– Vi laver en Wieghorst og Hjulmand om 10-15 år

Randers har fået en fantomstart på sæsonen, og Rasmus Bertelsen og Søren Pedersen får - fortjent - meget ros. Men assistenttræner Fatah Abdirahmans indflydelse skal ikke undervurderes.



Randers FC har måske været sæsonens overraskelse i Superligaen, hvor man med godt spil, masser af mål og en masse nye spændende spillere er kommet flyvende fra start. 

Søren Pedersen vil få en masse af æren i kraft at sin rolle som sportsdirektør, for Randers har foreløbig ramt plet med afløserne for Patrik Carlgren, Lasso Coulibaly og Mohammed Fuseini. Rasmus Bertelsen vil ligeså for spillet på banen, men i alt det her skal man ikke glemme assistenttræner Fatah Abdirahman. 

Han blev hentet til klubben sidste sommer fra en stilling som teknisk direktør på Right to Dream-akademiet i Ghana, og den forbindelse blev brugt, da Randers hentede Lasso Coulibaly, Mohammed Fuseini og Ernest Agyiri i sidste sæson. 

Det har Lasso Coulibaly tidligere talt om i et interview med Tipsbladet.

Også i denne sæson har Fatah Abdirahman haft en finger med i spillet om at finde de nye Randers-spillere, så hans rolle handler om meget mere end bare at sætte kegler op til træning. 

På træningsbanen høster Abdirahman også enorm ros for sine kompetencer af cheftræner Rasmus Bertelsen i et interview med Randers Amts Avis. De kender også hinanden fra deres fælles fortid i Skovbakken IF, hvor de arbejdede sammen. Lige netop den forbindelse joker Rasmus Bertelsen med i interviewet.

– Han har gennemslagskraften og personligheden til at være cheftræner. Jeg har også joket med om, at vi på et tidspunkt laver en Morten Wieghorst og Kasper Hjulmand, så det om 10-15 år er mig, der er assistent for ham, siger Bertelsen til Randers Amts Avis

Det kræver, at Fatah Abdirahman bliver cheftræner en gang i fremtiden. Skulle det ske, så lyder det til, at han har en fast makker i sin nuværende cheftræner. 

I denne sæson har Randers blandt andet hentet Florian Danho, Mohamed Toure og Norman Campbell, som alle har fået en forrygende start hos kronjyderne. 

Sæsonstarten kan blive endnu bedre, hvis man vinder i Parken mod FC København på søndag.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er et større problem for os’

Frankrig – Spanien

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Hylder FC København og Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens