– Vi tog et skridt tilbage

FC Midtjylland står med en guldchance før søndagens dramatiske Superliga-afslutning, og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg er optimist omkring både søndagens kamp og klubbens næste sæson.



IKAST (Tipsbladet): Den ægte DM-pokal er af gode grunde stationeret i Brøndby her til sidste spillerunde i Superligaen, hvor Brøndby er klar favorit til at vinde mesterskabet, hvilket man med al sandsynlighed gør med en sejr over AGF, der vil tvinge FC Midtjylland til at score 9-10 mål mod Silkeborg.

Men FC Midtjylland har chancen for at vinde guld og kan glæde sig over at være i en position, hvor man kan blive etter og er garanteret at blive toer selv i tilfælde af et nederlag.

Så FC Midtjylland skal ud at spille europæisk til juli uanset, hvad der sker søndag, og selv om man selvsagt helst vil være dansk mester og hellere ville føre og være favorit i stedet for Brøndby, tager FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg mange positive takter med fra sæsonen.

– Jeg ser et hold, der nærmer sig det, vi gerne vil. Et hold med intensitet, et hold med stor aggressivitet i presspillet, og som går højt på modtanderen. Et hold, der undervejs gerne vil splle direkte, men som også efter de første kampe i foråret har haft en forbedring i kvaliteten i spillet med bolden, uden det er gået ud over vores direkte spil. Og så er vi igen gode på dødbolde, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

251278

Foto: Alamy

Midtjyderne fik 12 point i de første fem kampe i 2024, der samtidig var slutningen på grundspillet.

Sejre over AGF og Randers FC var mildest talt heldige, og FCM-cheftræneren synes, spillet FCM’s kampe som helhed er blevet bedre i slutspillet, selv om 14 point i ni slutspilskampe helt indlysende er mindre, end klubben havde turdet håbe på.

– Der har været rigtig positive fremskridt. Og så synes jeg stadigvæk ikke, vi har toppet endnu. På et tidspunkt efter jul var vi gået et skridt eller halvandet tilbage. Her på det seneste har det lignet det, vi leverede i efteråret. Ti point i de seneste fire kampe og flere andre kampe før det i slutspillet, vi kunne have fået mere ud af. Vi har ikke domineret kampene på en måde, så det var en selvfølge, at vi skulle vinde, men vi har spillet på et niveau, hvor vi har cirka samme antal point i 2024 som Brøndby IF og FC København, siger Thomasberg.

I forhold til europæiske kampe gør det en enorm forskel for FC Midtjylland, om man bliver mester eller toer, da man som toer skal slå sig gennem tre runder i Conference League-kvalifikationen uden at fejle.

251278

Foto: Alamy

Men Europa er uanset hvad en central målsætning for FC Midtjylland, uanset hvad der sker i sidste spillerunde søndag.

– Europa er vel både en målsætning for os og et krav og et ønske. Ligesom sidste efterår, hvor vi var ét straffespark fra at nå i gruppespillet. Der skal vi komme til igen. Betingelserne er lidt sværere, hvis vi ikke bliver mestre, for der skal man egentlig bare vinde en enkelt kamp for at være sikker på et ligaspil. Der har man tre chancer, siger Thomas Thomasberg.

– Fordelen er, at vi har et fornuftigt antal point, så vi starter som seedet. Så Europa er en målsætning for os.

Læs også Thomas Thomasbergs tanker om søndagens kampe her, og få Tipsbladets vurdering af, hvad der skal ske i FC Midtjylland til sommer, hvor klubben næppe holder sig tilbage, uanset om man bliver mester eller toer.





Peger på ham som ny Superliga-træner




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Det er slut’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Storklub har kontaktet Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

OB jagter tidligere Superliga-profil

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø