Brøndby IF meddelte tidligere fredag, at Jacob Rasmussen bliver klubbens nye anfører og viceanfører er Patrick Pentz.
De afløser Kevin Mensah og Ohi Omoijuanfo, der forinden ledte an i anførergruppen. Viaplays fodboldeksperter Peter Sørensen og Francis Dickoh kan godt lide valget af Jacob Rasmussen.
– Han har virkelig været med til at ændre tingene, så Jesper Sørensen har kunnet implementere sin fodboldstil. Jeg kan huske hans første kamp mod Nordsjælland, hvor han gør noget ved opspillet og tager ejerskab på forsvaret, siger Francis Dickoh og fortsætter.
– Det er en spiller, man stoler på, så jeg kan godt lide valget. Jeg tror også, han kan løfte sig endnu mere både verbalt og i sit kropssprog. Han kan komme til at ligne en Maxsø med bindet omkring armen.
Peter Sørensen påpeger dog, at Daniel Wass i den her ligning ligner sorteper.
– Jeg synes, det der er mest interessant, er det, der ikke tales om. Daniel Wass. Han har været anfører længe, fordi Mensah og Ohi ikke har spillet. Han er en naturlig anfører, som nu er detroniseret. Han er hverken anfører eller viceanfører. Det synes jeg er en meget tydelig detronisering. Det er en hård beslutning af en træner, som mener det alvorligt.
– Det her er også at gå ind og røre ved hierakiet. Det er ikke nogen hård beslutning at fratage bindet fra Mensah, som alligevel snart er fortid. Det er en hårdere beslutning for Ohi, men han var alligevel ikke starter, men det er en særdeles hård beslutning at fratage Daniel Wass anførerbindet og give det til anden uden at lade ham være viceanfører.
– Det giver dønninger. Forhåbentligt for Brøndby gode dønninger, fordi det er en markering af en træner, som ved, hvad han vil og har modet til at sætte sig selv på spil ved at træffe sådan en beslutning.

Daniel Wass er gået ind i sit sidste kontraktår med Brøndby IF og bliver 36 til foråret, hvilket kan spille en rolle i forhold til ikke at inkludere ham i anførergruppen, siger Francis Dickoh, der dog ikke tillægger beslutningen så stor værdi.
– Jeg tror stadig, han kan være en forlænget arm derinde uden at have bindet på armen via sin måde at være på og anciennitet. Nogen gange er bindet også bare et symbol, men jeg køber også Peters præmis, som han kan have ret i, men det behøver ikke være sådan. Nogen gange ændrer det ikke noget i forhold til, hvad du får fra en spiller. Jeg tror, Daniel Wass er lavet af den støbning, siger Francis Dickoh.
Den forklaring køber Peter Sørensen ikke, og dertil er det heller ikke til at sige, hvad dialogen har været mellem Brøndby og Daniel Wass i forhold til valget af anførergruppe.
I afspilleren ovenfor kan du se hele snakken i Viaplays studie, hvor Peter Sørensen, Francis Dickoh og Mads Laudrup stiller skarpt på Brøndbys nye anfører.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
DAGENS SPILFORSLAG