VIBORG (Tipsbladet): Tøvejret er så småt kommet til Viborg denne mandag middag, hvor spillerne for første gang i 2025 er på træningsbanen efter et par dage med fysiske tests og træning.
Backen Oliver Bundgaard er også på anlægget, men efter en alvorlig korsbåndsskade i slutningen af efterårssæsonen og en forestående knæoperation i denne måned kommer han ikke til at spille fodbold, før vi alle skal til at tænke på jul og nytår igen.
Tipsbladet kunne i sidste uge fortælle, at Elias Andersson fra Lech Poznan er et emne i Viborg FF, og det med at få en ny venstre back er i det hele taget en topprioritet, fortæller Viborgs sportschef Mads Agesen i et interview med Tipsbladet.

– Vi er jo på markedet for at finde en venstre back, der kan spille de minutter, Oliver skulle have spillet. Det bliver så i konkurrence med Srdjan, som også kan spille positionen, men vi skal have konkurrence på alle pladser, siger Mads Agesen.
– Så vi leder efter en venstre back, der kan være så tæt på startopstillingen som muligt. Det er det, der banker hårdest på min dør, og det gør det hver dag. Det hul skal vi have dækket.
– Det er venstre back, vi bruger tiden på. Vi skal helst bruge en spiller i dag, så snart som muligt. Det vil helt klart være bedst. Hvis det [at vente til slutningen af vinduet] er der, vi har den bedste mulighed, gør vi det. Men det ville helt klart være bedst for en ny back med de tre træningskampe, vi har linet op, både for ham og for os, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Viborg FF står ifølge Tipsbladets oplysninger foran et salg af Magnus Westergaard til engelske Wycombe, men VFF har på papiret midtbanespillere nok til at klare sig uden en direkte afløser.
VFF lader til at have flere forskellige emner i spil på positionen som venstre back, mens det er et åbent spørgsmål, om der melder sig interesserede købere til andre spillere fra Viborgs idealopstilling end Wycombes forestående køb af Westergaard.
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
TOPNYHED