Viborg-træner: Ændrer ikke os selv mod Brøndby

Viborg-træner Lars Friis forudser en svær kamp mod Brøndby, men forsikrer, hans hold ikke spiller anderledes, fordi man møder de danske mestre.



Lars Friis ser frem til søndagens kamp mod Brøndby, som han ikke tror kommer til at gå stille for sig. Det siger han til Viborg FF’s hjemmeside. 

– Det bliver selvfølgelig en svær opgave mod et Brøndby-hold, der er rigtig stærkt på intensitet og pres. De har muskler i holdet, de løber stærkt og de vil gerne spille vertikalt.

– Det er et godt trænet hold, og det har man kunnet se gennem flere år, hvilket kulminerede i seneste sæson, hvor der var flere, der bejlede til mesterskabet, men jeg synes, det bedst trænede hold vandt, siger han. 

Men selv om det er de danske mestre, Viborg skal op imod, så ændrer det taktisk ikke det store for klubben, som kom godt fra start i sæsonpremieren, hvor den slog FC Nordsjælland med 2-1 på udebane. 

–  Vi skal være modige og turde spille vores spil. Vi må ikke bruge 20 minutter på at komme ind i kampen, som vi gjorde i Farum i sidste uge. Det var ikke vores plan, men det var sådan det blev, og det må ikke ske igen.

– Vi skal have styr på vores pres, og så skal vi gøre det på vores måde. Vi kommer ikke til at ændre os selv, fordi vi møder Brøndby, men vi tror på, at vi kan gøre det med de midler, vi er gode til, siger Lars Friis. 

Kampen spilles på Brøndby Stadion med kampstart klokken 18. Du kan læse Tipsbladets optakt til kampen lige her.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Mexico – Ecuador

FC København-farvel rykker nærmere

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Holland – Marokko

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Elfenbenskysten – Norge

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Hård dom over Kvistgaarden

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Superliga-klub tæt på FCK’er

Usikker på Chido Obi-transfer