Viborg-træner: Hold kæft, hvor er det fedt

Selv om Viborg-træner Jacob Friis ikke er meget for at snakke om guld, synes han klubbens situation er god.



Der var nok ikke mange, som før sæsonen havde gættet på, at Viborg med tre spillerunder tilbage ville ligge på tredjepladsen i Superligaen med kun tre point op til FC København på førstepladsen.

Ikke desto mindre er det facit, efter at holdet mandag slog Randers med 2-0 på udebane.

Viborg-træner Jacob Friis blev efter kampen spurgt ind til mandskabets guldchancer, hvilket han var påpasselig med at sætte ord på.

Der skal dog ikke herske tvivl om, at Viborg-chefen er glad for klubbens situation.

– Jeg tænker: Hold kæft, hvor er det fedt. Det er fantastisk for Viborg, det er fantastisk for spillerne, trænerstaben, klubben og fansene.

-Vi spiller med, og vi kan stadigvæk ende alt mellem førstepladsen og fjerdepladsen, og selvfølgelig stræber vi efter det maksimale i de sidste kampe. Vi kigger på, hvordan vi præsterer, det er den kedelige version, og så ved vi, at vi får som fortjent.

– Jeg prøver ikke at bilde omgivelserne ind, at vi ikke stræber efter det maksimale, men vi ved, hvad der skal til for at nå derhen, siger Jacob Friis.

Viborg er ni point foran Randers på femtepladsen, og med tre kampe tilbage af sæsonen skal der ske noget vildt, hvis ikke holdet som minimum skal ende på fjerdepladsen.

Sidste sæson endte Viborg som oprykker på syvendepladsen, og det er derfor kun klubbens anden sæson i Superligaen i træk. Skulle mesterskabet ende i domkirkebyen, ville det altså være lidt af en sensation.

Om det bliver til et mesterskab eller ej, så er Jacob Friis glad for de minder, holdet har skabt i løbet af sæsonen, for dem kan ingen tage fra mandskabet.

– Uanset hvad det ender med, så har vi spillet nogle fremragende kampe, underholdt og givet nogle positive følelser til fansene, og det er der ikke nogen, der kan tage fra os.

– Så vil vi selvfølgelig gerne fortsætte de positive præstationer, siger den 46-årige træner.

Viborg slutter sæsonen af med tre brag i træk, hvor Brøndby, FC København og til sidst FC Nordsjælland venter.

Selv om Viborgs to sidste kampe er mod første- og andenpladsen i Superligaen, så fokuserer Jacob Friis på holdets egne præstationer.

– Kan vi sætte x-antal gode præstationer sammen i vores tre sidste kampe, så får vi som fortjent. Laver vi gode præstationer, så får vi som fortjent, og kan vi ikke lave de der top-præstationer, så får vi også som fortjent.

– Uanset resultatet mod Randers, så havde det været tre kæmpe kampe, der var i vente. Det er Brøndby, FCK og Nordsjælland, whats not to like. To af dem er endda på hjemmebane, siger Jacob Friis.

Viborg genoptager guldjagten på søndag, hvor holdet tager imod Brøndby på hjemmebane.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Officielt: Midtjylland forlænger med profil

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

10 spillere nægtet indrejse til USA



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

David Nielsen har sagt op

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Giver to spillere livstidskarantæne

Sænker prisen mod Midtjylland



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Brian Riemer giver klar besked

I forhandlinger med Nartey

AGF tager pis på FC Midtjylland

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Vil have ham væk fra FC København

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark