Viborg FF åbner for SIF-fusion

Viborg FF er åben for ideen om at fusionere med Silkeborg IF, der er i store økonomiske problemer.



I sidste uge gik Silkeborgs direktør Kent Madsen frem og lagde kortene på bordet. Økonomien i Superliga-klubben er så trængt, at en løsning kan være at fusionere med en eller flere klubber fra lokalområdet.

Silkeborg er geografisk omringet af eliteklubberne AGF, AC Horsens, Randers FC, FC Midtjylland og Viborg FF.

Den mest oplagte fusionspartner kan vise sig at være Viborg FF, for her er man åben overfor et samarbejde.

– I vores bestyrelse taler vi løbende strategi, og en af de ting vi selvfølgelig har drøftet gennem tiden er muligheden for at gå sammen med en eller flere klubber. Indtil videre har det været på brainstorm-niveau, men efter at Silkeborg i den grad signalerer interesse i et samarbejde med en anden klub, har vi da stukket hovederne sammen i bestyrelsen, siger Viborg FF’s bestyrelsesformand Steen Petersen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Silkeborg IF i tvangsfusion?

– Jeg mener, det er meget positivt, at en mand i Kent Madsens position tager bladet fra munden og slår hul på debatten. For det handler om at signalere overfor sponsorer og lokalområdet, hvordan tingene hænger sammen, og at problemerne ikke løser sig selv.

Bestyrelsesformanden finder tanken om en fusion interessant men har svært ved at konkretisere de realistiske muligheder.

– Det er svært at udtale sig direkte om muligheden, så længe vi ikke har nogle konkrete tal for, hvordan tingene kan komme til at se ud i en fusion. Det handler blandt andet om hvor mange penge, der vil være til spillerlønninger og arbejdet omkring førsteholdet, siger Steen Petersen.

– På den forretningsmæssige side er der også en række ting, der skal undersøges, inden man kaster sig ud i en fusion. Blandt andet er det afgørende at få klarlagt, om de små lokale sponsorer springer fra men også mulighederne for om større regionale selskaber vil finde projektet interessant.

LÆS OGSÅ: Fusion kræver fortsat bold i Silkeborg


Viborg har selv skåret kraftigt i økonomien og var så sent som i slutningen af 2010 så presset på økonomien, at en økonomisk saltvandsindsprøjtning på tre millioner kroner reddede klubben fra konkurs inden nytår.

– I byer med størrelser som Viborg og Silkeborg handler det om ikke at stille for høje forventninger. Alle vil gerne være med i top 6 i Superligaen, men her kan alle hold ikke ligge. Med det erhvervsliv vi eksempelvis har i Viborg, er det ikke realistisk at stile efter det mål hvert år.

– Som Danmarks 15. største by ville jeg være meget taknemmelig for at ligge tredjesidst i Superligaen, men i øjeblikket er vi en en situation, hvor vi må affinde os med at spille i 1. division og sigte efter nogle gange at være i Superligaen, siger Steen Petersen.

LÆS OGSÅ: Ingen nødhjælp til Silkeborg

Om Viborg FF og Silkeborg IF har haft konkrete samtaler omkring en mulig fremtidig fusion, ønsker Steen Petersen ikke at uddybe, men når hans egen bestyrelse holder møde i nærmeste fremtid, er der kommet et ekstra punkt på dagsordenen.

– Selvfølgelig vil vi komme til at tale om muligheden, som Silkeborg har signaleret, siger Steen Petersen.

Viborg FF havde i efteråret også store sportslige problemer og er overvintret på 1. divisions 13. plads – et point over nedrykningsstregen.



FC København – Brøndby IF

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Den her sidder dybt i sjælen

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

AGF tilbage på førstepladsen

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

– Agger og Kahlenberg var specielt

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Lyngby går alene i front

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

– Korthuset er væltet

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Eintracht tæmmer Gedebukke

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM