Viborg under pres: Sæsonens dårligste halve time

Viborg var i problemer mod Lyngby og leverede ifølge cheftræner Jacob Friis sæsonens dårligste halve time.



Det gik ikke Viborgs vej fredag aften, da gæsterne fra domkirkebyen var på besøg hos Lyngby i Superligaen.

Her fik viborgenserne godt nok et 1-1-resultat med sig hjem, men i anden halvleg faldt Viborg sammen.

I 30 minutter var gæsterne nemlig presset helt i bund, og det var cheftræner Jacob Friis meget skuffet over.

– Det var de dårligste 30 minutter i sæsonen, helt indiskutabelt. Det er absolut ikke noget, som vi stræber efter. Der var mange ting, som vi ikke fik gjort godt nok, hvor der var en masse individuelle fejl lagt oveni.

– Så jeg startede i hvert fald ikke med at rose dem nede i omklædningsrummet efter kampen.

– Jeg brugte ikke meget tid på at være positiv, fordi vi i anden halvleg var langt fra det, som vi ønsker at levere, siger Jacob Friis.

Den store skuffelse var også til at spore hos Viborg-keeper Lucas Lund Pedersen, som var på overarbejde i målet.

– Vi havde kontrol over det i første halvleg, hvor vi skulle have kendt vores besøgelsestid. Men når vi spillede en så jammerlig anden halvleg, så krævede det noget fra mig.

– Der blev talt med store bogstaver nede i omklædningsrummet efter kampen. Det var uprovokerede fejl, hvor vi spillede hinanden dårligere. Vi kæmpede med det fra ende til anden.

– Præstationen i anden halvleg var langt under niveau, siger Lucas Lund Pedersen.

I Lyngby-lejren var cheftræner Freyr Alexandersson også ærgerlig, da Superligaens bundhold var utrolig tæt på sæsonens første sejr.

– Jeg er ekstremt skuffet denne gang, men det var ude af vores hænder. Spillerne gjorde virkelig alt, hvad de kunne.

– Vi havde virkelig fortjent sejren over Viborg efter den kamp. Vi var tæt på, men det kan blive et vendepunkt for os, siger han.

Viborg ligger efter kampen fortsat på tredjepladsen, mens Lyngby er bundhold i Superligaen.

/ritzau/






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Åbner for flere Brøndby-salg

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Paolo Maldini lander stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske