VIBORG (Tipsbladet): Tøvejret er så småt kommet til Viborg denne mandag middag, hvor spillerne for første gang i 2025 er på træningsbanen efter et par dage med fysiske tests og træning.
Backen Oliver Bundgaard er også på anlægget, men efter en alvorlig korsbåndsskade i slutningen af efterårssæsonen og en forestående knæoperation i denne måned kommer han ikke til at spille fodbold, før vi alle skal til at tænke på jul og nytår igen.
Tipsbladet kunne i sidste uge fortælle, at Elias Andersson fra Lech Poznan er et emne i Viborg FF, og det med at få en ny venstre back er i det hele taget en topprioritet, fortæller Viborgs sportschef Mads Agesen i et interview med Tipsbladet.

– Vi er jo på markedet for at finde en venstre back, der kan spille de minutter, Oliver skulle have spillet. Det bliver så i konkurrence med Srdjan, som også kan spille positionen, men vi skal have konkurrence på alle pladser, siger Mads Agesen.
– Så vi leder efter en venstre back, der kan være så tæt på startopstillingen som muligt. Det er det, der banker hårdest på min dør, og det gør det hver dag. Det hul skal vi have dækket.
– Det er venstre back, vi bruger tiden på. Vi skal helst bruge en spiller i dag, så snart som muligt. Det vil helt klart være bedst. Hvis det [at vente til slutningen af vinduet] er der, vi har den bedste mulighed, gør vi det. Men det ville helt klart være bedst for en ny back med de tre træningskampe, vi har linet op, både for ham og for os, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Viborg FF står ifølge Tipsbladets oplysninger foran et salg af Magnus Westergaard til engelske Wycombe, men VFF har på papiret midtbanespillere nok til at klare sig uden en direkte afløser.
VFF lader til at have flere forskellige emner i spil på positionen som venstre back, mens det er et åbent spørgsmål, om der melder sig interesserede købere til andre spillere fra Viborgs idealopstilling end Wycombes forestående køb af Westergaard.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE