VIBORG (Tipsbladet): Han har stået på ungdomslandsholdene og lignet det næste store målmandssalg fra Superligaen.
Men nu ser det ud til, karrieren skal slå et sving eller to, før den måske en dag står på fast fodbold i en udenlandsk topliga.
Lucas Lund har siden august set Superliga-kampene fra bænken, efter cheftræner Jakob Poulsen satte ham og Anosike Ementa derud på grund af duoens midnats-visit på en beværtning i Aalborg to dage før en kamp.
Og med et år tilbage på kontrakten i Viborg er der nu lagt op til en vinter-transfer for målmanden, der sidste år var på tale til Brøndby i et skifte for 15 millioner kroner som afløser for Mads Hermansen.
– Det ligger der, at vi har en dialog med Lucas omkring kontraktsituationen og omkring hans ønske om mere spilletid. Det er vi åbne omkring, og vi vil gerne have, at han konkurrerer med Oscar [Hedvall] om pladsen, siger Viborgs sportschef Mads Agesen til Tipsbladet.
– Men vi er også åbne overfor, at der nu kommer et januar-transfervindue, hvor der kan komme noget interesse. Og der kommer vil til at lytte til henvendelser, hvis der kommer den nødvendige interesse for ham. Det er det samarbejde, vi er blevet enige med ham om at have.
– Så om han er i Viborg efter januar, eller om han ikke er her, der kommer til at blive afgjort af interessen for ham. Lucas har en ambition om at prøve noget andet på et tidspunkt. Så det handler om timingen og interessen for ham, siger Mads Agesen.
Viborg begyndte sæsonen med mange indkasserede mål og har siden skiftet på målmandsposten og aftalen med den norske stopper Ivan Näsberg i slut-august fået mere stabile resultater og indkasseret færre mål.
Så det vil være en overraskelse, hvis VFF skifter målmand igen, og derfor kunne et skifte give mening, uden interesserede købere kan forvente at få målmanden foræret for pebernødder.
– Vi er rigtig glade for Lucas, og jeg må bare sige, at han har håndterer denne situation vanvittigt godt. Uanset at den her situation er opstået, er han gået på træningsbanen hver dag med en stor motivation for at præstere for at hjælpe Oscar. Jeg er meget imponeret over den indstilling, han har haft, siger Mads Agesen.
Søndagens pokalkamp mod Brabrand IF bliver en våd fornøjelse – læs her, hvordan Viborg-spillerne går til den opgave.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE