Viborg under pres: Sæsonens dårligste halve time

Viborg var i problemer mod Lyngby og leverede ifølge cheftræner Jacob Friis sæsonens dårligste halve time.



Det gik ikke Viborgs vej fredag aften, da gæsterne fra domkirkebyen var på besøg hos Lyngby i Superligaen.

Her fik viborgenserne godt nok et 1-1-resultat med sig hjem, men i anden halvleg faldt Viborg sammen.

I 30 minutter var gæsterne nemlig presset helt i bund, og det var cheftræner Jacob Friis meget skuffet over.

– Det var de dårligste 30 minutter i sæsonen, helt indiskutabelt. Det er absolut ikke noget, som vi stræber efter. Der var mange ting, som vi ikke fik gjort godt nok, hvor der var en masse individuelle fejl lagt oveni.

– Så jeg startede i hvert fald ikke med at rose dem nede i omklædningsrummet efter kampen.

– Jeg brugte ikke meget tid på at være positiv, fordi vi i anden halvleg var langt fra det, som vi ønsker at levere, siger Jacob Friis.

Den store skuffelse var også til at spore hos Viborg-keeper Lucas Lund Pedersen, som var på overarbejde i målet.

– Vi havde kontrol over det i første halvleg, hvor vi skulle have kendt vores besøgelsestid. Men når vi spillede en så jammerlig anden halvleg, så krævede det noget fra mig.

– Der blev talt med store bogstaver nede i omklædningsrummet efter kampen. Det var uprovokerede fejl, hvor vi spillede hinanden dårligere. Vi kæmpede med det fra ende til anden.

– Præstationen i anden halvleg var langt under niveau, siger Lucas Lund Pedersen.

I Lyngby-lejren var cheftræner Freyr Alexandersson også ærgerlig, da Superligaens bundhold var utrolig tæt på sæsonens første sejr.

– Jeg er ekstremt skuffet denne gang, men det var ude af vores hænder. Spillerne gjorde virkelig alt, hvad de kunne.

– Vi havde virkelig fortjent sejren over Viborg efter den kamp. Vi var tæt på, men det kan blive et vendepunkt for os, siger han.

Viborg ligger efter kampen fortsat på tredjepladsen, mens Lyngby er bundhold i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

UEFA klar til at boykotte VM

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i Europa: De venter i næste runde

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ny FC København-stjerne imponerer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjerne på plads i Chelsea

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener