Viborg FF – AaB

Viborg har mistet lidt af magien, når de søndag aften tager mod AaB i Superligaens nedrykningsspil.



Superliga

Dommer: J. Hansen

Søn 11. maj kl. 16.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

AaB vinder

Odds 4,20

Spil hos Betano

Odds fra januar 19, 2026. Odds kan være ændret.

Viborg har mistet lidt af magien, når de søndag aften tager mod AaB i Superligaens nedrykningsspil. Værterne er stadig på 2. pladsen og slås med Silkeborg IF om den europæiske playoffplads. I Aalborg drømmer de ikke om Europa. De drømmer om overlevelse. 

Holdnyt:
Viborg FF:

Viborg formåede ikke for alvor at skabe spænding om pokalfinale-billetten mod FCK, og efter to nederlag på 1-0 kan de nu vende opmærksomheden tilbage til nedrykningsspillet. 

Nedrykning er dog ikke et tema for Viborg, der er ubesejrede i de seneste 10 Superligarunder. De seneste fire er alle endt remis, så det er så som så med formen. 

Serginho sad ude med karantæne, da holdet i seneste runde delte 0-0 i Lyngby, og hans flair og pågåenhed kan de sagtens få brug for. 

For i spillet om den europæiske playoffkamp og 7. pladsen er Viborg stadig i baghjul af Silkeborg, der har to point mere. 

Alt er bagt op til en afgørende finalekamp i sidste runde 24. maj, når de mødes i Silkeborg. 

Det kræver jo selvfølgelig, at de holder sig inden for de tre point af hinanden, og hvis Viborg fortsætter de mange uafgjorte, er det ikke sikkert, pokalfinalisterne fra Søhøjlandet venter på dem. 

Sæsonens første tre kampe mod AaB har givet én sejr til hver og en uafgjort. Viborg vandt senest 4-0 i Aalborg, men da de mødtes i domkirkebyen tilbage i august, vandt AaB 3-2.

AaB:

Nordjyderne hentede senest et point, da de besøgte Sønderjyske, og dermed stemplede holdet under træner Wichmann også ind på pointtavlen. 

Efter det skuffende nederlag på 1-0 i Aalborg mod Vejle i Wichmanns debut var det opmuntrende med både point, to scoringer og tydelige forbedringer i spil og attitude hos de nordjyske oprykkere, der er i overhængende fare for at blive nedrykkere i denne sæson. 

Det må have vakt ekstra glæde, at målene blev scoret af de to profiler, Widell og Mathias Jørgensen, for de skal have tur i den i de afsluttende runder, hvis redningsaktionen skal lykkes. 

AaB vil med et enkelt point spille sig over nedrykningsstregen – i hvert fald frem til Vejle og Lyngby spiller mandag. 

Nordjyderne er stadig på bare én enkelt sejr i deres seneste 19 Superligakampe, og den sejr kom mod Sønderjyske, der blev reduceret til 10 mand allerede i kampens indledning. 

AaB kan næppe regne med at fedte overlevelse hjem med uafgjorte kampe, så de skal finde mindst én og nok allerhelst to sejre i deres tre afsluttende kampe, hvor de udover Viborg mangler Silkeborg og Lyngby.

Det spidser til for AaB.

Karantæner:

Viborg: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:

Viborg: (4-3-3): Lund – Mbom, Radic, Anyembe, Kuzmic – Beck, Grønning, Jørgensen – Serginho, Junior, Jensen

AaB: (3-5-2): Müller – Pudel, Kramer, Jimenez – Jørgensen, Bomholdt, Davidsen, Widell, Bruus – Helenius, Jørgensen

Dom:

Der er rigeligt med mål i de to holds kampe. I seks af Viborgs seneste otte kampe er der faldet mindst tre scoringer. 

For AaB gælder det, at i syv af deres seneste ni er der faldet mindst tre mål, og i seks af de syv er der endda scoret mindst fire gange. 

Vi kan altså forvente en livlig affære mellem to hold, der har hårdt brug for alle tre point. 

Det kan de ikke få begge to, og måske er desperationen endelig ved at gå op for AaB, der viste usædvanligt fint spil og overlevelsesinstinkt, da de senest spolerede rednings-festen i Haderslev. 

Dommen til denne kamp lyder, at AaB for anden gang i sæsonen vinder 3-2 i Viborg. 

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 19, 2026 04:12 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

I chok over Tottenham

Storklub lurer på Jonas Wind

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Brøndby-profil skadet

Legender med dyster melding



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

– Kunne godt ende i noget værre ballade



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Danskerklub meldes interesseret

Arbejder på angriber-exit

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen