– Vi har set en Daniel Wass, som er utilfreds

Ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen har Daniel Wass i visse momenter kæmpet lidt med tingene på det seneste, hvor Brøndby-stjernen har virket utilfreds.



Fredag kom der en stor nyhed fra Brøndby IF, da klubben meldte ud, at Jacob Rasmussen er udpeget som ny anfører i stedet for Kevin Mensah. 

I samme ombæring blev det kommunikeret, at Patrick Pentz er ny viceanfører i stedet for Ohi Omoijuanfo. 

Viaplay-ekspert Peter Sørensen kaldte det efterfølgende 'en meget tydelig detronisering' af Daniel Wass, at den tidligere landsholdsspiller hverken er blevet udpeget til anfører eller viceanfører, og efter Brøndbys 2-0-sejr over Sønderjyske søndag aften blev emnet så igen bragt op i Viaplay-studiet. 

Her blev Thomas Gravesen spurgt, om han lagde noget i, at Daniel Wass ikke stillede op til interview efter kampen, hvor han blev udskiftet i det 70. minut. 

– Ja, det gør jeg. Jeg synes, at begge de gange, hvor vi har set Daniel Wass blive taget ud, har vi set et ansigtsudtryk og en attitude og en Daniel Wass, som er utilfreds. Jeg synes jo, at vi også i kampen kan se sekvenser og momenter, hvor Daniel Wass hænger lidt bagud i øjeblikket. Han kæmper lidt med farten, han kæmper lidt med boldomgangen og hurtigheden i hovedet.

– Kan han være træt? Kan der være nogle ting, som han bøvler lidt med? Og hvis han ikke hilser på træneren, er der så helt et klart et eller andet, som ligger lige under overfladen og bobler? Så for mig ser vi en stjerne her, som kæmper med det lige i øjeblikket, lød svaret fra Thomas Gravesen. 

Kenneth Emil Petersen erklærede sig enig og pegede i samme ombæring på, at Daniel Wass har virket lidt frustreret til tider på det seneste. 

– Selvfølgelig er det hårdt for Wass ikke at få det anførerbind. Selvfølgelig fylder det hos Daniel Wass. Hvis han sådan helt rationelt sætter sig ned og kigger på det og ser, at han har udløb om et år, hvor han til den tid vil være 36 år, så tror jeg godt, at han kan forstå valget. Men at sige, at det ikke påvirker en, at man ikke bliver en del af den her anførergruppe, det tror jeg ikke på.

– Selvfølgelig gør det det, og jeg synes også godt, man kan se nogle frustrationer hos ham. Hans start på den her sæson har jo været meget op og ned. Der har været rigtigt gode kampe, men der har også været kampe, hvor han ikke har nået det niveau, som man håber i Brøndby, lød det fra Kenneth Emil Petersen. 

Med sejren over Sønderjyske ligger Brøndby i øjeblikket på fjerdepladsen i Superligaen. 

Den næste kamp for de blå-gule er på udebane mod Silkeborg IF på næste søndag. 





Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Brøndby IF – Sønderjyske

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

AGF – Viborg FF

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Neestrup: ‘Fuck det!’

Randers FC – FC Fredericia

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Cooper afslører: Han starter inde

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Real Madrid taber

– Pinligt for rigtig mange at se

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Stort slag for FC København

Alexander Lind revser Superliga-profil

Scoringsfattigt i Silkeborg

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland