Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Viborg FF:
Jakob Poulsen tropper har flot fået point mod både Brøndby og FCK i sæsonens første fem spillerunder, og med lidt mere held kunne det endda have blevet til mere i de to kampe.
Problemet er bare, at Viborg så til gengæld allerede har tabt til Randers, Silkeborg og AaB, og det er ikke helt godt nok, hvis midtjyderne vil gribe ud efter en placering i top-seks.
Især defensiven har været set voldsomt medgørlig ud i sæsonens indledning med hele tre mål imod i hver af de fire første kampe.
Den gavmilde defensiv blev der til gengæld sat prop i senest på udebane mod FCK, hvor Viborg leverede en stærk og disciplineret indsats, som gjorde, at de denne gang kun indkasserede ét mål.
Viborg har indtil videre i sæsonen haft det bedst i rollen som underdog, mens de har været anderledes udfordret i de på papiret mere jævnbyrdige opgør.
Hjemmeholdet er gode på bolden og har fine visioner i spillet, men har til gengæld også set sårbare ud defensivt, når holdet kommer alt for langt frem på banen.
Tidligere på ugen hentede Viborg nyt blod ind til offensiven i form af Thomas Jørgensen, som kommer til fra FCK, og som i seneste sæson viste flotte takter for Hvidovre.
Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard forventes igen ude med skader.
Lyngby Boldklub:
Det har ikke været alt for sindsoprivende hvad Morten Karlsens tropper har leveret i sæsonens første fem kampe.
Tre scoringer og to point lyder ikke videre frygtindgydende, men med i den ligning skal det også med, at de allerede har været oppe imod FCK, Brøndby, FC Nordsjælland og FC Midtjylland.
Ganske ubarmhjertigt startprogram, og på den måde, er det svært at forlange meget mere af nordsjællænderne, selvom det ikke har set voldsomt godt ud spillemæssigt.
De seneste to kampe har dog budt på betydelig forbedring.
Først med et enkelt point ude mod naboerne FC Nordsjælland, og senest med et spinkelt nederlag til de forsvarende danske mestre FC Midtjylland, som scorede til 2-1 dybt inde i tillægstiden.
Det værst er overstået for ‘’De Kongeblå’’, og nu venter tre kampe mod henholdsvis Viborg, Vejle og AaB, hvor der gerne skulle hives en sejr eller to i land.
Kolbeinn Finnsson er i løbet af ugen blevet solgt til hollandsk fodbold. Til gengæld er Magnus Warming blevet hentet tilbage til Lyngby efter et par år i udenlandsk fodbold.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Bürgy, Radic, Anyembe – Vester, Grønning, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Gregor, Jensen, Hamalainen – Storm, Sandgrav, Winther, Kumado – Magnusson, Gytkjær, Amon
Dom:
Både Viborg og Lyngby har til gode at vinde i denne sæson, og derfor er forventningen også, at begge mandskaber kommer til at gå benhårdt efter sejren her.
Hjemmeholdet er favoritter, men har ikke haft det godt med favoritværdigheden indtil videre i sæsonen, og skal passe på med ikke at blive fanget i omstillinger endnu engang.
Åben og målrig affære i vente. 2-2 på Energi Viborg Arena.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.71 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Kreativ transfer-løsning?

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Kongen af straffespark på vej til FC København

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Belgier var fristet af FCK og FCM

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Wrexham klar til at knuse transferrekord

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FCM jagter Champions League-talenter

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

FCK forhandler om målmand – koster kassen

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Massiv interesse for Horsens-flop

FCK-emne skifter til PSV

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Lindstrøm på blokken i storklub

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

FC Barcelona-stjerner i chok

Bayern raser mod Donnarumma

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte