VIBORG (Tipsbladet): Tøvejret er så småt kommet til Viborg denne mandag middag, hvor spillerne for første gang i 2025 er på træningsbanen efter et par dage med fysiske tests og træning.
Backen Oliver Bundgaard er også på anlægget, men efter en alvorlig korsbåndsskade i slutningen af efterårssæsonen og en forestående knæoperation i denne måned kommer han ikke til at spille fodbold, før vi alle skal til at tænke på jul og nytår igen.
Tipsbladet kunne i sidste uge fortælle, at Elias Andersson fra Lech Poznan er et emne i Viborg FF, og det med at få en ny venstre back er i det hele taget en topprioritet, fortæller Viborgs sportschef Mads Agesen i et interview med Tipsbladet.

– Vi er jo på markedet for at finde en venstre back, der kan spille de minutter, Oliver skulle have spillet. Det bliver så i konkurrence med Srdjan, som også kan spille positionen, men vi skal have konkurrence på alle pladser, siger Mads Agesen.
– Så vi leder efter en venstre back, der kan være så tæt på startopstillingen som muligt. Det er det, der banker hårdest på min dør, og det gør det hver dag. Det hul skal vi have dækket.
– Det er venstre back, vi bruger tiden på. Vi skal helst bruge en spiller i dag, så snart som muligt. Det vil helt klart være bedst. Hvis det [at vente til slutningen af vinduet] er der, vi har den bedste mulighed, gør vi det. Men det ville helt klart være bedst for en ny back med de tre træningskampe, vi har linet op, både for ham og for os, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Viborg FF står ifølge Tipsbladets oplysninger foran et salg af Magnus Westergaard til engelske Wycombe, men VFF har på papiret midtbanespillere nok til at klare sig uden en direkte afløser.
VFF lader til at have flere forskellige emner i spil på positionen som venstre back, mens det er et åbent spørgsmål, om der melder sig interesserede købere til andre spillere fra Viborgs idealopstilling end Wycombes forestående køb af Westergaard.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Arsenal-træner er rasende