– Vi laver en Wieghorst og Hjulmand om 10-15 år

Randers har fået en fantomstart på sæsonen, og Rasmus Bertelsen og Søren Pedersen får - fortjent - meget ros. Men assistenttræner Fatah Abdirahmans indflydelse skal ikke undervurderes.



Randers FC har måske været sæsonens overraskelse i Superligaen, hvor man med godt spil, masser af mål og en masse nye spændende spillere er kommet flyvende fra start. 

Søren Pedersen vil få en masse af æren i kraft at sin rolle som sportsdirektør, for Randers har foreløbig ramt plet med afløserne for Patrik Carlgren, Lasso Coulibaly og Mohammed Fuseini. Rasmus Bertelsen vil ligeså for spillet på banen, men i alt det her skal man ikke glemme assistenttræner Fatah Abdirahman. 

Han blev hentet til klubben sidste sommer fra en stilling som teknisk direktør på Right to Dream-akademiet i Ghana, og den forbindelse blev brugt, da Randers hentede Lasso Coulibaly, Mohammed Fuseini og Ernest Agyiri i sidste sæson. 

Det har Lasso Coulibaly tidligere talt om i et interview med Tipsbladet.

Også i denne sæson har Fatah Abdirahman haft en finger med i spillet om at finde de nye Randers-spillere, så hans rolle handler om meget mere end bare at sætte kegler op til træning. 

På træningsbanen høster Abdirahman også enorm ros for sine kompetencer af cheftræner Rasmus Bertelsen i et interview med Randers Amts Avis. De kender også hinanden fra deres fælles fortid i Skovbakken IF, hvor de arbejdede sammen. Lige netop den forbindelse joker Rasmus Bertelsen med i interviewet.

– Han har gennemslagskraften og personligheden til at være cheftræner. Jeg har også joket med om, at vi på et tidspunkt laver en Morten Wieghorst og Kasper Hjulmand, så det om 10-15 år er mig, der er assistent for ham, siger Bertelsen til Randers Amts Avis

Det kræver, at Fatah Abdirahman bliver cheftræner en gang i fremtiden. Skulle det ske, så lyder det til, at han har en fast makker i sin nuværende cheftræner. 

I denne sæson har Randers blandt andet hentet Florian Danho, Mohamed Toure og Norman Campbell, som alle har fået en forrygende start hos kronjyderne. 

Sæsonstarten kan blive endnu bedre, hvis man vinder i Parken mod FC København på søndag.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby