Viborg under pres: Sæsonens dårligste halve time

Viborg var i problemer mod Lyngby og leverede ifølge cheftræner Jacob Friis sæsonens dårligste halve time.



Det gik ikke Viborgs vej fredag aften, da gæsterne fra domkirkebyen var på besøg hos Lyngby i Superligaen.

Her fik viborgenserne godt nok et 1-1-resultat med sig hjem, men i anden halvleg faldt Viborg sammen.

I 30 minutter var gæsterne nemlig presset helt i bund, og det var cheftræner Jacob Friis meget skuffet over.

– Det var de dårligste 30 minutter i sæsonen, helt indiskutabelt. Det er absolut ikke noget, som vi stræber efter. Der var mange ting, som vi ikke fik gjort godt nok, hvor der var en masse individuelle fejl lagt oveni.

– Så jeg startede i hvert fald ikke med at rose dem nede i omklædningsrummet efter kampen.

– Jeg brugte ikke meget tid på at være positiv, fordi vi i anden halvleg var langt fra det, som vi ønsker at levere, siger Jacob Friis.

Den store skuffelse var også til at spore hos Viborg-keeper Lucas Lund Pedersen, som var på overarbejde i målet.

– Vi havde kontrol over det i første halvleg, hvor vi skulle have kendt vores besøgelsestid. Men når vi spillede en så jammerlig anden halvleg, så krævede det noget fra mig.

– Der blev talt med store bogstaver nede i omklædningsrummet efter kampen. Det var uprovokerede fejl, hvor vi spillede hinanden dårligere. Vi kæmpede med det fra ende til anden.

– Præstationen i anden halvleg var langt under niveau, siger Lucas Lund Pedersen.

I Lyngby-lejren var cheftræner Freyr Alexandersson også ærgerlig, da Superligaens bundhold var utrolig tæt på sæsonens første sejr.

– Jeg er ekstremt skuffet denne gang, men det var ude af vores hænder. Spillerne gjorde virkelig alt, hvad de kunne.

– Vi havde virkelig fortjent sejren over Viborg efter den kamp. Vi var tæt på, men det kan blive et vendepunkt for os, siger han.

Viborg ligger efter kampen fortsat på tredjepladsen, mens Lyngby er bundhold i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Amir Richardson meldes tæt på skifte



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

‘Det er et større problem for os’

Så meget kræver Ajax for Gaaei



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

FC København i intense transferforhandlinger

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hylder FC København og Brøndby

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Frankrig – Spanien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss