Randers FC har måske været sæsonens overraskelse i Superligaen, hvor man med godt spil, masser af mål og en masse nye spændende spillere er kommet flyvende fra start.
Søren Pedersen vil få en masse af æren i kraft at sin rolle som sportsdirektør, for Randers har foreløbig ramt plet med afløserne for Patrik Carlgren, Lasso Coulibaly og Mohammed Fuseini. Rasmus Bertelsen vil ligeså for spillet på banen, men i alt det her skal man ikke glemme assistenttræner Fatah Abdirahman.
Han blev hentet til klubben sidste sommer fra en stilling som teknisk direktør på Right to Dream-akademiet i Ghana, og den forbindelse blev brugt, da Randers hentede Lasso Coulibaly, Mohammed Fuseini og Ernest Agyiri i sidste sæson.
Det har Lasso Coulibaly tidligere talt om i et interview med Tipsbladet.
Også i denne sæson har Fatah Abdirahman haft en finger med i spillet om at finde de nye Randers-spillere, så hans rolle handler om meget mere end bare at sætte kegler op til træning.
På træningsbanen høster Abdirahman også enorm ros for sine kompetencer af cheftræner Rasmus Bertelsen i et interview med Randers Amts Avis. De kender også hinanden fra deres fælles fortid i Skovbakken IF, hvor de arbejdede sammen. Lige netop den forbindelse joker Rasmus Bertelsen med i interviewet.
– Han har gennemslagskraften og personligheden til at være cheftræner. Jeg har også joket med om, at vi på et tidspunkt laver en Morten Wieghorst og Kasper Hjulmand, så det om 10-15 år er mig, der er assistent for ham, siger Bertelsen til Randers Amts Avis.
Det kræver, at Fatah Abdirahman bliver cheftræner en gang i fremtiden. Skulle det ske, så lyder det til, at han har en fast makker i sin nuværende cheftræner.
I denne sæson har Randers blandt andet hentet Florian Danho, Mohamed Toure og Norman Campbell, som alle har fået en forrygende start hos kronjyderne.
Sæsonstarten kan blive endnu bedre, hvis man vinder i Parken mod FC København på søndag.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
MEDIE