Viborg-boss overrasket: Det mest underlige forløb

I sjette afsnit afsnit af TV Midtvests dokumentar om Viborg FF kommer man tæt på forløbet omkring Lars Friis’ skifte til AaB, og her er det klart, at sportschef i VFF, Jesper Fredberg, ingenlunde er tilfreds med AaB’s boss.



Det blev sådan set allerede meldt ud den 25. januar, at AaB havde sikret sig Viborg FF-træner Lars Friis, men der gik halvanden måned, før den blonde træner var på træningsbanen i Aalborg.

Og i seneste afsnit af TV Midtvest-dokumentaren om Viborg FF, “For Enhver Fucking Pris”, afsløres der en del flere detaljer om forholdet og forhandlingerne omkring cheftræneren. En forhandling, som ganske enkelt ikke er i gang i de første uger efter udmeldingen.

Det var tydeligt allerede i forrige afsnit, at Viborg FF ingenlunde havde i sinde at lade træneren gå, men i stedet ville lade ham forblive i VFF frem til 1. august, hvis man ikke modtog et ordentligt tilbud fra AaB.

Og i starten af seneste afsnit kommer det frem, at AaB – ifølge Viborg FF – først er kommet med et bud på Lars Friis en uge før starten på forårssæsonen, der for Viborgs vedkommende blev indledt den 21. februar.

– Det er latterligt. Det er bare latterligt, siger sportschef Jesper Fredberg i “For Enhver Fucking Pris” inden opgøret mod Randers FC.

Og senere i afsnittet, hvor Viborg FF gæster ærkerivalerne fra FC Midtjylland – det er den 4. marts – røber Jesper Fredberg til tv, at der er dialog omkring Lars Friis, men over for en assistenttræner fra FCM siger han også inden kampen, at han ganske enkelt ikke ved, om parterne kommer til at lande en aftale, eller om Lars Friis ville ende med at gå i Viborg frem til 1. august.

– Jeg kan fortælle dig, at det er det mest underlige forløb, jeg har haft med en anden sportschef. Det er sateme specielt. Helt ærligt aner jeg det ikke. De er et helt andet sted, end vi er, lyder det fra Viborg-sportschefen.

Den del af dokumentaren kan du se øverst til denne artikel.

Du kan også se de øvrige afsnit i serien her hos TV MidtVest.

Parterne endte med at blive enige om en aftale, for allerede tre dage senere kunne AaB melde ud, at Lars Friis ville starte med øjeblikkelig virkning i klubben.





Økonomisk bombe i ny aftale


Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

Afviser Diant Ramaj-bombe

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

‘Det var en fejl i transfervinduet’

På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland

Overvejede at sige op

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

FC København-transfer går hele verden rundt

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Taylor Swift til Brøndby?

Medier peger på stort problem for Thomas Frank

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Brøndby kan blive ramt af forbud

Krævet fyret efter nedslagtning

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

‘Det var exceptionelt’

FC København henter Marek Hamsiks søn

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Her er de tre bedste akademier i Danmark

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Danskers fremtid på plads

Brøndby får bøde på 140.000 kroner

Rasende på Mohamed Salah

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Fremragende Kvistgaarden-melding

‘Alle har set de chokerende billeder’

Dansk kæmpesejr – straffede dem kynisk

Antonsen slår Axelsen i drama

Lykkelige Bidstrup: ‘Jeg sender et klart signal’

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf

Afløser skadede landsholdsstjerner

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’