Ny nedtur: AGF uden sejr i 13 kampe i træk

Viborg er meget tæt på at hive syvendepladsen i land efter en flot hjemmesejr på 1-0 over kriseramte AGF.



Viborg besejrede søndag kriseramte AGF 1-0 hjemme på Energi Viborg Arena og tog dermed et stort skridt mod at sikre Superligaens syvendeplads.

Inden kampen havde et nederlag til Vejle så godt som sikret AGF en ny sæson i Superligaen, mens Viborg jagtede point i kampen om syvendepladsen.

Første halvleg viste også klart, hvem der havde mest på spil. Viborg dominerede tandløse AGF, der sjældent var farlige på Viborgs banehalvdel.

Gæsterne viste større gnist efter pausen, men AGF udnyttede ikke deres momentum til at få point med hjem til Aarhus, og derfor endte opgøret fortjent med en 1-0-sejr til Viborg.

Med sejren skal Viborg bare undgå at tabe i sidste spillerunde for at slutte som vinder af Superligaens nedrykningsspil. Holdet er tre point foran OB og møder i sidste runde nedrykkede Sønderjyske.

AGF er uden sejr i de seneste 13 kampe, men holdet ser ud til at få endnu en sæson i Superligaen, da Vejle tabte ude mod FC Nordsjælland. AGF er tre point foran Vejle inden sidste spillerunde og har en målscore, der er 18 mål bedre end Vejles.

Kort inde i opgøret var Viborgs Younes Bakiz meget tæt på at spark hjemmeholdet i front, men offensivspillerens kraftfulde drøn endte i sidenettet.

Efter en halv time kom Viborg så foran med 1-0. Hollandske Clint Leemans endte med bolden i AGF-feltet og overlistede Jesper Hansen, der ikke så for heldig ud i målet.

Anden halvleg var kun lige fløjtet i gang, da Nicolai Poulsen sendte bolden i mål. Scoringen blev dog efter et VAR-tjek underkendt for offside.

Alassana Jatta var tæt på at lukke til 2-0, men Viborg-angriberen missede helt frit foran mål.

/ritzau/






Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Kolding køber stor profil

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Spår rekordtransfer i dette vindue

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet