Viborg åben for profilsalg: Kræver godt tilbud

Det ser ud til, at Lucas Lund skal videre i januar, hvis ellers han og Viborg modtager et fornuftigt tilbud.



VIBORG (Tipsbladet): Han har stået på ungdomslandsholdene og lignet det næste store målmandssalg fra Superligaen.

Men nu ser det ud til, karrieren skal slå et sving eller to, før den måske en dag står på fast fodbold i en udenlandsk topliga.

Lucas Lund har siden august set Superliga-kampene fra bænken, efter cheftræner Jakob Poulsen satte ham og Anosike Ementa derud på grund af duoens midnats-visit på en beværtning i Aalborg to dage før en kamp.

Og med et år tilbage på kontrakten i Viborg er der nu lagt op til en vinter-transfer for målmanden, der sidste år var på tale til Brøndby i et skifte for 15 millioner kroner som afløser for Mads Hermansen.

– Det ligger der, at vi har en dialog med Lucas omkring kontraktsituationen og omkring hans ønske om mere spilletid. Det er vi åbne omkring, og vi vil gerne have, at han konkurrerer med Oscar [Hedvall] om pladsen, siger Viborgs sportschef Mads Agesen til Tipsbladet.

– Men vi er også åbne overfor, at der nu kommer et januar-transfervindue, hvor der kan komme noget interesse. Og der kommer vil til at lytte til henvendelser, hvis der kommer den nødvendige interesse for ham. Det er det samarbejde, vi er blevet enige med ham om at have.

– Så om han er i Viborg efter januar, eller om han ikke er her, der kommer til at blive afgjort af interessen for ham. Lucas har en ambition om at prøve noget andet på et tidspunkt. Så det handler om timingen og interessen for ham, siger Mads Agesen.

Viborg begyndte sæsonen med mange indkasserede mål og har siden skiftet på målmandsposten og aftalen med den norske stopper Ivan Näsberg i slut-august fået mere stabile resultater og indkasseret færre mål.

Så det vil være en overraskelse, hvis VFF skifter målmand igen, og derfor kunne et skifte give mening, uden interesserede købere kan forvente at få målmanden foræret for pebernødder.

– Vi er rigtig glade for Lucas, og jeg må bare sige, at han har håndterer denne situation vanvittigt godt. Uanset at den her situation er opstået, er han gået på træningsbanen hver dag med en stor motivation for at præstere for at hjælpe Oscar. Jeg er meget imponeret over den indstilling, han har haft, siger Mads Agesen.

Søndagens pokalkamp mod Brabrand IF bliver en våd fornøjelse – læs her, hvordan Viborg-spillerne går til den opgave.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

‘Et kæmpestort skifte’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Pressede på for FC København-exit

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Argentina – Schweiz

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?