Jacob Friis: Bedre inden Achouri kom ind

Viborg tabte søndag med 0-3 i topkampen mod AGF, og cheftræner Jacob Friis så et skidt udtryk fra sit hold.



– AGF åd os, i alt hvad der hed duelspil.

Sådan lød ordene fra Viborg-cheftræner Jacob Friis efter 0-3-nederlaget søndag aften mod AGF i topkampen i Superligaen.

Efter en lige start på opgøret dominerede AGF det hele, og det efterlod en skuffet Viborg-træner over sit mandskabs udtryk.

– Vi vandt vel ikke en eneste duel. AGF er fysisk bomstærke, og det blev for meget på deres præmisser, med det de er gode til, siger Jacob Friis.

Samme opfattelse deler Viborgs forsvarsspiller Nicolas Bürgy. Han og Viborg gik ind til det vigtige topopgør med store forventninger, men sejren var aldrig tæt på.

– Vi fortjente virkelig ikke at vinde mod AGF. Jeg er meget skuffet, for når man kigger på vigtigheden af kampen, var vi ikke klar til opgaven.

– Vi var slet ikke inde i duellerne. Vi løb en masse, men vi var aldrig rigtig tæt på AGF-spillerne. Det var ikke det Viborg-hold, man ellers har kendt fra denne sæson, siger Nicolas Bürgy.

Viborg-træner Jacob Friis havde fra kampens start valgt at sætte offensivprofilen Elias Achouri på bænken, fordi han dagen inden kampen var kommet for sent til et taktikmøde.

Elias Achouri blev skiftet ind til anden halvleg, men trods nederlaget er det ikke en taktisk beslutning, som cheftræneren ville ændre på.

– Sagen blev lukket ned inden kampen, med konsekvensen om at han startede ude. Vi spillede faktisk bedre i første halvleg end anden halvleg, hvor han kom ind.

– Den sag fylder ikke mere, og vi er videre. Jeg fortryder ikke den beslutning, for der er nogle værdier, jeg selv og klubben har og skal stå inden for, siger Jacob Friis.

Med nederlaget til AGF er Viborg nummer fire i Superligaen dog også med 46 point lige som AGF. Aarhusianerne har dog en bedre målscore.

/ritzau/





LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kræver flere hold i Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

AGF – Sønderjyske

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Enorm interesse – millionregn over FCK?