VIBORG (Tipsbladet): Han har stået på ungdomslandsholdene og lignet det næste store målmandssalg fra Superligaen.
Men nu ser det ud til, karrieren skal slå et sving eller to, før den måske en dag står på fast fodbold i en udenlandsk topliga.
Lucas Lund har siden august set Superliga-kampene fra bænken, efter cheftræner Jakob Poulsen satte ham og Anosike Ementa derud på grund af duoens midnats-visit på en beværtning i Aalborg to dage før en kamp.
Og med et år tilbage på kontrakten i Viborg er der nu lagt op til en vinter-transfer for målmanden, der sidste år var på tale til Brøndby i et skifte for 15 millioner kroner som afløser for Mads Hermansen.
– Det ligger der, at vi har en dialog med Lucas omkring kontraktsituationen og omkring hans ønske om mere spilletid. Det er vi åbne omkring, og vi vil gerne have, at han konkurrerer med Oscar [Hedvall] om pladsen, siger Viborgs sportschef Mads Agesen til Tipsbladet.
– Men vi er også åbne overfor, at der nu kommer et januar-transfervindue, hvor der kan komme noget interesse. Og der kommer vil til at lytte til henvendelser, hvis der kommer den nødvendige interesse for ham. Det er det samarbejde, vi er blevet enige med ham om at have.
– Så om han er i Viborg efter januar, eller om han ikke er her, der kommer til at blive afgjort af interessen for ham. Lucas har en ambition om at prøve noget andet på et tidspunkt. Så det handler om timingen og interessen for ham, siger Mads Agesen.
Viborg begyndte sæsonen med mange indkasserede mål og har siden skiftet på målmandsposten og aftalen med den norske stopper Ivan Näsberg i slut-august fået mere stabile resultater og indkasseret færre mål.
Så det vil være en overraskelse, hvis VFF skifter målmand igen, og derfor kunne et skifte give mening, uden interesserede købere kan forvente at få målmanden foræret for pebernødder.
– Vi er rigtig glade for Lucas, og jeg må bare sige, at han har håndterer denne situation vanvittigt godt. Uanset at den her situation er opstået, er han gået på træningsbanen hver dag med en stor motivation for at præstere for at hjælpe Oscar. Jeg er meget imponeret over den indstilling, han har haft, siger Mads Agesen.
Søndagens pokalkamp mod Brabrand IF bliver en våd fornøjelse – læs her, hvordan Viborg-spillerne går til den opgave.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE