– Vi laver en Wieghorst og Hjulmand om 10-15 år

Randers har fået en fantomstart på sæsonen, og Rasmus Bertelsen og Søren Pedersen får - fortjent - meget ros. Men assistenttræner Fatah Abdirahmans indflydelse skal ikke undervurderes.



Randers FC har måske været sæsonens overraskelse i Superligaen, hvor man med godt spil, masser af mål og en masse nye spændende spillere er kommet flyvende fra start. 

Søren Pedersen vil få en masse af æren i kraft at sin rolle som sportsdirektør, for Randers har foreløbig ramt plet med afløserne for Patrik Carlgren, Lasso Coulibaly og Mohammed Fuseini. Rasmus Bertelsen vil ligeså for spillet på banen, men i alt det her skal man ikke glemme assistenttræner Fatah Abdirahman. 

Han blev hentet til klubben sidste sommer fra en stilling som teknisk direktør på Right to Dream-akademiet i Ghana, og den forbindelse blev brugt, da Randers hentede Lasso Coulibaly, Mohammed Fuseini og Ernest Agyiri i sidste sæson. 

Det har Lasso Coulibaly tidligere talt om i et interview med Tipsbladet.

Også i denne sæson har Fatah Abdirahman haft en finger med i spillet om at finde de nye Randers-spillere, så hans rolle handler om meget mere end bare at sætte kegler op til træning. 

På træningsbanen høster Abdirahman også enorm ros for sine kompetencer af cheftræner Rasmus Bertelsen i et interview med Randers Amts Avis. De kender også hinanden fra deres fælles fortid i Skovbakken IF, hvor de arbejdede sammen. Lige netop den forbindelse joker Rasmus Bertelsen med i interviewet.

– Han har gennemslagskraften og personligheden til at være cheftræner. Jeg har også joket med om, at vi på et tidspunkt laver en Morten Wieghorst og Kasper Hjulmand, så det om 10-15 år er mig, der er assistent for ham, siger Bertelsen til Randers Amts Avis

Det kræver, at Fatah Abdirahman bliver cheftræner en gang i fremtiden. Skulle det ske, så lyder det til, at han har en fast makker i sin nuværende cheftræner. 

I denne sæson har Randers blandt andet hentet Florian Danho, Mohamed Toure og Norman Campbell, som alle har fået en forrygende start hos kronjyderne. 

Sæsonstarten kan blive endnu bedre, hvis man vinder i Parken mod FC København på søndag.







LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



LIVE

Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Bayern München på plads til Superliga-brag

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Gaveregn over FC Midtjylland

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Randers FC – Silkeborg IF

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’