I sidste uge gik Silkeborgs direktør Kent Madsen frem og lagde kortene på bordet. Økonomien i Superliga-klubben er så trængt, at en løsning kan være at fusionere med en eller flere klubber fra lokalområdet.
Silkeborg er geografisk omringet af eliteklubberne AGF, AC Horsens, Randers FC, FC Midtjylland og Viborg FF.
Den mest oplagte fusionspartner kan vise sig at være Viborg FF, for her er man åben overfor et samarbejde.
– I vores bestyrelse taler vi løbende strategi, og en af de ting vi selvfølgelig har drøftet gennem tiden er muligheden for at gå sammen med en eller flere klubber. Indtil videre har det været på brainstorm-niveau, men efter at Silkeborg i den grad signalerer interesse i et samarbejde med en anden klub, har vi da stukket hovederne sammen i bestyrelsen, siger Viborg FF’s bestyrelsesformand Steen Petersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Silkeborg IF i tvangsfusion?
– Jeg mener, det er meget positivt, at en mand i Kent Madsens position tager bladet fra munden og slår hul på debatten. For det handler om at signalere overfor sponsorer og lokalområdet, hvordan tingene hænger sammen, og at problemerne ikke løser sig selv.
Bestyrelsesformanden finder tanken om en fusion interessant men har svært ved at konkretisere de realistiske muligheder.
– Det er svært at udtale sig direkte om muligheden, så længe vi ikke har nogle konkrete tal for, hvordan tingene kan komme til at se ud i en fusion. Det handler blandt andet om hvor mange penge, der vil være til spillerlønninger og arbejdet omkring førsteholdet, siger Steen Petersen.
– På den forretningsmæssige side er der også en række ting, der skal undersøges, inden man kaster sig ud i en fusion. Blandt andet er det afgørende at få klarlagt, om de små lokale sponsorer springer fra men også mulighederne for om større regionale selskaber vil finde projektet interessant.
LÆS OGSÅ: Fusion kræver fortsat bold i Silkeborg
Viborg har selv skåret kraftigt i økonomien og var så sent som i slutningen af 2010 så presset på økonomien, at en økonomisk saltvandsindsprøjtning på tre millioner kroner reddede klubben fra konkurs inden nytår.
– I byer med størrelser som Viborg og Silkeborg handler det om ikke at stille for høje forventninger. Alle vil gerne være med i top 6 i Superligaen, men her kan alle hold ikke ligge. Med det erhvervsliv vi eksempelvis har i Viborg, er det ikke realistisk at stile efter det mål hvert år.
– Som Danmarks 15. største by ville jeg være meget taknemmelig for at ligge tredjesidst i Superligaen, men i øjeblikket er vi en en situation, hvor vi må affinde os med at spille i 1. division og sigte efter nogle gange at være i Superligaen, siger Steen Petersen.
LÆS OGSÅ: Ingen nødhjælp til Silkeborg
Om Viborg FF og Silkeborg IF har haft konkrete samtaler omkring en mulig fremtidig fusion, ønsker Steen Petersen ikke at uddybe, men når hans egen bestyrelse holder møde i nærmeste fremtid, er der kommet et ekstra punkt på dagsordenen.
– Selvfølgelig vil vi komme til at tale om muligheden, som Silkeborg har signaleret, siger Steen Petersen.
Viborg FF havde i efteråret også store sportslige problemer og er overvintret på 1. divisions 13. plads – et point over nedrykningsstregen.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
AVIS