Viborg-sportschef om transfers: Dette jagter vi

Viborg FF vil meget gerne have en ny spiller, der fra start skal spille med om en startplads, på plads så snart som muligt.



VIBORG (Tipsbladet): Tøvejret er så småt kommet til Viborg denne mandag middag, hvor spillerne for første gang i 2025 er på træningsbanen efter et par dage med fysiske tests og træning.

Backen Oliver Bundgaard er også på anlægget, men efter en alvorlig korsbåndsskade i slutningen af efterårssæsonen og en forestående knæoperation i denne måned kommer han ikke til at spille fodbold, før vi alle skal til at tænke på jul og nytår igen.

Tipsbladet kunne i sidste uge fortælle, at Elias Andersson fra Lech Poznan er et emne i Viborg FF, og det med at få en ny venstre back er i det hele taget en topprioritet, fortæller Viborgs sportschef Mads Agesen i et interview med Tipsbladet.

– Vi er jo på markedet for at finde en venstre back, der kan spille de minutter, Oliver skulle have spillet. Det bliver så i konkurrence med Srdjan, som også kan spille positionen, men vi skal have konkurrence på alle pladser, siger Mads Agesen.

– Så vi leder efter en venstre back, der kan være så tæt på startopstillingen som muligt. Det er det, der banker hårdest på min dør, og det gør det hver dag. Det hul skal vi have dækket.

– Det er venstre back, vi bruger tiden på. Vi skal helst bruge en spiller i dag, så snart som muligt. Det vil helt klart være bedst. Hvis det [at vente til slutningen af vinduet] er der, vi har den bedste mulighed, gør vi det. Men det ville helt klart være bedst for en ny back med de tre træningskampe, vi har linet op, både for ham og for os, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Viborg FF står ifølge Tipsbladets oplysninger foran et salg af Magnus Westergaard til engelske Wycombe, men VFF har på papiret midtbanespillere nok til at klare sig uden en direkte afløser.

VFF lader til at have flere forskellige emner i spil på positionen som venstre back, mens det er et åbent spørgsmål, om der melder sig interesserede købere til andre spillere fra Viborgs idealopstilling end Wycombes forestående køb af Westergaard.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

En vild energibombe er kommet til Superligaen