– Vi tog et skridt tilbage

FC Midtjylland står med en guldchance før søndagens dramatiske Superliga-afslutning, og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg er optimist omkring både søndagens kamp og klubbens næste sæson.



IKAST (Tipsbladet): Den ægte DM-pokal er af gode grunde stationeret i Brøndby her til sidste spillerunde i Superligaen, hvor Brøndby er klar favorit til at vinde mesterskabet, hvilket man med al sandsynlighed gør med en sejr over AGF, der vil tvinge FC Midtjylland til at score 9-10 mål mod Silkeborg.

Men FC Midtjylland har chancen for at vinde guld og kan glæde sig over at være i en position, hvor man kan blive etter og er garanteret at blive toer selv i tilfælde af et nederlag.

Så FC Midtjylland skal ud at spille europæisk til juli uanset, hvad der sker søndag, og selv om man selvsagt helst vil være dansk mester og hellere ville føre og være favorit i stedet for Brøndby, tager FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg mange positive takter med fra sæsonen.

– Jeg ser et hold, der nærmer sig det, vi gerne vil. Et hold med intensitet, et hold med stor aggressivitet i presspillet, og som går højt på modtanderen. Et hold, der undervejs gerne vil splle direkte, men som også efter de første kampe i foråret har haft en forbedring i kvaliteten i spillet med bolden, uden det er gået ud over vores direkte spil. Og så er vi igen gode på dødbolde, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

251278

Foto: Alamy

Midtjyderne fik 12 point i de første fem kampe i 2024, der samtidig var slutningen på grundspillet.

Sejre over AGF og Randers FC var mildest talt heldige, og FCM-cheftræneren synes, spillet FCM’s kampe som helhed er blevet bedre i slutspillet, selv om 14 point i ni slutspilskampe helt indlysende er mindre, end klubben havde turdet håbe på.

– Der har været rigtig positive fremskridt. Og så synes jeg stadigvæk ikke, vi har toppet endnu. På et tidspunkt efter jul var vi gået et skridt eller halvandet tilbage. Her på det seneste har det lignet det, vi leverede i efteråret. Ti point i de seneste fire kampe og flere andre kampe før det i slutspillet, vi kunne have fået mere ud af. Vi har ikke domineret kampene på en måde, så det var en selvfølge, at vi skulle vinde, men vi har spillet på et niveau, hvor vi har cirka samme antal point i 2024 som Brøndby IF og FC København, siger Thomasberg.

I forhold til europæiske kampe gør det en enorm forskel for FC Midtjylland, om man bliver mester eller toer, da man som toer skal slå sig gennem tre runder i Conference League-kvalifikationen uden at fejle.

251278

Foto: Alamy

Men Europa er uanset hvad en central målsætning for FC Midtjylland, uanset hvad der sker i sidste spillerunde søndag.

– Europa er vel både en målsætning for os og et krav og et ønske. Ligesom sidste efterår, hvor vi var ét straffespark fra at nå i gruppespillet. Der skal vi komme til igen. Betingelserne er lidt sværere, hvis vi ikke bliver mestre, for der skal man egentlig bare vinde en enkelt kamp for at være sikker på et ligaspil. Der har man tre chancer, siger Thomas Thomasberg.

– Fordelen er, at vi har et fornuftigt antal point, så vi starter som seedet. Så Europa er en målsætning for os.

Læs også Thomas Thomasbergs tanker om søndagens kampe her, og få Tipsbladets vurdering af, hvad der skal ske i FC Midtjylland til sommer, hvor klubben næppe holder sig tilbage, uanset om man bliver mester eller toer.



Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Frederik Birk bryder tavsheden

Lurer på dyr dansk stjerne

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Pibekoncert til Thomas Frank

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Storklub lurer på Mohamed Salah

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Afsløring: FC København binder stortalent

Spøger i kæmpeklub

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber