I sidste uge gik Silkeborgs direktør Kent Madsen frem og lagde kortene på bordet. Økonomien i Superliga-klubben er så trængt, at en løsning kan være at fusionere med en eller flere klubber fra lokalområdet.
Silkeborg er geografisk omringet af eliteklubberne AGF, AC Horsens, Randers FC, FC Midtjylland og Viborg FF.
Den mest oplagte fusionspartner kan vise sig at være Viborg FF, for her er man åben overfor et samarbejde.
– I vores bestyrelse taler vi løbende strategi, og en af de ting vi selvfølgelig har drøftet gennem tiden er muligheden for at gå sammen med en eller flere klubber. Indtil videre har det været på brainstorm-niveau, men efter at Silkeborg i den grad signalerer interesse i et samarbejde med en anden klub, har vi da stukket hovederne sammen i bestyrelsen, siger Viborg FF’s bestyrelsesformand Steen Petersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Silkeborg IF i tvangsfusion?
– Jeg mener, det er meget positivt, at en mand i Kent Madsens position tager bladet fra munden og slår hul på debatten. For det handler om at signalere overfor sponsorer og lokalområdet, hvordan tingene hænger sammen, og at problemerne ikke løser sig selv.
Bestyrelsesformanden finder tanken om en fusion interessant men har svært ved at konkretisere de realistiske muligheder.
– Det er svært at udtale sig direkte om muligheden, så længe vi ikke har nogle konkrete tal for, hvordan tingene kan komme til at se ud i en fusion. Det handler blandt andet om hvor mange penge, der vil være til spillerlønninger og arbejdet omkring førsteholdet, siger Steen Petersen.
– På den forretningsmæssige side er der også en række ting, der skal undersøges, inden man kaster sig ud i en fusion. Blandt andet er det afgørende at få klarlagt, om de små lokale sponsorer springer fra men også mulighederne for om større regionale selskaber vil finde projektet interessant.
LÆS OGSÅ: Fusion kræver fortsat bold i Silkeborg
Viborg har selv skåret kraftigt i økonomien og var så sent som i slutningen af 2010 så presset på økonomien, at en økonomisk saltvandsindsprøjtning på tre millioner kroner reddede klubben fra konkurs inden nytår.
– I byer med størrelser som Viborg og Silkeborg handler det om ikke at stille for høje forventninger. Alle vil gerne være med i top 6 i Superligaen, men her kan alle hold ikke ligge. Med det erhvervsliv vi eksempelvis har i Viborg, er det ikke realistisk at stile efter det mål hvert år.
– Som Danmarks 15. største by ville jeg være meget taknemmelig for at ligge tredjesidst i Superligaen, men i øjeblikket er vi en en situation, hvor vi må affinde os med at spille i 1. division og sigte efter nogle gange at være i Superligaen, siger Steen Petersen.
LÆS OGSÅ: Ingen nødhjælp til Silkeborg
Om Viborg FF og Silkeborg IF har haft konkrete samtaler omkring en mulig fremtidig fusion, ønsker Steen Petersen ikke at uddybe, men når hans egen bestyrelse holder møde i nærmeste fremtid, er der kommet et ekstra punkt på dagsordenen.
– Selvfølgelig vil vi komme til at tale om muligheden, som Silkeborg har signaleret, siger Steen Petersen.
Viborg FF havde i efteråret også store sportslige problemer og er overvintret på 1. divisions 13. plads – et point over nedrykningsstregen.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Tipsbladets transfershow: Se det her!
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT