Jess Thorup førte i sidste sæson FC København til det danske mesterskab, men alligevel var cheftræneren i slutningen af sæsonen nødt til at forholde sig til rygter om, at han skulle være fyringstruet.
Overfor Tipsbladet slår Jess Thorup dog nu fast, at han i løbet af foråret ikke brugte meget energi på rygterne om, at han kunne blive fyret.
– Jeg er med på, at når man har sat sig i den stol, så skal man forholde sig til lidt af hvert. Det er ikke noget, jeg bruger tid på. Jeg skal fokusere på det, jeg kan gøre noget ved, og det er at fortsætte udviklingen af holdet og den enkelte spiller. For mig handler det om at kunne stå til sidst og hæve den pokal, som var så vigtig for klubben, når man ikke har vundet i en del sæsoner, siger Jess Thorup.
– For mig var det kun et lille skridt på vejen, men det var også et stort skridt, for det første mesterskab kan også være det sværeste at få. At kunne være en del af det, det er jeg både glad og stolt over. Men nu glæder jeg mig jo allerede over, at vi skal i gang med den nye sæson. Vi har nye spændende ting foran os.
Har du oplevet en forskel på den danske og den belgiske presse, i forhold til de historier, der bliver skrevet?
– Man kan jo sige, at det også var to store klubber, jeg var i nede i Belgien. Men det er klart, at folks syn på FC København er jo nok lidt anderledes. De to klubber var nogle, der var på vej mod toppen, mens alle ser FCK heroppe [allerede på toppen, red.]. Alle kigger efter huller i osten, hvor man dernede så lidt mere nuanceret på det. Det er sådan, det er, og det har jeg vænnet mig til, siger Jess Thorup.
Der var for nyligt nogle rygter om, at Bodø/Glimt er interesseret i at hente dig, hvad siger du til den historie?
– Det har jeg ingen kommentarer til. Jeg er sindssygt glad for at være i FC København. Det er jeg både glad og stolt over.
Manglende mål
FC København sagde onsdag farvel til Nicolai Jørgensen, men Jess Thorup føler alligevel, at løverne er godt dækket ind i angrebet.
– Ja, som udgangspunkt. Når jeg ser på antallet, så har vi jo umiddelbart det, vi gerne vil have. Jeg tror, at både angriberne og folkene omkring angriberne, og dermed også træneren, synes, at der er noget at arbejde videre med, siger Jess Thorup således.
– Vi skiftede reelt de tre topangribere og hentede tre nye ind. Og vi ved godt, hvor vigtigt det er, at man over tid arbejder med relationer. Vi fandt aldrig 100 procent gennembruddet for nogle af de her nye angribere, men det har vi 100 procent et håb om, at vi kommer til at arbejde videre med i efteråret.
Mens antallet af angribere i truppen måske er fint, så ville nogle måske argumentere for, at der i forhold til kvaliteten var plads til forbedring. Ifølge Jess Thorup handler det dog også om at udvise tålmodighed overfor de nye spillere.
– Man kan sige, at hvis man kigger på Babacar og det antal mål, han har lavet, i forhold til de minutter, han har fået, så er det vel godkendt. Jeg tror, at det er det næstbedste eller tredjebedste i Superligaen, målt på mål per minutter på banen, siger Thorup.
– Men jeg tror helt sikket, at han og vi andre havde større ambitioner på hans vegne. Og det er derfor, jeg siger, at jeg hverken tror, at de eller vi er tilfredse endnu med det, vi har opnået. Men det er altid rart at kigge fremad og håbe, at vi kan løfte det niveau. For det ved vi alle sammen, at det skal vi.
Jess Thorup vil ikke sige, at han decideret håber, at FC København henter en ny angriber.
– Vi sidder jo ikke specifikt og siger, at det er det her, vi kigger efter. Men vi kigger rundt på markedet for at se, om der er noget kvalitet, der kan hjælpe os. Og det skal være kvalitet, for ellers har vi en sindssygt dygtig trup, der er fuldstændig homogen og ved, hvilken retning vi skal gå i.

Uafklaret Vavro-situation
Denis Vavros lejeaftale udløber den 30. juni, og endnu er der ikke blevet meldt noget konkret ud om slovakkens fremtid. Og Jess Thorup erkender gerne, at Vavro selvsagt havde en stor aktie i guldet i sidste sæson.
– Vavro sagde jo selv, da han kom tilbage, at det var som at komme hjem. Jeg synes, at det var tydeligt at se, da han kom, at det var en spiller, der lidt havde mistet lysten og gejsten for fodbold. Men den fik vi vækket i ham, og det viste han selv med sine præstationer på banen, hvor han var et stort aktiv for os. Han spillede rigtig mange gode kampe, og han var en stor del af, at vi hentede mesterskabet hjem, siger Jess Thorup således.
Har I en plan B, hvis I ikke får Vavro tilbage?
– Han kommer ind i morgen [fredag, red.] og træner, da han jo har kontrakt til den 30. juni. Men på alle positioner har vi jo skyggehold og både plan B og C. Det skal vi jo have. Vi ved jo aldrig, hvad der sker i det her transfervindue.
Du har sagt farvel til din assistent Ruben Selles, der skal være assistenttræner i Southampton. Hvad betyder det?
– Ruben har jo haft et stort ejerskab, sammen med andre i min stab, i forhold til det mesterskab. Det er jo ikke kun cheftræneren, der sidder og tegner linjerne. Vi er en stor stab omkring holdet. Og Ruben har gjort det godt, og han har kommet med en masse input. Han har været en fantastisk person at have her, og han har givet et sindssygt godt bidrag, siger Jess Thorup.
– At han er interessant for en af de måske største ligaer i Europa, det vidner jo om, at når vi gør noget godt her, så kigger selv de største ligaer mod FC København og siger, der er noget spændende her. Og det er nogle gange sådan, det går, både med spillere og med folk fra staben. Det må vi nogle gange acceptere, at det er nogle drømme, folk har lyst til at forfølge. Og så må vi finde den næste i rækken til at tage over og fortsætte det gode arbejde.
Tipsbladet har også talt med Peter Christiansen om den kritik, der har været af Khouma Babacar. Det interview kan du læse HER.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
Hugo Ekitike misser VM
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG