Viborg-træner: Ændrer ikke os selv mod Brøndby

Viborg-træner Lars Friis forudser en svær kamp mod Brøndby, men forsikrer, hans hold ikke spiller anderledes, fordi man møder de danske mestre.



Lars Friis ser frem til søndagens kamp mod Brøndby, som han ikke tror kommer til at gå stille for sig. Det siger han til Viborg FF’s hjemmeside. 

– Det bliver selvfølgelig en svær opgave mod et Brøndby-hold, der er rigtig stærkt på intensitet og pres. De har muskler i holdet, de løber stærkt og de vil gerne spille vertikalt.

– Det er et godt trænet hold, og det har man kunnet se gennem flere år, hvilket kulminerede i seneste sæson, hvor der var flere, der bejlede til mesterskabet, men jeg synes, det bedst trænede hold vandt, siger han. 

Men selv om det er de danske mestre, Viborg skal op imod, så ændrer det taktisk ikke det store for klubben, som kom godt fra start i sæsonpremieren, hvor den slog FC Nordsjælland med 2-1 på udebane. 

–  Vi skal være modige og turde spille vores spil. Vi må ikke bruge 20 minutter på at komme ind i kampen, som vi gjorde i Farum i sidste uge. Det var ikke vores plan, men det var sådan det blev, og det må ikke ske igen.

– Vi skal have styr på vores pres, og så skal vi gøre det på vores måde. Vi kommer ikke til at ændre os selv, fordi vi møder Brøndby, men vi tror på, at vi kan gøre det med de midler, vi er gode til, siger Lars Friis. 

Kampen spilles på Brøndby Stadion med kampstart klokken 18. Du kan læse Tipsbladets optakt til kampen lige her.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Colombia – Portugal

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Markant ændring i Silkeborg

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Ståle Solbakken i stort forsvar