Jacob Friis: Bedre inden Achouri kom ind

Viborg tabte søndag med 0-3 i topkampen mod AGF, og cheftræner Jacob Friis så et skidt udtryk fra sit hold.



– AGF åd os, i alt hvad der hed duelspil.

Sådan lød ordene fra Viborg-cheftræner Jacob Friis efter 0-3-nederlaget søndag aften mod AGF i topkampen i Superligaen.

Efter en lige start på opgøret dominerede AGF det hele, og det efterlod en skuffet Viborg-træner over sit mandskabs udtryk.

– Vi vandt vel ikke en eneste duel. AGF er fysisk bomstærke, og det blev for meget på deres præmisser, med det de er gode til, siger Jacob Friis.

Samme opfattelse deler Viborgs forsvarsspiller Nicolas Bürgy. Han og Viborg gik ind til det vigtige topopgør med store forventninger, men sejren var aldrig tæt på.

– Vi fortjente virkelig ikke at vinde mod AGF. Jeg er meget skuffet, for når man kigger på vigtigheden af kampen, var vi ikke klar til opgaven.

– Vi var slet ikke inde i duellerne. Vi løb en masse, men vi var aldrig rigtig tæt på AGF-spillerne. Det var ikke det Viborg-hold, man ellers har kendt fra denne sæson, siger Nicolas Bürgy.

Viborg-træner Jacob Friis havde fra kampens start valgt at sætte offensivprofilen Elias Achouri på bænken, fordi han dagen inden kampen var kommet for sent til et taktikmøde.

Elias Achouri blev skiftet ind til anden halvleg, men trods nederlaget er det ikke en taktisk beslutning, som cheftræneren ville ændre på.

– Sagen blev lukket ned inden kampen, med konsekvensen om at han startede ude. Vi spillede faktisk bedre i første halvleg end anden halvleg, hvor han kom ind.

– Den sag fylder ikke mere, og vi er videre. Jeg fortryder ikke den beslutning, for der er nogle værdier, jeg selv og klubben har og skal stå inden for, siger Jacob Friis.

Med nederlaget til AGF er Viborg nummer fire i Superligaen dog også med 46 point lige som AGF. Aarhusianerne har dog en bedre målscore.

/ritzau/





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Viaplay med stor AGF-nyhed

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Brøler sender Mexico videre

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Zanka ville spille gratis for FC København

Vil klage over VM-forhold



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid