VIBORG (Tipsbladet): Han har stået på ungdomslandsholdene og lignet det næste store målmandssalg fra Superligaen.
Men nu ser det ud til, karrieren skal slå et sving eller to, før den måske en dag står på fast fodbold i en udenlandsk topliga.
Lucas Lund har siden august set Superliga-kampene fra bænken, efter cheftræner Jakob Poulsen satte ham og Anosike Ementa derud på grund af duoens midnats-visit på en beværtning i Aalborg to dage før en kamp.
Og med et år tilbage på kontrakten i Viborg er der nu lagt op til en vinter-transfer for målmanden, der sidste år var på tale til Brøndby i et skifte for 15 millioner kroner som afløser for Mads Hermansen.
– Det ligger der, at vi har en dialog med Lucas omkring kontraktsituationen og omkring hans ønske om mere spilletid. Det er vi åbne omkring, og vi vil gerne have, at han konkurrerer med Oscar [Hedvall] om pladsen, siger Viborgs sportschef Mads Agesen til Tipsbladet.
– Men vi er også åbne overfor, at der nu kommer et januar-transfervindue, hvor der kan komme noget interesse. Og der kommer vil til at lytte til henvendelser, hvis der kommer den nødvendige interesse for ham. Det er det samarbejde, vi er blevet enige med ham om at have.
– Så om han er i Viborg efter januar, eller om han ikke er her, der kommer til at blive afgjort af interessen for ham. Lucas har en ambition om at prøve noget andet på et tidspunkt. Så det handler om timingen og interessen for ham, siger Mads Agesen.
Viborg begyndte sæsonen med mange indkasserede mål og har siden skiftet på målmandsposten og aftalen med den norske stopper Ivan Näsberg i slut-august fået mere stabile resultater og indkasseret færre mål.
Så det vil være en overraskelse, hvis VFF skifter målmand igen, og derfor kunne et skifte give mening, uden interesserede købere kan forvente at få målmanden foræret for pebernødder.
– Vi er rigtig glade for Lucas, og jeg må bare sige, at han har håndterer denne situation vanvittigt godt. Uanset at den her situation er opstået, er han gået på træningsbanen hver dag med en stor motivation for at præstere for at hjælpe Oscar. Jeg er meget imponeret over den indstilling, han har haft, siger Mads Agesen.
Søndagens pokalkamp mod Brabrand IF bliver en våd fornøjelse – læs her, hvordan Viborg-spillerne går til den opgave.
LIVE
TransferLIVE: Dansk megahandel på plads
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
Rodri er blevet opereret i ryggen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar
TIPSBLADETS DOM