Fredag kom der en stor nyhed fra Brøndby IF, da klubben meldte ud, at Jacob Rasmussen er udpeget som ny anfører i stedet for Kevin Mensah.
I samme ombæring blev det kommunikeret, at Patrick Pentz er ny viceanfører i stedet for Ohi Omoijuanfo.
Viaplay-ekspert Peter Sørensen kaldte det efterfølgende 'en meget tydelig detronisering' af Daniel Wass, at den tidligere landsholdsspiller hverken er blevet udpeget til anfører eller viceanfører, og efter Brøndbys 2-0-sejr over Sønderjyske søndag aften blev emnet så igen bragt op i Viaplay-studiet.
Her blev Thomas Gravesen spurgt, om han lagde noget i, at Daniel Wass ikke stillede op til interview efter kampen, hvor han blev udskiftet i det 70. minut.
– Ja, det gør jeg. Jeg synes, at begge de gange, hvor vi har set Daniel Wass blive taget ud, har vi set et ansigtsudtryk og en attitude og en Daniel Wass, som er utilfreds. Jeg synes jo, at vi også i kampen kan se sekvenser og momenter, hvor Daniel Wass hænger lidt bagud i øjeblikket. Han kæmper lidt med farten, han kæmper lidt med boldomgangen og hurtigheden i hovedet.
– Kan han være træt? Kan der være nogle ting, som han bøvler lidt med? Og hvis han ikke hilser på træneren, er der så helt et klart et eller andet, som ligger lige under overfladen og bobler? Så for mig ser vi en stjerne her, som kæmper med det lige i øjeblikket, lød svaret fra Thomas Gravesen.
Kenneth Emil Petersen erklærede sig enig og pegede i samme ombæring på, at Daniel Wass har virket lidt frustreret til tider på det seneste.
– Selvfølgelig er det hårdt for Wass ikke at få det anførerbind. Selvfølgelig fylder det hos Daniel Wass. Hvis han sådan helt rationelt sætter sig ned og kigger på det og ser, at han har udløb om et år, hvor han til den tid vil være 36 år, så tror jeg godt, at han kan forstå valget. Men at sige, at det ikke påvirker en, at man ikke bliver en del af den her anførergruppe, det tror jeg ikke på.
– Selvfølgelig gør det det, og jeg synes også godt, man kan se nogle frustrationer hos ham. Hans start på den her sæson har jo været meget op og ned. Der har været rigtigt gode kampe, men der har også været kampe, hvor han ikke har nået det niveau, som man håber i Brøndby, lød det fra Kenneth Emil Petersen.
Med sejren over Sønderjyske ligger Brøndby i øjeblikket på fjerdepladsen i Superligaen.
Den næste kamp for de blå-gule er på udebane mod Silkeborg IF på næste søndag.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
Revser FC København: ‘Arrogant’
DBU vil granske FIFA-plan
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE