Viborg under pres: Sæsonens dårligste halve time

Viborg var i problemer mod Lyngby og leverede ifølge cheftræner Jacob Friis sæsonens dårligste halve time.



Det gik ikke Viborgs vej fredag aften, da gæsterne fra domkirkebyen var på besøg hos Lyngby i Superligaen.

Her fik viborgenserne godt nok et 1-1-resultat med sig hjem, men i anden halvleg faldt Viborg sammen.

I 30 minutter var gæsterne nemlig presset helt i bund, og det var cheftræner Jacob Friis meget skuffet over.

– Det var de dårligste 30 minutter i sæsonen, helt indiskutabelt. Det er absolut ikke noget, som vi stræber efter. Der var mange ting, som vi ikke fik gjort godt nok, hvor der var en masse individuelle fejl lagt oveni.

– Så jeg startede i hvert fald ikke med at rose dem nede i omklædningsrummet efter kampen.

– Jeg brugte ikke meget tid på at være positiv, fordi vi i anden halvleg var langt fra det, som vi ønsker at levere, siger Jacob Friis.

Den store skuffelse var også til at spore hos Viborg-keeper Lucas Lund Pedersen, som var på overarbejde i målet.

– Vi havde kontrol over det i første halvleg, hvor vi skulle have kendt vores besøgelsestid. Men når vi spillede en så jammerlig anden halvleg, så krævede det noget fra mig.

– Der blev talt med store bogstaver nede i omklædningsrummet efter kampen. Det var uprovokerede fejl, hvor vi spillede hinanden dårligere. Vi kæmpede med det fra ende til anden.

– Præstationen i anden halvleg var langt under niveau, siger Lucas Lund Pedersen.

I Lyngby-lejren var cheftræner Freyr Alexandersson også ærgerlig, da Superligaens bundhold var utrolig tæt på sæsonens første sejr.

– Jeg er ekstremt skuffet denne gang, men det var ude af vores hænder. Spillerne gjorde virkelig alt, hvad de kunne.

– Vi havde virkelig fortjent sejren over Viborg efter den kamp. Vi var tæt på, men det kan blive et vendepunkt for os, siger han.

Viborg ligger efter kampen fortsat på tredjepladsen, mens Lyngby er bundhold i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



LIVE

Superliga-LIVE: Spottet i Parken

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

FC København – Lyngby BK

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder Superligaen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afslører Brøndbys transferplaner

– Det skal Bo Svensson være ret obs på