– Vi havde større ambitioner på hans vegne

Jess Thorup vil ikke lægge skjul på, at FC København havde håbet på lidt mere fra Khouma Babacar i foråret. I dette interview med Tipsbladet peger FC København-cheftræneren også på forskellen på den danske og den belgiske presse.



Jess Thorup førte i sidste sæson FC København til det danske mesterskab, men alligevel var cheftræneren i slutningen af sæsonen nødt til at forholde sig til rygter om, at han skulle være fyringstruet. 

Overfor Tipsbladet slår Jess Thorup dog nu fast, at han i løbet af foråret ikke brugte meget energi på rygterne om, at han kunne blive fyret. 

– Jeg er med på, at når man har sat sig i den stol, så skal man forholde sig til lidt af hvert. Det er ikke noget, jeg bruger tid på. Jeg skal fokusere på det, jeg kan gøre noget ved, og det er at fortsætte udviklingen af holdet og den enkelte spiller. For mig handler det om at kunne stå til sidst og hæve den pokal, som var så vigtig for klubben, når man ikke har vundet i en del sæsoner, siger Jess Thorup.

– For mig var det kun et lille skridt på vejen, men det var også et stort skridt, for det første mesterskab kan også være det sværeste at få. At kunne være en del af det, det er jeg både glad og stolt over. Men nu glæder jeg mig jo allerede over, at vi skal i gang med den nye sæson. Vi har nye spændende ting foran os.

Har du oplevet en forskel på den danske og den belgiske presse, i forhold til de historier, der bliver skrevet?

– Man kan jo sige, at det også var to store klubber, jeg var i nede i Belgien. Men det er klart, at folks syn på FC København er jo nok lidt anderledes. De to klubber var nogle, der var på vej mod toppen, mens alle ser FCK heroppe [allerede på toppen, red.]. Alle kigger efter huller i osten, hvor man dernede så lidt mere nuanceret på det. Det er sådan, det er, og det har jeg vænnet mig til, siger Jess Thorup.

Der var for nyligt nogle rygter om, at Bodø/Glimt er interesseret i at hente dig, hvad siger du til den historie?

– Det har jeg ingen kommentarer til. Jeg er sindssygt glad for at være i FC København. Det er jeg både glad og stolt over.

Manglende mål
FC København sagde onsdag farvel til Nicolai Jørgensen, men Jess Thorup føler alligevel, at løverne er godt dækket ind i angrebet. 

– Ja, som udgangspunkt. Når jeg ser på antallet, så har vi jo umiddelbart det, vi gerne vil have. Jeg tror, at både angriberne og folkene omkring angriberne, og dermed også træneren, synes, at der er noget at arbejde videre med, siger Jess Thorup således. 

– Vi skiftede reelt de tre topangribere og hentede tre nye ind. Og vi ved godt, hvor vigtigt det er, at man over tid arbejder med relationer. Vi fandt aldrig 100 procent gennembruddet for nogle af de her nye angribere, men det har vi 100 procent et håb om, at vi kommer til at arbejde videre med i efteråret.

Mens antallet af angribere i truppen måske er fint, så ville nogle måske argumentere for, at der i forhold til kvaliteten var plads til forbedring. Ifølge Jess Thorup handler det dog også om at udvise tålmodighed overfor de nye spillere. 

– Man kan sige, at hvis man kigger på Babacar og det antal mål, han har lavet, i forhold til de minutter, han har fået, så er det vel godkendt. Jeg tror, at det er det næstbedste eller tredjebedste i Superligaen, målt på mål per minutter på banen, siger Thorup.

– Men jeg tror helt sikket, at han og vi andre havde større ambitioner på hans vegne. Og det er derfor, jeg siger, at jeg hverken tror, at de eller vi er tilfredse endnu med det, vi har opnået. Men det er altid rart at kigge fremad og håbe, at vi kan løfte det niveau. For det ved vi alle sammen, at det skal vi.

Jess Thorup vil ikke sige, at han decideret håber, at FC København henter en ny angriber. 

– Vi sidder jo ikke specifikt og siger, at det er det her, vi kigger efter. Men vi kigger rundt på markedet for at se, om der er noget kvalitet, der kan hjælpe os. Og det skal være kvalitet, for ellers har vi en sindssygt dygtig trup, der er fuldstændig homogen og ved, hvilken retning vi skal gå i.

GettyImages-1240844242

Uafklaret Vavro-situation
Denis Vavros lejeaftale udløber den 30. juni, og endnu er der ikke blevet meldt noget konkret ud om slovakkens fremtid. Og Jess Thorup erkender gerne, at Vavro selvsagt havde en stor aktie i guldet i sidste sæson. 

– Vavro sagde jo selv, da han kom tilbage, at det var som at komme hjem. Jeg synes, at det var tydeligt at se, da han kom, at det var en spiller, der lidt havde mistet lysten og gejsten for fodbold. Men den fik vi vækket i ham, og det viste han selv med sine præstationer på banen, hvor han var et stort aktiv for os. Han spillede rigtig mange gode kampe, og han var en stor del af, at vi hentede mesterskabet hjem, siger Jess Thorup således.

Har I en plan B, hvis I ikke får Vavro tilbage?

– Han kommer ind i morgen [fredag, red.] og træner, da han jo har kontrakt til den 30. juni. Men på alle positioner har vi jo skyggehold og både plan B og C. Det skal vi jo have. Vi ved jo aldrig, hvad der sker i det her transfervindue.

Du har sagt farvel til din assistent Ruben Selles, der skal være assistenttræner i Southampton. Hvad betyder det?

– Ruben har jo haft et stort ejerskab, sammen med andre i min stab, i forhold til det mesterskab. Det er jo ikke kun cheftræneren, der sidder og tegner linjerne. Vi er en stor stab omkring holdet. Og Ruben har gjort det godt, og han har kommet med en masse input. Han har været en fantastisk person at have her, og han har givet et sindssygt godt bidrag, siger Jess Thorup.

– At han er interessant for en af de måske største ligaer i Europa, det vidner jo om, at når vi gør noget godt her, så kigger selv de største ligaer mod FC København og siger, der er noget spændende her. Og det er nogle gange sådan, det går, både med spillere og med folk fra staben. Det må vi nogle gange acceptere, at det er nogle drømme, folk har lyst til at forfølge. Og så må vi finde den næste i rækken til at tage over og fortsætte det gode arbejde.

Tipsbladet har også talt med Peter Christiansen om den kritik, der har været af Khouma Babacar. Det interview kan du læse HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afslører vild Jose Mourinho-klausul




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Storklub vil hente Thomas Kristensen

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

FC Midtjylland – Viborg FF

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

OB – FC Fredericia

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Vild udtalelse blusser op i Italien

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Hylder dansk debutant

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

– Det bliver skamredet

Elkjær jubler over Frank

Chikaneret i 90 minutter

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Holdt på stor hemmelighed

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’