Vigtige Viborg-point: Satte Randers på plads

Viborg FF tog søndag tre vigtige point i Superligaens medaljekamp med en flot 3-1-sejr over Randers.



I et vigtigt opgør vandt Viborg søndag på hjemmebane 3-1 over Randers FC i Superligaens runde 27 og lægger dermed afstand til konkurrenterne i medaljekampen.

I første halvleg var Viborg altdominerende overfor et idéløst Randers-hold og skulle have scoret flere mål end det ene, de lavede.

De mål kom i stedet efter pausen, selv om Randers kom bedre med, og kampen endte 3-1.

Med sejren har Viborg 46 point på Superligaens tredjeplads, hvilket er seks flere end forfølgerne fra Randers.

Derudover har klubben nu kun ét point op til FC Nordsjælland på andenpladsen. FCN har dog spillet en kamp færre.

Kampen startede i et højt tempo, men værterne lykkedes hurtigt med at tage initiativet, hvilket gav pote allerede efter et kvarters spil.

Et flot, gennemspillet angreb endte ved kantspilleren Ibrahim Said, der spillede et-to med kantkollegaen Elias Achouri, og nigerianeren sparkede derefter flot bolden ind i det lange målhjørne.

Viborg spillede flot fodbold og lagde et stort tryk på gæsterne med bevægeligt angrebsspil og et aggressivt genpres, og Randers havde særligt svært ved at holde styr på en konstant udfordrende Elias Achouri.

Efter 53 minutter fik værterne scoret til 2-0, da midtbanedynamoen Jakob Bonde stensikkert eksekverede det straffespark, som Ibrahim Said havde fremtvunget trods minimal berøring.

Randers svarede igen bare tre minutter efter, da den unge midtbanespiller Mads Enggaard headede et frisparksindlæg ind via overliggeren.

Efter reduceringen overtog Randers mere af initiativet, og Viborg stod lavt og forsøgte at true på omstillinger.

Efter 70 minutter troede gæsterne, at de havde fået straffespark, men efter et VAR-gennemsyn viste det sig, at berøringen på den indskiftede kantspiller Tosin Kehinde akkurat var udenfor straffesparksfeltet, og dermed slap Viborg med skrækken.

I stedet lukkede Viborg kampen efter 78 minutter, da den indskiftede angriber Alassana Jatta scorede til 3-1 efter et hjørnespark.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK-profil med hattrick i målfest

Dansk klub henter Jonathan Hutters

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Neestrup og co. henter stjerne

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub