Jacob Friis: Bedre inden Achouri kom ind

Viborg tabte søndag med 0-3 i topkampen mod AGF, og cheftræner Jacob Friis så et skidt udtryk fra sit hold.



– AGF åd os, i alt hvad der hed duelspil.

Sådan lød ordene fra Viborg-cheftræner Jacob Friis efter 0-3-nederlaget søndag aften mod AGF i topkampen i Superligaen.

Efter en lige start på opgøret dominerede AGF det hele, og det efterlod en skuffet Viborg-træner over sit mandskabs udtryk.

– Vi vandt vel ikke en eneste duel. AGF er fysisk bomstærke, og det blev for meget på deres præmisser, med det de er gode til, siger Jacob Friis.

Samme opfattelse deler Viborgs forsvarsspiller Nicolas Bürgy. Han og Viborg gik ind til det vigtige topopgør med store forventninger, men sejren var aldrig tæt på.

– Vi fortjente virkelig ikke at vinde mod AGF. Jeg er meget skuffet, for når man kigger på vigtigheden af kampen, var vi ikke klar til opgaven.

– Vi var slet ikke inde i duellerne. Vi løb en masse, men vi var aldrig rigtig tæt på AGF-spillerne. Det var ikke det Viborg-hold, man ellers har kendt fra denne sæson, siger Nicolas Bürgy.

Viborg-træner Jacob Friis havde fra kampens start valgt at sætte offensivprofilen Elias Achouri på bænken, fordi han dagen inden kampen var kommet for sent til et taktikmøde.

Elias Achouri blev skiftet ind til anden halvleg, men trods nederlaget er det ikke en taktisk beslutning, som cheftræneren ville ændre på.

– Sagen blev lukket ned inden kampen, med konsekvensen om at han startede ude. Vi spillede faktisk bedre i første halvleg end anden halvleg, hvor han kom ind.

– Den sag fylder ikke mere, og vi er videre. Jeg fortryder ikke den beslutning, for der er nogle værdier, jeg selv og klubben har og skal stå inden for, siger Jacob Friis.

Med nederlaget til AGF er Viborg nummer fire i Superligaen dog også med 46 point lige som AGF. Aarhusianerne har dog en bedre målscore.

/ritzau/



Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Andreas Christensen i chokskifte?

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC Midtjylland kan score gode penge

FC København – Brøndby IF

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpe nedtur for AaB

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Superliga-legende stråler som 41-årig

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

– Korthuset er væltet

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Brøndby-spiller afviser

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

– Den her sidder dybt i sjælen

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Viborg FF – Vejle Boldklub

I svime over German Onugkha

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Kongesæson – de køber Pep Biel

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland