Viborg FF – FC København

Med to uafgjorte i træk mod Superligaens to oprykkere har FCK sat førstepladsen over styr. Er der oprejsning i vente mod Viborg søndag?



Superliga

Dommer: Jakob Kehlet

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV2

Spilforslag

Uafgjort

Odds 4.20

Spil hos Unibet

Odds fra marts 28, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Viborg FF:

Viborg lagde mildest talt haltende fra land i 2025 med 4-1 nederlag til Brøndby og Silkeborg i årets to første kampe.

Nederlagene betød et endeligt farvel til drømmen om et comeback i kapløbet om en plads i mesterskabsspillet, og måske det tog lidt af presset fra midtjyderne.

I hvert fald har både præstationer og resultater i de to seneste kampe været langt bedre.

Først leverede Jacob Poulsens tropper en strålende indsats hjemme mod Vejle, hvor der især i første halvleg nærmest gik legestuen i den hjemme på Energi Viborg Arena.

Den kamp blev vundet med 3-1, og senest blev det så til 1-1 ude mod AGF, i en kamp, hvor det dog i højere grad var en storspillende Lucas Lund i målet, som sørgede for, at der blev hevet point i land.

Viborg er for gode til at blive fedtet i nedrykningskampen, så i den resterende del af sæsonen handler det om at jagte syvendepladsen.

Elias Andersson er i karantæne til opgøret, mens Ivan Näsberg, Mads Søndergaard, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Isak Jensen er ude med skader.

FC København:

FCK slap nådigt fra de to ottendedelsfinaler i Conference League mod Chelsea efter stabile og taktisk stærke præstationer både ude og hjemme.

Kvartfinale-billetten kom dog aldrig rigtig indenfor rækkevidde, og det europæiske eventyr er dermed slut for denne gang efter et samlet nederlag på 3-1.

Nu skal alle sejl sættes ind på guldmedaljerne i Superligaen, hvor københavnerne fik en fuldkommen optimal start på året med fortjente sejre i topbragene mod Randers og FC Midtjylland.

Siden er det dog gået godt og grundigt i stå for Neestrups tropper, som i de to seneste runder har spillet 0-0 og 1-1 mod de to oprykkere, AaB og Sønderjyske, og hvad der skulle have været seks sikre point er i stedet blot blevet til to.

I begge opgør har FCK siddet tungt på initiativ og boldbesiddelse, men har haft kæmpe problemer med at skabe chancer og mål.

Cornelius er stadig skadet og German Onughka er sendt tilbage til Vejle, så hvem er det, der skal lave målene for hovedstadsklubben?

Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Andreas Cornelius og Mohamed Elyounoussi er alle ude med skader.

Karantæner:

Viborg FF: Elias Andersson
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Radic, Anyembe, Bidstrup – Jørgensen, Grønning, Lonwijk – Serginho, Njoh, Junior

FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattsson, Robert – Claesson

Dom:

FCK er favoritter i de fleste kampe, og det er de selvfølgelig også i Viborg.

Der er dog intet, som tyder på, at det bliver en nem opgave. For hvis man ikke kan vinde over AaB, og i særdeleshed hjemme mod Sønderjyske, kan man komme i problemer mod alle hold.

Sæsonens første indbyrdes opgør endte 1-1 i Parken, mens Viborg vandt seneste hjemmekamp mod løverne, så Jacob Poulsens tropper må have tro på, at de kan levere overraskelsen mod et FCK-mandskab, som tilmed kommer med en europæsik udekamp i benene.

1-1 på Energi Viborg Arena.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 28, 2026 19:56 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Mattsson om landsholdet: ‘Vi får se’




LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ser I med, Brøndby?

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

‘Det er en gave for Danmark’

Sendt hjem fra FC København-træning

‘Vil du være multimillionær?’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Højbjerg overvejer stor beslutning

– Hele holdet er trygge ved ham

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Her begynder næste sæson i Superligaen

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran