– Vi tog et skridt tilbage

FC Midtjylland står med en guldchance før søndagens dramatiske Superliga-afslutning, og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg er optimist omkring både søndagens kamp og klubbens næste sæson.



IKAST (Tipsbladet): Den ægte DM-pokal er af gode grunde stationeret i Brøndby her til sidste spillerunde i Superligaen, hvor Brøndby er klar favorit til at vinde mesterskabet, hvilket man med al sandsynlighed gør med en sejr over AGF, der vil tvinge FC Midtjylland til at score 9-10 mål mod Silkeborg.

Men FC Midtjylland har chancen for at vinde guld og kan glæde sig over at være i en position, hvor man kan blive etter og er garanteret at blive toer selv i tilfælde af et nederlag.

Så FC Midtjylland skal ud at spille europæisk til juli uanset, hvad der sker søndag, og selv om man selvsagt helst vil være dansk mester og hellere ville føre og være favorit i stedet for Brøndby, tager FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg mange positive takter med fra sæsonen.

– Jeg ser et hold, der nærmer sig det, vi gerne vil. Et hold med intensitet, et hold med stor aggressivitet i presspillet, og som går højt på modtanderen. Et hold, der undervejs gerne vil splle direkte, men som også efter de første kampe i foråret har haft en forbedring i kvaliteten i spillet med bolden, uden det er gået ud over vores direkte spil. Og så er vi igen gode på dødbolde, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

251278

Foto: Alamy

Midtjyderne fik 12 point i de første fem kampe i 2024, der samtidig var slutningen på grundspillet.

Sejre over AGF og Randers FC var mildest talt heldige, og FCM-cheftræneren synes, spillet FCM’s kampe som helhed er blevet bedre i slutspillet, selv om 14 point i ni slutspilskampe helt indlysende er mindre, end klubben havde turdet håbe på.

– Der har været rigtig positive fremskridt. Og så synes jeg stadigvæk ikke, vi har toppet endnu. På et tidspunkt efter jul var vi gået et skridt eller halvandet tilbage. Her på det seneste har det lignet det, vi leverede i efteråret. Ti point i de seneste fire kampe og flere andre kampe før det i slutspillet, vi kunne have fået mere ud af. Vi har ikke domineret kampene på en måde, så det var en selvfølge, at vi skulle vinde, men vi har spillet på et niveau, hvor vi har cirka samme antal point i 2024 som Brøndby IF og FC København, siger Thomasberg.

I forhold til europæiske kampe gør det en enorm forskel for FC Midtjylland, om man bliver mester eller toer, da man som toer skal slå sig gennem tre runder i Conference League-kvalifikationen uden at fejle.

251278

Foto: Alamy

Men Europa er uanset hvad en central målsætning for FC Midtjylland, uanset hvad der sker i sidste spillerunde søndag.

– Europa er vel både en målsætning for os og et krav og et ønske. Ligesom sidste efterår, hvor vi var ét straffespark fra at nå i gruppespillet. Der skal vi komme til igen. Betingelserne er lidt sværere, hvis vi ikke bliver mestre, for der skal man egentlig bare vinde en enkelt kamp for at være sikker på et ligaspil. Der har man tre chancer, siger Thomas Thomasberg.

– Fordelen er, at vi har et fornuftigt antal point, så vi starter som seedet. Så Europa er en målsætning for os.

Læs også Thomas Thomasbergs tanker om søndagens kampe her, og få Tipsbladets vurdering af, hvad der skal ske i FC Midtjylland til sommer, hvor klubben næppe holder sig tilbage, uanset om man bliver mester eller toer.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Han vinder Ballon d’Or!

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Helt vild med Brøndby-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Øjner europæisk trofæ

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen