– AGF åd os, i alt hvad der hed duelspil.
Sådan lød ordene fra Viborg-cheftræner Jacob Friis efter 0-3-nederlaget søndag aften mod AGF i topkampen i Superligaen.
Efter en lige start på opgøret dominerede AGF det hele, og det efterlod en skuffet Viborg-træner over sit mandskabs udtryk.
– Vi vandt vel ikke en eneste duel. AGF er fysisk bomstærke, og det blev for meget på deres præmisser, med det de er gode til, siger Jacob Friis.
Samme opfattelse deler Viborgs forsvarsspiller Nicolas Bürgy. Han og Viborg gik ind til det vigtige topopgør med store forventninger, men sejren var aldrig tæt på.
– Vi fortjente virkelig ikke at vinde mod AGF. Jeg er meget skuffet, for når man kigger på vigtigheden af kampen, var vi ikke klar til opgaven.
– Vi var slet ikke inde i duellerne. Vi løb en masse, men vi var aldrig rigtig tæt på AGF-spillerne. Det var ikke det Viborg-hold, man ellers har kendt fra denne sæson, siger Nicolas Bürgy.
Viborg-træner Jacob Friis havde fra kampens start valgt at sætte offensivprofilen Elias Achouri på bænken, fordi han dagen inden kampen var kommet for sent til et taktikmøde.
Elias Achouri blev skiftet ind til anden halvleg, men trods nederlaget er det ikke en taktisk beslutning, som cheftræneren ville ændre på.
– Sagen blev lukket ned inden kampen, med konsekvensen om at han startede ude. Vi spillede faktisk bedre i første halvleg end anden halvleg, hvor han kom ind.
– Den sag fylder ikke mere, og vi er videre. Jeg fortryder ikke den beslutning, for der er nogle værdier, jeg selv og klubben har og skal stå inden for, siger Jacob Friis.
Med nederlaget til AGF er Viborg nummer fire i Superligaen dog også med 46 point lige som AGF. Aarhusianerne har dog en bedre målscore.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han afviser Tottenham
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
MEDIE
