Brøndby IF meddelte tidligere fredag, at Jacob Rasmussen bliver klubbens nye anfører og viceanfører er Patrick Pentz.
De afløser Kevin Mensah og Ohi Omoijuanfo, der forinden ledte an i anførergruppen. Viaplays fodboldeksperter Peter Sørensen og Francis Dickoh kan godt lide valget af Jacob Rasmussen.
– Han har virkelig været med til at ændre tingene, så Jesper Sørensen har kunnet implementere sin fodboldstil. Jeg kan huske hans første kamp mod Nordsjælland, hvor han gør noget ved opspillet og tager ejerskab på forsvaret, siger Francis Dickoh og fortsætter.
– Det er en spiller, man stoler på, så jeg kan godt lide valget. Jeg tror også, han kan løfte sig endnu mere både verbalt og i sit kropssprog. Han kan komme til at ligne en Maxsø med bindet omkring armen.
Peter Sørensen påpeger dog, at Daniel Wass i den her ligning ligner sorteper.
– Jeg synes, det der er mest interessant, er det, der ikke tales om. Daniel Wass. Han har været anfører længe, fordi Mensah og Ohi ikke har spillet. Han er en naturlig anfører, som nu er detroniseret. Han er hverken anfører eller viceanfører. Det synes jeg er en meget tydelig detronisering. Det er en hård beslutning af en træner, som mener det alvorligt.
– Det her er også at gå ind og røre ved hierakiet. Det er ikke nogen hård beslutning at fratage bindet fra Mensah, som alligevel snart er fortid. Det er en hårdere beslutning for Ohi, men han var alligevel ikke starter, men det er en særdeles hård beslutning at fratage Daniel Wass anførerbindet og give det til anden uden at lade ham være viceanfører.
– Det giver dønninger. Forhåbentligt for Brøndby gode dønninger, fordi det er en markering af en træner, som ved, hvad han vil og har modet til at sætte sig selv på spil ved at træffe sådan en beslutning.

Daniel Wass er gået ind i sit sidste kontraktår med Brøndby IF og bliver 36 til foråret, hvilket kan spille en rolle i forhold til ikke at inkludere ham i anførergruppen, siger Francis Dickoh, der dog ikke tillægger beslutningen så stor værdi.
– Jeg tror stadig, han kan være en forlænget arm derinde uden at have bindet på armen via sin måde at være på og anciennitet. Nogen gange er bindet også bare et symbol, men jeg køber også Peters præmis, som han kan have ret i, men det behøver ikke være sådan. Nogen gange ændrer det ikke noget i forhold til, hvad du får fra en spiller. Jeg tror, Daniel Wass er lavet af den støbning, siger Francis Dickoh.
Den forklaring køber Peter Sørensen ikke, og dertil er det heller ikke til at sige, hvad dialogen har været mellem Brøndby og Daniel Wass i forhold til valget af anførergruppe.
I afspilleren ovenfor kan du se hele snakken i Viaplays studie, hvor Peter Sørensen, Francis Dickoh og Mads Laudrup stiller skarpt på Brøndbys nye anfører.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
OPTAKT
Randers FC – OB
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
MEDIE