Viborg-sportschef om transfers: Dette jagter vi

Viborg FF vil meget gerne have en ny spiller, der fra start skal spille med om en startplads, på plads så snart som muligt.



VIBORG (Tipsbladet): Tøvejret er så småt kommet til Viborg denne mandag middag, hvor spillerne for første gang i 2025 er på træningsbanen efter et par dage med fysiske tests og træning.

Backen Oliver Bundgaard er også på anlægget, men efter en alvorlig korsbåndsskade i slutningen af efterårssæsonen og en forestående knæoperation i denne måned kommer han ikke til at spille fodbold, før vi alle skal til at tænke på jul og nytår igen.

Tipsbladet kunne i sidste uge fortælle, at Elias Andersson fra Lech Poznan er et emne i Viborg FF, og det med at få en ny venstre back er i det hele taget en topprioritet, fortæller Viborgs sportschef Mads Agesen i et interview med Tipsbladet.

– Vi er jo på markedet for at finde en venstre back, der kan spille de minutter, Oliver skulle have spillet. Det bliver så i konkurrence med Srdjan, som også kan spille positionen, men vi skal have konkurrence på alle pladser, siger Mads Agesen.

– Så vi leder efter en venstre back, der kan være så tæt på startopstillingen som muligt. Det er det, der banker hårdest på min dør, og det gør det hver dag. Det hul skal vi have dækket.

– Det er venstre back, vi bruger tiden på. Vi skal helst bruge en spiller i dag, så snart som muligt. Det vil helt klart være bedst. Hvis det [at vente til slutningen af vinduet] er der, vi har den bedste mulighed, gør vi det. Men det ville helt klart være bedst for en ny back med de tre træningskampe, vi har linet op, både for ham og for os, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Viborg FF står ifølge Tipsbladets oplysninger foran et salg af Magnus Westergaard til engelske Wycombe, men VFF har på papiret midtbanespillere nok til at klare sig uden en direkte afløser.

VFF lader til at have flere forskellige emner i spil på positionen som venstre back, mens det er et åbent spørgsmål, om der melder sig interesserede købere til andre spillere fra Viborgs idealopstilling end Wycombes forestående køb af Westergaard.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

‘De har grinet deres røv i laser’

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Superliga-klub bedst i hele verden

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nu er han pludselig syg

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Thomas Frank er favorit til jobbet

Har været uenig med Steve Cooper

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Glem det, Leicester!

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Han er Superligaens ringeste målmand!

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Mathias Zanka går viralt

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Gift Links hylder FCK-legende

Det betyder intet mod Liverpool

Sporting CP – Arsenal