– En meget tydelig detronisering af Daniel Wass

Viaplays fodboldeksperter Peter Sørensen og Francis Dickoh reagerer på Brøndbys beslutning om at udpege en ny anførergruppe.



Brøndby IF meddelte tidligere fredag, at Jacob Rasmussen bliver klubbens nye anfører og viceanfører er Patrick Pentz.

De afløser Kevin Mensah og Ohi Omoijuanfo, der forinden ledte an i anførergruppen. Viaplays fodboldeksperter Peter Sørensen og Francis Dickoh kan godt lide valget af Jacob Rasmussen.

– Han har virkelig været med til at ændre tingene, så Jesper Sørensen har kunnet implementere sin fodboldstil. Jeg kan huske hans første kamp mod Nordsjælland, hvor han gør noget ved opspillet og tager ejerskab på forsvaret, siger Francis Dickoh og fortsætter.

– Det er en spiller, man stoler på, så jeg kan godt lide valget. Jeg tror også, han kan løfte sig endnu mere både verbalt og i sit kropssprog. Han kan komme til at ligne en Maxsø med bindet omkring armen.

Peter Sørensen påpeger dog, at Daniel Wass i den her ligning ligner sorteper.

– Jeg synes, det der er mest interessant, er det, der ikke tales om. Daniel Wass. Han har været anfører længe, fordi Mensah og Ohi ikke har spillet. Han er en naturlig anfører, som nu er detroniseret. Han er hverken anfører eller viceanfører. Det synes jeg er en meget tydelig detronisering. Det er en hård beslutning af en træner, som mener det alvorligt.

– Det her er også at gå ind og røre ved hierakiet. Det er ikke nogen hård beslutning at fratage bindet fra Mensah, som alligevel snart er fortid. Det er en hårdere beslutning for Ohi, men han var alligevel ikke starter, men det er en særdeles hård beslutning at fratage Daniel Wass anførerbindet og give det til anden uden at lade ham være viceanfører.

– Det giver dønninger. Forhåbentligt for Brøndby gode dønninger, fordi det er en markering af en træner, som ved, hvad han vil og har modet til at sætte sig selv på spil ved at træffe sådan en beslutning.

273414

Foto: Alamy

Daniel Wass er gået ind i sit sidste kontraktår med Brøndby IF og bliver 36 til foråret, hvilket kan spille en rolle i forhold til ikke at inkludere ham i anførergruppen, siger Francis Dickoh, der dog ikke tillægger beslutningen så stor værdi.

– Jeg tror stadig, han kan være en forlænget arm derinde uden at have bindet på armen via sin måde at være på og anciennitet. Nogen gange er bindet også bare et symbol, men jeg køber også Peters præmis, som han kan have ret i, men det behøver ikke være sådan. Nogen gange ændrer det ikke noget i forhold til, hvad du får fra en spiller. Jeg tror, Daniel Wass er lavet af den støbning, siger Francis Dickoh.

Den forklaring køber Peter Sørensen ikke, og dertil er det heller ikke til at sige, hvad dialogen har været mellem Brøndby og Daniel Wass i forhold til valget af anførergruppe.

I afspilleren ovenfor kan du se hele snakken i Viaplays studie, hvor Peter Sørensen, Francis Dickoh og Mads Laudrup stiller skarpt på Brøndbys nye anfører.





LIVE

TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

‘Sur over Brøndby-transfer’

Topscorer færdig



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Medie med dyster Dorgu-melding

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Legende med chokmelding

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Stort medie fremhæver FCM-flop



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

– De lignede lort!

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Her er prisen på Skov Olsen

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’