– Vi laver en Wieghorst og Hjulmand om 10-15 år

Randers har fået en fantomstart på sæsonen, og Rasmus Bertelsen og Søren Pedersen får - fortjent - meget ros. Men assistenttræner Fatah Abdirahmans indflydelse skal ikke undervurderes.



Randers FC har måske været sæsonens overraskelse i Superligaen, hvor man med godt spil, masser af mål og en masse nye spændende spillere er kommet flyvende fra start. 

Søren Pedersen vil få en masse af æren i kraft at sin rolle som sportsdirektør, for Randers har foreløbig ramt plet med afløserne for Patrik Carlgren, Lasso Coulibaly og Mohammed Fuseini. Rasmus Bertelsen vil ligeså for spillet på banen, men i alt det her skal man ikke glemme assistenttræner Fatah Abdirahman. 

Han blev hentet til klubben sidste sommer fra en stilling som teknisk direktør på Right to Dream-akademiet i Ghana, og den forbindelse blev brugt, da Randers hentede Lasso Coulibaly, Mohammed Fuseini og Ernest Agyiri i sidste sæson. 

Det har Lasso Coulibaly tidligere talt om i et interview med Tipsbladet.

Også i denne sæson har Fatah Abdirahman haft en finger med i spillet om at finde de nye Randers-spillere, så hans rolle handler om meget mere end bare at sætte kegler op til træning. 

På træningsbanen høster Abdirahman også enorm ros for sine kompetencer af cheftræner Rasmus Bertelsen i et interview med Randers Amts Avis. De kender også hinanden fra deres fælles fortid i Skovbakken IF, hvor de arbejdede sammen. Lige netop den forbindelse joker Rasmus Bertelsen med i interviewet.

– Han har gennemslagskraften og personligheden til at være cheftræner. Jeg har også joket med om, at vi på et tidspunkt laver en Morten Wieghorst og Kasper Hjulmand, så det om 10-15 år er mig, der er assistent for ham, siger Bertelsen til Randers Amts Avis

Det kræver, at Fatah Abdirahman bliver cheftræner en gang i fremtiden. Skulle det ske, så lyder det til, at han har en fast makker i sin nuværende cheftræner. 

I denne sæson har Randers blandt andet hentet Florian Danho, Mohamed Toure og Norman Campbell, som alle har fået en forrygende start hos kronjyderne. 

Sæsonstarten kan blive endnu bedre, hvis man vinder i Parken mod FC København på søndag.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Det ser sort ud for B.93

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’