ÅRHUS (Tipsbladet): Netop som opturen var ved at tage fart, gik AGF i stå i en mini-nedtur i Superligaen.
Århusianerne var heldige med at spille uafgjort mod Randers FC i tågen i 20. runde, uheldige med ikke at vinde over Viborg FF på hjemmebane weekenden efter, mens sidste grundspilskamp i Vejle yderst skuffende endte med et nederlag efter en kamp, århusianerne overhovedet ikke kunne være tilfredse med.
Så AGF begynder slutspillet på tredjepladsen med ni point op til FC Midtjylland og fem point til FC København, mens Randers FC, FC Nordsjælland og Brøndby IF er lige i haserne forud for 23. spillerunde.
AGF har haft nogle dages fri og er tilbage i træning i dag mandag, og cheftræner Uwe Rösler håber, han søndag i hjemmekampen mod FC Nordsjælland ser et AGF-hold, der har sænket skuldrene og går til angreb uden at være tynget af bekymringer.
– Vi er nødt til at tage det en kampen ad gangen. Og marginen for fejl er ikke ret stor mod de konkurrenter. Vi skal være skarpere på nogle områder, mens jeg på andre områder er særdeles tilfreds.
– Vi skal blive lidt mere friske igen, for de to seneste kampe gjorde ondt. Vi har analyseret tingene lidt anderledes denne gang. Vi gik ud i mindre enheder, hvor vi talte med forsvarsspillerne, midtbanespillerne og angriberne hver for sig. Så kunne vi gå i lidt flere detaljer, siger Uwe Rösler om bearbejdningen af de seneste ugers resultater.

– Nu har vi pausen til at komme os mentalt og se fremad. Mit budskab er, at vi skal se frem til de kampe og gå til dem med en intention om at angribe dem. Vi har intet at tabe, vi har alt at vinde. Det er den indstilling, jeg gerne vil se mit hold have.
– Mod AaB [i en træningskamp i torsdags] gjorde vi det igen, vi pressede dem højt non-stop. Der kommer til at være kampe i Superligaen, hvor vi gør det, og der kommer til at være kampe, hvor vi tænker lidt mere taktisk. Men kun lidt, ikke ligesom sidste år, siger Uwe Rösler.
Positiv forskel fra 2023 og 2024
AGF begyndte som lyn og torden mod Sønderjyske og AaB med storsejre, ikke ulig det flotte udlæg på Superligaen sidste sommer.
Det er de takter og evnen til at skabe chancer og mål og spille frit, Uwe Rösler håber på at se foldet ud i et slutspil, hvor AGF begynder på den Europa-givende tredjeplads.
– Vi har i tre sæsoner haft samme pointantal, 36, 36 og 35. Vi havde mere eller mindre samme målforskel de første to sæsoner, og i år har vi så scoret dobbelt så mange mål og indkasseret det samme antal mål. Det er det, vi skal arbejde ud fra. Vi har haft skuffelser, dem er vi ovre nu, jeg er ovre dem. Og vi skal minde hinanden om, at vi stadig har det bedste forsvar. Og vi kan score mål, og det skal vi tage med os. Vi skal være lidt lettere i hovedet, have et lidt lettere løb og forhåbentlig kan pausen her give os den lethed, siger Uwe Rösler.
Læs om spillerbudgetterne i Superligaen her.
AGF begynder og slutter med hjemmekampe mod FC Nordsjælland og Brøndby IF, og det passer den tyske fodboldtræner godt, blandt andet med tanke på dramatiske slutkampe de seneste år mod Brøndby IF.
– Jeg ville gerne begynde med en hjemmekamp, og det er jeg glad for, vi gør. Og vi slutter med en hjemmekamp mod Brøndby, og det er jeg også glad for. Nu skal vi tage det kamp for kamp og bringe os selv i en situation, hvor vi kan opnå noget i den sidste hjemmekamp, og vi skal ikke blive revet med undervejs. Vi skal bare koncentrere os om at gøre vores arbejde, og det er at vinde den næste kamp, siger Uwe Rösler.
AGF har ligaens bedste målscore på 42-23. Også FC Midtjylland og Brøndby IF har scoret 42 mål i grundspillet, mens FC København kommer til de sidste ti kampe med en målscore på 38-24.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Manchester United – Nottingham Forest
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Raser: Det er latterligt!