrenter. Vi skal være skarpere på nogle områder, mens jeg på andre områder er særdeles tilfreds.
– Vi skal blive lidt mere friske igen, for de to seneste kampe gjorde ondt. Vi har analyseret tingene lidt anderledes denne gang. Vi gik ud i mindre enheder, hvor vi talte med forsvarsspillerne, midtbanespillerne og angriberne hver for sig. Så kunne vi gå i lidt flere detaljer, siger Uwe Rösler om bearbejdningen af de seneste ugers resultater.

– Nu har vi pausen til at komme os mentalt og se fremad. Mit budskab er, at vi skal se frem til de kampe og gå til dem med en intention om at angribe dem. Vi har intet at tabe, vi har alt at vinde. Det er den indstilling, jeg gerne vil se mit hold have.
– Mod AaB [i en træningskamp i torsdags] gjorde vi det igen, vi pressede dem højt non-stop. Der kommer til at være kampe i Superligaen, hvor vi gør det, og der kommer til at være kampe, hvor vi tænker lidt mere taktisk. Men kun lidt, ikke ligesom sidste år, siger Uwe Rösler.
Positiv forskel fra 2023 og 2024
AGF begyndte som lyn og torden mod Sønderjyske og AaB med storsejre, ikke ulig det flotte udlæg på Superligaen sidste sommer.
Det er de takter og evnen til at skabe chancer og mål og spille frit, Uwe Rösler håber på at se foldet ud i et slutspil, hvor AGF begynder på den Europa-givende tredjeplads.
– Vi har i tre sæsoner haft samme pointantal, 36, 36 og 35. Vi havde mere eller mindre samme målforskel de første to sæsoner, og i år har vi så scoret dobbelt så mange mål og indkasseret det samme antal mål. Det er det, vi skal arbejde ud fra. Vi har haft skuffelser, dem er vi ovre nu, jeg er ovre dem. Og vi skal minde hinanden om, at vi stadig har det bedste forsvar. Og vi kan score mål, og det skal vi tage med os. Vi skal være lidt lettere i hovedet, have et lidt lettere løb og forhåbentlig kan pausen her give os den lethed, siger Uwe Rösler.
Læs om spillerbudgetterne i Superligaen her.
AGF begynder og slutter med hjemmekampe mod FC Nordsjælland og Brøndby IF, og det passer den tyske fodboldtræner godt, blandt andet med tanke på dramatiske slutkampe de seneste år mod Brøndby IF.
– Jeg ville gerne begynde med en hjemmekamp, og det er jeg glad for, vi gør. Og vi slutter med en hjemmekamp mod Brøndby, og det er jeg også glad for. Nu skal vi tage det kamp for kamp og bringe os selv i en situation, hvor vi kan opnå noget i den sidste hjemmekamp, og vi skal ikke blive revet med undervejs. Vi skal bare koncentrere os om at gøre vores arbejde, og det er at vinde den næste kamp, siger Uwe Rösler.
AGF har ligaens bedste målscore på 42-23. Også FC Midtjylland og Brøndby IF har scoret 42 mål i grundspillet, mens FC København kommer til de sidste ti kampe med en målscore på 38-24.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
22 millioner kroner!
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG