Efter en målløs første halvleg eksploderede det efter pausen, da Viborg FF og FC Midtjylland spillede 2-2 i Superligaens lokalopgør fredag aften.
Særligt Viborg-kantspilleren Serginhos 1-1-udligning fik tilskuerne op af stolene, og venstrebacken Oliver Bundgaard er glad for det flotte mål.
– Jeg har ikke set den type mål mange gange før, men det overrasker mig ikke, at det var Serginho, der lavede det. Han er en rigtig lækker spiller, som kan sådan nogle ting, og det er bare vanvittigt fedt.
– Det er fedt at have en spiller, der kan skabe sådan noget på egen hånd ud af ingenting. Det er svært at forudsige, hvad han gør.
– Det var et helt fantastisk mål, og han har et kæmpestort potentiale, siger Oliver Bundgaard.
Serginho var efter fem kampe i træk i startopstillingen henvist til bænken mod FCM, men kantspilleren fra Kap Verde blev skiftet ind i pausen og var i dén grad med til at sætte kolorit på kampen.
Det var blot ti minutter efter indhoppet, at Serginho modtog bolden på kanten af feltet, tørrede hele FCM-forsvaret med fikse træk og prikkede bolden ind bag en sagesløs Jonas Lössl i målet.
Viborg-træner Jacob Friis glæder sig over, at kantspilleren leverede så flot et indhop krydret med målet.
– Det var et rigtigt flot mål, og jeg var oppe at stå. Han var skuffet over ikke at starte inde, men han gjorde et flot indhop og bidrog godt, da han kom ind.
– Nogle gange skal man have noget foræret af individuelle kvaliteter, og den, som han hev op af lommen, var helt fantastisk.
– Det var et af de der wow-øjeblikke for alle, der så det. Jeg glæder mig til at se det igen, siger Viborg-træneren.
Det var generelt et underholdende opgør med højt tempo mellem to offensive mandskaber, og ifølge Oliver Bundgaard var det en af de sjove kampe at spille.
– Det gik fuldstændig amok i anden halvleg, og det var en vanvittigt fed kamp at spille. Et rigtigt lokalopgør med en masse fede dueller og fire mål i alt. Det var en fed kamp.
– Vores præstationer bliver bedre og bedre, og vi ligner os selv mere. Vi skal hele tiden kigge frem og udvikle os som hold, for så kommer resultaterne af sig selv, siger venstrebacken.
Viborg ligger nummer syv i Superligaen med ni point, inden runden er færdigspillet.
/ritzau/

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

AGF – Brøndby IF

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Blæst bagover af dansk stjerne

David Nielsen: – Det er et helvede

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Thomas Frank og Tottenham i comeback

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Vil snart præsentere kæmpe Lionel Messi-nyhed

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Premier League-fyring på vej?

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Rigtig skidt for Hermansen

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Dansker i stort kinesisk eventyr

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Jeg vil vinde Champions League

Nu topper AC Horsens 1. division

Randers FC – FC Nordsjælland

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Legendestatus: – En af de største nogensinde

En fynsk kongetransfer!

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

United slår Chelsea i hårdt spillet brag

– Det var åbenbart ikke et wakeupcall

Real Madrid vinder igen

Nedtur for Mattias Skjelmose

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

FC Midtjylland – Viborg FF

Her er trupperne til midtjysk derby

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Dansk tennis-ydmygelse
