– Vi tog et skridt tilbage

FC Midtjylland står med en guldchance før søndagens dramatiske Superliga-afslutning, og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg er optimist omkring både søndagens kamp og klubbens næste sæson.



IKAST (Tipsbladet): Den ægte DM-pokal er af gode grunde stationeret i Brøndby her til sidste spillerunde i Superligaen, hvor Brøndby er klar favorit til at vinde mesterskabet, hvilket man med al sandsynlighed gør med en sejr over AGF, der vil tvinge FC Midtjylland til at score 9-10 mål mod Silkeborg.

Men FC Midtjylland har chancen for at vinde guld og kan glæde sig over at være i en position, hvor man kan blive etter og er garanteret at blive toer selv i tilfælde af et nederlag.

Så FC Midtjylland skal ud at spille europæisk til juli uanset, hvad der sker søndag, og selv om man selvsagt helst vil være dansk mester og hellere ville føre og være favorit i stedet for Brøndby, tager FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg mange positive takter med fra sæsonen.

– Jeg ser et hold, der nærmer sig det, vi gerne vil. Et hold med intensitet, et hold med stor aggressivitet i presspillet, og som går højt på modtanderen. Et hold, der undervejs gerne vil splle direkte, men som også efter de første kampe i foråret har haft en forbedring i kvaliteten i spillet med bolden, uden det er gået ud over vores direkte spil. Og så er vi igen gode på dødbolde, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

251278

Foto: Alamy

Midtjyderne fik 12 point i de første fem kampe i 2024, der samtidig var slutningen på grundspillet.

Sejre over AGF og Randers FC var mildest talt heldige, og FCM-cheftræneren synes, spillet FCM’s kampe som helhed er blevet bedre i slutspillet, selv om 14 point i ni slutspilskampe helt indlysende er mindre, end klubben havde turdet håbe på.

– Der har været rigtig positive fremskridt. Og så synes jeg stadigvæk ikke, vi har toppet endnu. På et tidspunkt efter jul var vi gået et skridt eller halvandet tilbage. Her på det seneste har det lignet det, vi leverede i efteråret. Ti point i de seneste fire kampe og flere andre kampe før det i slutspillet, vi kunne have fået mere ud af. Vi har ikke domineret kampene på en måde, så det var en selvfølge, at vi skulle vinde, men vi har spillet på et niveau, hvor vi har cirka samme antal point i 2024 som Brøndby IF og FC København, siger Thomasberg.

I forhold til europæiske kampe gør det en enorm forskel for FC Midtjylland, om man bliver mester eller toer, da man som toer skal slå sig gennem tre runder i Conference League-kvalifikationen uden at fejle.

251278

Foto: Alamy

Men Europa er uanset hvad en central målsætning for FC Midtjylland, uanset hvad der sker i sidste spillerunde søndag.

– Europa er vel både en målsætning for os og et krav og et ønske. Ligesom sidste efterår, hvor vi var ét straffespark fra at nå i gruppespillet. Der skal vi komme til igen. Betingelserne er lidt sværere, hvis vi ikke bliver mestre, for der skal man egentlig bare vinde en enkelt kamp for at være sikker på et ligaspil. Der har man tre chancer, siger Thomas Thomasberg.

– Fordelen er, at vi har et fornuftigt antal point, så vi starter som seedet. Så Europa er en målsætning for os.

Læs også Thomas Thomasbergs tanker om søndagens kampe her, og få Tipsbladets vurdering af, hvad der skal ske i FC Midtjylland til sommer, hvor klubben næppe holder sig tilbage, uanset om man bliver mester eller toer.





Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Danske klubber vil have ham

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt