– En meget tydelig detronisering af Daniel Wass

Viaplays fodboldeksperter Peter Sørensen og Francis Dickoh reagerer på Brøndbys beslutning om at udpege en ny anførergruppe.



Brøndby IF meddelte tidligere fredag, at Jacob Rasmussen bliver klubbens nye anfører og viceanfører er Patrick Pentz.

De afløser Kevin Mensah og Ohi Omoijuanfo, der forinden ledte an i anførergruppen. Viaplays fodboldeksperter Peter Sørensen og Francis Dickoh kan godt lide valget af Jacob Rasmussen.

– Han har virkelig været med til at ændre tingene, så Jesper Sørensen har kunnet implementere sin fodboldstil. Jeg kan huske hans første kamp mod Nordsjælland, hvor han gør noget ved opspillet og tager ejerskab på forsvaret, siger Francis Dickoh og fortsætter.

– Det er en spiller, man stoler på, så jeg kan godt lide valget. Jeg tror også, han kan løfte sig endnu mere både verbalt og i sit kropssprog. Han kan komme til at ligne en Maxsø med bindet omkring armen.

Peter Sørensen påpeger dog, at Daniel Wass i den her ligning ligner sorteper.

– Jeg synes, det der er mest interessant, er det, der ikke tales om. Daniel Wass. Han har været anfører længe, fordi Mensah og Ohi ikke har spillet. Han er en naturlig anfører, som nu er detroniseret. Han er hverken anfører eller viceanfører. Det synes jeg er en meget tydelig detronisering. Det er en hård beslutning af en træner, som mener det alvorligt.

– Det her er også at gå ind og røre ved hierakiet. Det er ikke nogen hård beslutning at fratage bindet fra Mensah, som alligevel snart er fortid. Det er en hårdere beslutning for Ohi, men han var alligevel ikke starter, men det er en særdeles hård beslutning at fratage Daniel Wass anførerbindet og give det til anden uden at lade ham være viceanfører.

– Det giver dønninger. Forhåbentligt for Brøndby gode dønninger, fordi det er en markering af en træner, som ved, hvad han vil og har modet til at sætte sig selv på spil ved at træffe sådan en beslutning.

273414

Foto: Alamy

Daniel Wass er gået ind i sit sidste kontraktår med Brøndby IF og bliver 36 til foråret, hvilket kan spille en rolle i forhold til ikke at inkludere ham i anførergruppen, siger Francis Dickoh, der dog ikke tillægger beslutningen så stor værdi.

– Jeg tror stadig, han kan være en forlænget arm derinde uden at have bindet på armen via sin måde at være på og anciennitet. Nogen gange er bindet også bare et symbol, men jeg køber også Peters præmis, som han kan have ret i, men det behøver ikke være sådan. Nogen gange ændrer det ikke noget i forhold til, hvad du får fra en spiller. Jeg tror, Daniel Wass er lavet af den støbning, siger Francis Dickoh.

Den forklaring køber Peter Sørensen ikke, og dertil er det heller ikke til at sige, hvad dialogen har været mellem Brøndby og Daniel Wass i forhold til valget af anførergruppe.

I afspilleren ovenfor kan du se hele snakken i Viaplays studie, hvor Peter Sørensen, Francis Dickoh og Mads Laudrup stiller skarpt på Brøndbys nye anfører.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Rundens hold i Superligaen – 22. runde



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

FC Midtjylland med politianmeldelse

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

‘Det er tæt på uforklarligt’

Tottenham straffes for nazihilsner

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Voldsomt skænderi i FC København

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby