– Vi laver en Wieghorst og Hjulmand om 10-15 år

Randers har fået en fantomstart på sæsonen, og Rasmus Bertelsen og Søren Pedersen får - fortjent - meget ros. Men assistenttræner Fatah Abdirahmans indflydelse skal ikke undervurderes.



Randers FC har måske været sæsonens overraskelse i Superligaen, hvor man med godt spil, masser af mål og en masse nye spændende spillere er kommet flyvende fra start. 

Søren Pedersen vil få en masse af æren i kraft at sin rolle som sportsdirektør, for Randers har foreløbig ramt plet med afløserne for Patrik Carlgren, Lasso Coulibaly og Mohammed Fuseini. Rasmus Bertelsen vil ligeså for spillet på banen, men i alt det her skal man ikke glemme assistenttræner Fatah Abdirahman. 

Han blev hentet til klubben sidste sommer fra en stilling som teknisk direktør på Right to Dream-akademiet i Ghana, og den forbindelse blev brugt, da Randers hentede Lasso Coulibaly, Mohammed Fuseini og Ernest Agyiri i sidste sæson. 

Det har Lasso Coulibaly tidligere talt om i et interview med Tipsbladet.

Også i denne sæson har Fatah Abdirahman haft en finger med i spillet om at finde de nye Randers-spillere, så hans rolle handler om meget mere end bare at sætte kegler op til træning. 

På træningsbanen høster Abdirahman også enorm ros for sine kompetencer af cheftræner Rasmus Bertelsen i et interview med Randers Amts Avis. De kender også hinanden fra deres fælles fortid i Skovbakken IF, hvor de arbejdede sammen. Lige netop den forbindelse joker Rasmus Bertelsen med i interviewet.

– Han har gennemslagskraften og personligheden til at være cheftræner. Jeg har også joket med om, at vi på et tidspunkt laver en Morten Wieghorst og Kasper Hjulmand, så det om 10-15 år er mig, der er assistent for ham, siger Bertelsen til Randers Amts Avis

Det kræver, at Fatah Abdirahman bliver cheftræner en gang i fremtiden. Skulle det ske, så lyder det til, at han har en fast makker i sin nuværende cheftræner. 

I denne sæson har Randers blandt andet hentet Florian Danho, Mohamed Toure og Norman Campbell, som alle har fået en forrygende start hos kronjyderne. 

Sæsonstarten kan blive endnu bedre, hvis man vinder i Parken mod FC København på søndag.






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

– Ja, der var dialog med Brøndby

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Forhandler om Albert Grønbæk

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

I svime over Froholdt – får ny hæder

FCM-profil drømmer om Manchester City

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud