VIBORG (Tipsbladet): Han har stået på ungdomslandsholdene og lignet det næste store målmandssalg fra Superligaen.
Men nu ser det ud til, karrieren skal slå et sving eller to, før den måske en dag står på fast fodbold i en udenlandsk topliga.
Lucas Lund har siden august set Superliga-kampene fra bænken, efter cheftræner Jakob Poulsen satte ham og Anosike Ementa derud på grund af duoens midnats-visit på en beværtning i Aalborg to dage før en kamp.
Og med et år tilbage på kontrakten i Viborg er der nu lagt op til en vinter-transfer for målmanden, der sidste år var på tale til Brøndby i et skifte for 15 millioner kroner som afløser for Mads Hermansen.
– Det ligger der, at vi har en dialog med Lucas omkring kontraktsituationen og omkring hans ønske om mere spilletid. Det er vi åbne omkring, og vi vil gerne have, at han konkurrerer med Oscar [Hedvall] om pladsen, siger Viborgs sportschef Mads Agesen til Tipsbladet.
– Men vi er også åbne overfor, at der nu kommer et januar-transfervindue, hvor der kan komme noget interesse. Og der kommer vil til at lytte til henvendelser, hvis der kommer den nødvendige interesse for ham. Det er det samarbejde, vi er blevet enige med ham om at have.
– Så om han er i Viborg efter januar, eller om han ikke er her, der kommer til at blive afgjort af interessen for ham. Lucas har en ambition om at prøve noget andet på et tidspunkt. Så det handler om timingen og interessen for ham, siger Mads Agesen.
Viborg begyndte sæsonen med mange indkasserede mål og har siden skiftet på målmandsposten og aftalen med den norske stopper Ivan Näsberg i slut-august fået mere stabile resultater og indkasseret færre mål.
Så det vil være en overraskelse, hvis VFF skifter målmand igen, og derfor kunne et skifte give mening, uden interesserede købere kan forvente at få målmanden foræret for pebernødder.
– Vi er rigtig glade for Lucas, og jeg må bare sige, at han har håndterer denne situation vanvittigt godt. Uanset at den her situation er opstået, er han gået på træningsbanen hver dag med en stor motivation for at præstere for at hjælpe Oscar. Jeg er meget imponeret over den indstilling, han har haft, siger Mads Agesen.
Søndagens pokalkamp mod Brabrand IF bliver en våd fornøjelse – læs her, hvordan Viborg-spillerne går til den opgave.
LIVE
LIVE: Real Madrid-træner raser
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER