Viborg FF åbner for SIF-fusion

Viborg FF er åben for ideen om at fusionere med Silkeborg IF, der er i store økonomiske problemer.



I sidste uge gik Silkeborgs direktør Kent Madsen frem og lagde kortene på bordet. Økonomien i Superliga-klubben er så trængt, at en løsning kan være at fusionere med en eller flere klubber fra lokalområdet.

Silkeborg er geografisk omringet af eliteklubberne AGF, AC Horsens, Randers FC, FC Midtjylland og Viborg FF.

Den mest oplagte fusionspartner kan vise sig at være Viborg FF, for her er man åben overfor et samarbejde.

– I vores bestyrelse taler vi løbende strategi, og en af de ting vi selvfølgelig har drøftet gennem tiden er muligheden for at gå sammen med en eller flere klubber. Indtil videre har det været på brainstorm-niveau, men efter at Silkeborg i den grad signalerer interesse i et samarbejde med en anden klub, har vi da stukket hovederne sammen i bestyrelsen, siger Viborg FF’s bestyrelsesformand Steen Petersen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Silkeborg IF i tvangsfusion?

– Jeg mener, det er meget positivt, at en mand i Kent Madsens position tager bladet fra munden og slår hul på debatten. For det handler om at signalere overfor sponsorer og lokalområdet, hvordan tingene hænger sammen, og at problemerne ikke løser sig selv.

Bestyrelsesformanden finder tanken om en fusion interessant men har svært ved at konkretisere de realistiske muligheder.

– Det er svært at udtale sig direkte om muligheden, så længe vi ikke har nogle konkrete tal for, hvordan tingene kan komme til at se ud i en fusion. Det handler blandt andet om hvor mange penge, der vil være til spillerlønninger og arbejdet omkring førsteholdet, siger Steen Petersen.

– På den forretningsmæssige side er der også en række ting, der skal undersøges, inden man kaster sig ud i en fusion. Blandt andet er det afgørende at få klarlagt, om de små lokale sponsorer springer fra men også mulighederne for om større regionale selskaber vil finde projektet interessant.

LÆS OGSÅ: Fusion kræver fortsat bold i Silkeborg


Viborg har selv skåret kraftigt i økonomien og var så sent som i slutningen af 2010 så presset på økonomien, at en økonomisk saltvandsindsprøjtning på tre millioner kroner reddede klubben fra konkurs inden nytår.

– I byer med størrelser som Viborg og Silkeborg handler det om ikke at stille for høje forventninger. Alle vil gerne være med i top 6 i Superligaen, men her kan alle hold ikke ligge. Med det erhvervsliv vi eksempelvis har i Viborg, er det ikke realistisk at stile efter det mål hvert år.

– Som Danmarks 15. største by ville jeg være meget taknemmelig for at ligge tredjesidst i Superligaen, men i øjeblikket er vi en en situation, hvor vi må affinde os med at spille i 1. division og sigte efter nogle gange at være i Superligaen, siger Steen Petersen.

LÆS OGSÅ: Ingen nødhjælp til Silkeborg

Om Viborg FF og Silkeborg IF har haft konkrete samtaler omkring en mulig fremtidig fusion, ønsker Steen Petersen ikke at uddybe, men når hans egen bestyrelse holder møde i nærmeste fremtid, er der kommet et ekstra punkt på dagsordenen.

– Selvfølgelig vil vi komme til at tale om muligheden, som Silkeborg har signaleret, siger Steen Petersen.

Viborg FF havde i efteråret også store sportslige problemer og er overvintret på 1. divisions 13. plads – et point over nedrykningsstregen.





FC Midtjylland – FC København




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

FC Nordsjælland – Sønderjyske



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Silkeborg IF – Viborg FF

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby IF – Randers FC

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Mener FC København det fortsat alvorligt?

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Brian Riemer giver råd til storklub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Tæt på utrolig kamprekord

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’