Viborg-målscorer: Moste FCK på alle parametre

Viborg tabte mandag 1-2 til FC København, hvilket ifølge Viborg-målscoreren Jakob Bonde var ufortjent.



I en intens topkamp i Superligaen tabte Viborg mandag 1-2 til FC København, og dermed blev den sidste teoretiske mulighed for et sensationelt viborgensisk mesterskab slukket.

Det er tredje gang i foråret, at Viborg taber til FCK med præcis dét resultat, og det ærgrer Viborgs målscorer Jakob Bonde, der mener, at Viborg havde fortjent bedre.

– Jeg er frustreret og skuffet, fordi jeg føler, at vi havde fortjent at få noget med fra kampen. Jeg synes, at vi moste dem på alle parametre i anden halvleg, og de var nærmest ikke på vores banehalvdel.

– De tre kampe hvor vi har mødt dem, har vi været lige ved og næsten, og nederlaget her var vel den gang, vi har været tættest på. Det er super irriterende. Jeg synes, at vi dominerede dem i 75 minutter af kampen, siger midtbanespilleren.

Jakob Bonde reducerede til 1-2 på et straffespark en time inde i kampen. Trods et tungt Viborg-pres blev Bondes reducering til 1-2 ikke fulgt op af en udligning, og derfor kunne FCK tage de tre point, der endte med at gøre holdet til dansk mester.

Viborg-træner Jacob Friis er ligeledes ærgerlig over udfaldet af mandagens kamp, som kan invitere AGF helt ind i kampen om bronzemedaljerne igen.

– Vi præsterede langt hen ad vejen, men tabte, og det er jeg voldsomt skuffet over. Vi har stadig ét skud i bøssen for at få medaljer, men lige nu er jeg mest skuffet over, at vi er afskåret fra de sjovere medaljer.

– Vi er her ikke, fordi vi bare er tilfredse med at være med. Vi vil gerne opnå det maksimale, og der er stadig noget maksimalt at opnå i bronzemedaljer, og det kommer vi til at gå benhårdt efter.

– Det vil være hamrende ærgerligt, hvis medaljerne glipper, men så skal vi trods alt ud og spille en kamp om Europa, som vil være en kæmpe bedrift for en klub som Viborg, siger Jacob Friis.

Skulle bronzemedaljerne glippe, skal Viborg spille en kamp om europæisk kvalifikation mod FC Midtjylland eller OB, og der er Jacob Friis ikke bleg for at tage favoritværdigheden på sig.

– Hvis man tager det placeringsmæssigt ud fra sæsonen, så vil vi absolut være favoritter, og det vil vi også meget gerne tage på os. Men lad os nu se, om vi skal spille den kamp, siger Viborg-træneren.

AGF spiller mod Randers tirsdag, og vinder aarhusianerne, så er det helt lige inden sidste spillerunde.

I sidste runde skal Viborg en tur til Farum og møde FC Nordsjælland, mens AGF tager mod Brøndby på hjemmebane.

/ritzau/



Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Alle storroser Dario Osorio

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Millionregn over Ståle Solbakken

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Lukas Lerager er færdig i FC København

Her trækkes der lod til VM

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

– Det er så ringe, begge dele!

Storklub meldes interesseret

Riemer svarer på Tøftings kritik

Mål i luften i London

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’