– Vi har set en Daniel Wass, som er utilfreds

Ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen har Daniel Wass i visse momenter kæmpet lidt med tingene på det seneste, hvor Brøndby-stjernen har virket utilfreds.



Fredag kom der en stor nyhed fra Brøndby IF, da klubben meldte ud, at Jacob Rasmussen er udpeget som ny anfører i stedet for Kevin Mensah. 

I samme ombæring blev det kommunikeret, at Patrick Pentz er ny viceanfører i stedet for Ohi Omoijuanfo. 

Viaplay-ekspert Peter Sørensen kaldte det efterfølgende 'en meget tydelig detronisering' af Daniel Wass, at den tidligere landsholdsspiller hverken er blevet udpeget til anfører eller viceanfører, og efter Brøndbys 2-0-sejr over Sønderjyske søndag aften blev emnet så igen bragt op i Viaplay-studiet. 

Her blev Thomas Gravesen spurgt, om han lagde noget i, at Daniel Wass ikke stillede op til interview efter kampen, hvor han blev udskiftet i det 70. minut. 

– Ja, det gør jeg. Jeg synes, at begge de gange, hvor vi har set Daniel Wass blive taget ud, har vi set et ansigtsudtryk og en attitude og en Daniel Wass, som er utilfreds. Jeg synes jo, at vi også i kampen kan se sekvenser og momenter, hvor Daniel Wass hænger lidt bagud i øjeblikket. Han kæmper lidt med farten, han kæmper lidt med boldomgangen og hurtigheden i hovedet.

– Kan han være træt? Kan der være nogle ting, som han bøvler lidt med? Og hvis han ikke hilser på træneren, er der så helt et klart et eller andet, som ligger lige under overfladen og bobler? Så for mig ser vi en stjerne her, som kæmper med det lige i øjeblikket, lød svaret fra Thomas Gravesen. 

Kenneth Emil Petersen erklærede sig enig og pegede i samme ombæring på, at Daniel Wass har virket lidt frustreret til tider på det seneste. 

– Selvfølgelig er det hårdt for Wass ikke at få det anførerbind. Selvfølgelig fylder det hos Daniel Wass. Hvis han sådan helt rationelt sætter sig ned og kigger på det og ser, at han har udløb om et år, hvor han til den tid vil være 36 år, så tror jeg godt, at han kan forstå valget. Men at sige, at det ikke påvirker en, at man ikke bliver en del af den her anførergruppe, det tror jeg ikke på.

– Selvfølgelig gør det det, og jeg synes også godt, man kan se nogle frustrationer hos ham. Hans start på den her sæson har jo været meget op og ned. Der har været rigtigt gode kampe, men der har også været kampe, hvor han ikke har nået det niveau, som man håber i Brøndby, lød det fra Kenneth Emil Petersen. 

Med sejren over Sønderjyske ligger Brøndby i øjeblikket på fjerdepladsen i Superligaen. 

Den næste kamp for de blå-gule er på udebane mod Silkeborg IF på næste søndag. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

AGF var klar med rekordbeløb

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Danskerklub fyrer træneren

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Stjerne flirter med Brøndby

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Froholdt med klar transfermelding

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

David Moyes griner over gult kort for jubel

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist