Viborg FF – FC København

Med to uafgjorte i træk mod Superligaens to oprykkere har FCK sat førstepladsen over styr. Er der oprejsning i vente mod Viborg søndag?



Superliga

Dommer: Jakob Kehlet

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV2

Spilforslag

Uafgjort

Odds 4.20

Spil hos Unibet

Odds fra maj 6, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Viborg FF:

Viborg lagde mildest talt haltende fra land i 2025 med 4-1 nederlag til Brøndby og Silkeborg i årets to første kampe.

Nederlagene betød et endeligt farvel til drømmen om et comeback i kapløbet om en plads i mesterskabsspillet, og måske det tog lidt af presset fra midtjyderne.

I hvert fald har både præstationer og resultater i de to seneste kampe været langt bedre.

Først leverede Jacob Poulsens tropper en strålende indsats hjemme mod Vejle, hvor der især i første halvleg nærmest gik legestuen i den hjemme på Energi Viborg Arena.

Den kamp blev vundet med 3-1, og senest blev det så til 1-1 ude mod AGF, i en kamp, hvor det dog i højere grad var en storspillende Lucas Lund i målet, som sørgede for, at der blev hevet point i land.

Viborg er for gode til at blive fedtet i nedrykningskampen, så i den resterende del af sæsonen handler det om at jagte syvendepladsen.

Elias Andersson er i karantæne til opgøret, mens Ivan Näsberg, Mads Søndergaard, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Isak Jensen er ude med skader.

FC København:

FCK slap nådigt fra de to ottendedelsfinaler i Conference League mod Chelsea efter stabile og taktisk stærke præstationer både ude og hjemme.

Kvartfinale-billetten kom dog aldrig rigtig indenfor rækkevidde, og det europæiske eventyr er dermed slut for denne gang efter et samlet nederlag på 3-1.

Nu skal alle sejl sættes ind på guldmedaljerne i Superligaen, hvor københavnerne fik en fuldkommen optimal start på året med fortjente sejre i topbragene mod Randers og FC Midtjylland.

Siden er det dog gået godt og grundigt i stå for Neestrups tropper, som i de to seneste runder har spillet 0-0 og 1-1 mod de to oprykkere, AaB og Sønderjyske, og hvad der skulle have været seks sikre point er i stedet blot blevet til to.

I begge opgør har FCK siddet tungt på initiativ og boldbesiddelse, men har haft kæmpe problemer med at skabe chancer og mål.

Cornelius er stadig skadet og German Onughka er sendt tilbage til Vejle, så hvem er det, der skal lave målene for hovedstadsklubben?

Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Andreas Cornelius og Mohamed Elyounoussi er alle ude med skader.

Karantæner:

Viborg FF: Elias Andersson
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Radic, Anyembe, Bidstrup – Jørgensen, Grønning, Lonwijk – Serginho, Njoh, Junior

FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattsson, Robert – Claesson

Dom:

FCK er favoritter i de fleste kampe, og det er de selvfølgelig også i Viborg.

Der er dog intet, som tyder på, at det bliver en nem opgave. For hvis man ikke kan vinde over AaB, og i særdeleshed hjemme mod Sønderjyske, kan man komme i problemer mod alle hold.

Sæsonens første indbyrdes opgør endte 1-1 i Parken, mens Viborg vandt seneste hjemmekamp mod løverne, så Jacob Poulsens tropper må have tro på, at de kan levere overraskelsen mod et FCK-mandskab, som tilmed kommer med en europæsik udekamp i benene.

1-1 på Energi Viborg Arena.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 6, 2026 03:00 am

Ligatabel:

Seneste resultater







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Millionregn over ‘PC’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

El Clásico kan afgøre det hele

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem