Viborg-træner: Ændrer ikke os selv mod Brøndby

Viborg-træner Lars Friis forudser en svær kamp mod Brøndby, men forsikrer, hans hold ikke spiller anderledes, fordi man møder de danske mestre.



Lars Friis ser frem til søndagens kamp mod Brøndby, som han ikke tror kommer til at gå stille for sig. Det siger han til Viborg FF’s hjemmeside. 

– Det bliver selvfølgelig en svær opgave mod et Brøndby-hold, der er rigtig stærkt på intensitet og pres. De har muskler i holdet, de løber stærkt og de vil gerne spille vertikalt.

– Det er et godt trænet hold, og det har man kunnet se gennem flere år, hvilket kulminerede i seneste sæson, hvor der var flere, der bejlede til mesterskabet, men jeg synes, det bedst trænede hold vandt, siger han. 

Men selv om det er de danske mestre, Viborg skal op imod, så ændrer det taktisk ikke det store for klubben, som kom godt fra start i sæsonpremieren, hvor den slog FC Nordsjælland med 2-1 på udebane. 

–  Vi skal være modige og turde spille vores spil. Vi må ikke bruge 20 minutter på at komme ind i kampen, som vi gjorde i Farum i sidste uge. Det var ikke vores plan, men det var sådan det blev, og det må ikke ske igen.

– Vi skal have styr på vores pres, og så skal vi gøre det på vores måde. Vi kommer ikke til at ændre os selv, fordi vi møder Brøndby, men vi tror på, at vi kan gøre det med de midler, vi er gode til, siger Lars Friis. 

Kampen spilles på Brøndby Stadion med kampstart klokken 18. Du kan læse Tipsbladets optakt til kampen lige her.





‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Wayne Rooney vild med dansk angriber