Jacob Friis: Bedre inden Achouri kom ind

Viborg tabte søndag med 0-3 i topkampen mod AGF, og cheftræner Jacob Friis så et skidt udtryk fra sit hold.



– AGF åd os, i alt hvad der hed duelspil.

Sådan lød ordene fra Viborg-cheftræner Jacob Friis efter 0-3-nederlaget søndag aften mod AGF i topkampen i Superligaen.

Efter en lige start på opgøret dominerede AGF det hele, og det efterlod en skuffet Viborg-træner over sit mandskabs udtryk.

– Vi vandt vel ikke en eneste duel. AGF er fysisk bomstærke, og det blev for meget på deres præmisser, med det de er gode til, siger Jacob Friis.

Samme opfattelse deler Viborgs forsvarsspiller Nicolas Bürgy. Han og Viborg gik ind til det vigtige topopgør med store forventninger, men sejren var aldrig tæt på.

– Vi fortjente virkelig ikke at vinde mod AGF. Jeg er meget skuffet, for når man kigger på vigtigheden af kampen, var vi ikke klar til opgaven.

– Vi var slet ikke inde i duellerne. Vi løb en masse, men vi var aldrig rigtig tæt på AGF-spillerne. Det var ikke det Viborg-hold, man ellers har kendt fra denne sæson, siger Nicolas Bürgy.

Viborg-træner Jacob Friis havde fra kampens start valgt at sætte offensivprofilen Elias Achouri på bænken, fordi han dagen inden kampen var kommet for sent til et taktikmøde.

Elias Achouri blev skiftet ind til anden halvleg, men trods nederlaget er det ikke en taktisk beslutning, som cheftræneren ville ændre på.

– Sagen blev lukket ned inden kampen, med konsekvensen om at han startede ude. Vi spillede faktisk bedre i første halvleg end anden halvleg, hvor han kom ind.

– Den sag fylder ikke mere, og vi er videre. Jeg fortryder ikke den beslutning, for der er nogle værdier, jeg selv og klubben har og skal stå inden for, siger Jacob Friis.

Med nederlaget til AGF er Viborg nummer fire i Superligaen dog også med 46 point lige som AGF. Aarhusianerne har dog en bedre målscore.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

Freiburg – Aston Villa

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

‘Er den største Bournemouth-fan’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neymar er tilbage

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Chelsea – Tottenham

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!