Jess Thorup førte i sidste sæson FC København til det danske mesterskab, men alligevel var cheftræneren i slutningen af sæsonen nødt til at forholde sig til rygter om, at han skulle være fyringstruet.
Overfor Tipsbladet slår Jess Thorup dog nu fast, at han i løbet af foråret ikke brugte meget energi på rygterne om, at han kunne blive fyret.
– Jeg er med på, at når man har sat sig i den stol, så skal man forholde sig til lidt af hvert. Det er ikke noget, jeg bruger tid på. Jeg skal fokusere på det, jeg kan gøre noget ved, og det er at fortsætte udviklingen af holdet og den enkelte spiller. For mig handler det om at kunne stå til sidst og hæve den pokal, som var så vigtig for klubben, når man ikke har vundet i en del sæsoner, siger Jess Thorup.
– For mig var det kun et lille skridt på vejen, men det var også et stort skridt, for det første mesterskab kan også være det sværeste at få. At kunne være en del af det, det er jeg både glad og stolt over. Men nu glæder jeg mig jo allerede over, at vi skal i gang med den nye sæson. Vi har nye spændende ting foran os.
Har du oplevet en forskel på den danske og den belgiske presse, i forhold til de historier, der bliver skrevet?
– Man kan jo sige, at det også var to store klubber, jeg var i nede i Belgien. Men det er klart, at folks syn på FC København er jo nok lidt anderledes. De to klubber var nogle, der var på vej mod toppen, mens alle ser FCK heroppe [allerede på toppen, red.]. Alle kigger efter huller i osten, hvor man dernede så lidt mere nuanceret på det. Det er sådan, det er, og det har jeg vænnet mig til, siger Jess Thorup.
Der var for nyligt nogle rygter om, at Bodø/Glimt er interesseret i at hente dig, hvad siger du til den historie?
– Det har jeg ingen kommentarer til. Jeg er sindssygt glad for at være i FC København. Det er jeg både glad og stolt over.
Manglende mål
FC København sagde onsdag farvel til Nicolai Jørgensen, men Jess Thorup føler alligevel, at løverne er godt dækket ind i angrebet.
– Ja, som udgangspunkt. Når jeg ser på antallet, så har vi jo umiddelbart det, vi gerne vil have. Jeg tror, at både angriberne og folkene omkring angriberne, og dermed også træneren, synes, at der er noget at arbejde videre med, siger Jess Thorup således.
– Vi skiftede reelt de tre topangribere og hentede tre nye ind. Og vi ved godt, hvor vigtigt det er, at man over tid arbejder med relationer. Vi fandt aldrig 100 procent gennembruddet for nogle af de her nye angribere, men det har vi 100 procent et håb om, at vi kommer til at arbejde videre med i efteråret.
Mens antallet af angribere i truppen måske er fint, så ville nogle måske argumentere for, at der i forhold til kvaliteten var plads til forbedring. Ifølge Jess Thorup handler det dog også om at udvise tålmodighed overfor de nye spillere.
– Man kan sige, at hvis man kigger på Babacar og det antal mål, han har lavet, i forhold til de minutter, han har fået, så er det vel godkendt. Jeg tror, at det er det næstbedste eller tredjebedste i Superligaen, målt på mål per minutter på banen, siger Thorup.
– Men jeg tror helt sikket, at han og vi andre havde større ambitioner på hans vegne. Og det er derfor, jeg siger, at jeg hverken tror, at de eller vi er tilfredse endnu med det, vi har opnået. Men det er altid rart at kigge fremad og håbe, at vi kan løfte det niveau. For det ved vi alle sammen, at det skal vi.
Jess Thorup vil ikke sige, at han decideret håber, at FC København henter en ny angriber.
– Vi sidder jo ikke specifikt og siger, at det er det her, vi kigger efter. Men vi kigger rundt på markedet for at se, om der er noget kvalitet, der kan hjælpe os. Og det skal være kvalitet, for ellers har vi en sindssygt dygtig trup, der er fuldstændig homogen og ved, hvilken retning vi skal gå i.

Uafklaret Vavro-situation
Denis Vavros lejeaftale udløber den 30. juni, og endnu er der ikke blevet meldt noget konkret ud om slovakkens fremtid. Og Jess Thorup erkender gerne, at Vavro selvsagt havde en stor aktie i guldet i sidste sæson.
– Vavro sagde jo selv, da han kom tilbage, at det var som at komme hjem. Jeg synes, at det var tydeligt at se, da han kom, at det var en spiller, der lidt havde mistet lysten og gejsten for fodbold. Men den fik vi vækket i ham, og det viste han selv med sine præstationer på banen, hvor han var et stort aktiv for os. Han spillede rigtig mange gode kampe, og han var en stor del af, at vi hentede mesterskabet hjem, siger Jess Thorup således.
Har I en plan B, hvis I ikke får Vavro tilbage?
– Han kommer ind i morgen [fredag, red.] og træner, da han jo har kontrakt til den 30. juni. Men på alle positioner har vi jo skyggehold og både plan B og C. Det skal vi jo have. Vi ved jo aldrig, hvad der sker i det her transfervindue.
Du har sagt farvel til din assistent Ruben Selles, der skal være assistenttræner i Southampton. Hvad betyder det?
– Ruben har jo haft et stort ejerskab, sammen med andre i min stab, i forhold til det mesterskab. Det er jo ikke kun cheftræneren, der sidder og tegner linjerne. Vi er en stor stab omkring holdet. Og Ruben har gjort det godt, og han har kommet med en masse input. Han har været en fantastisk person at have her, og han har givet et sindssygt godt bidrag, siger Jess Thorup.
– At han er interessant for en af de måske største ligaer i Europa, det vidner jo om, at når vi gør noget godt her, så kigger selv de største ligaer mod FC København og siger, der er noget spændende her. Og det er nogle gange sådan, det går, både med spillere og med folk fra staben. Det må vi nogle gange acceptere, at det er nogle drømme, folk har lyst til at forfølge. Og så må vi finde den næste i rækken til at tage over og fortsætte det gode arbejde.
Tipsbladet har også talt med Peter Christiansen om den kritik, der har været af Khouma Babacar. Det interview kan du læse HER.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
HELT VILDT
FC København-fans raser
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
‘Jeg er fucking irriteret’
Ny hooliganpakke er vedtaget
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
