Der var nok ikke mange, som før sæsonen havde gættet på, at Viborg med tre spillerunder tilbage ville ligge på tredjepladsen i Superligaen med kun tre point op til FC København på førstepladsen.
Ikke desto mindre er det facit, efter at holdet mandag slog Randers med 2-0 på udebane.
Viborg-træner Jacob Friis blev efter kampen spurgt ind til mandskabets guldchancer, hvilket han var påpasselig med at sætte ord på.
Der skal dog ikke herske tvivl om, at Viborg-chefen er glad for klubbens situation.
– Jeg tænker: Hold kæft, hvor er det fedt. Det er fantastisk for Viborg, det er fantastisk for spillerne, trænerstaben, klubben og fansene.
-Vi spiller med, og vi kan stadigvæk ende alt mellem førstepladsen og fjerdepladsen, og selvfølgelig stræber vi efter det maksimale i de sidste kampe. Vi kigger på, hvordan vi præsterer, det er den kedelige version, og så ved vi, at vi får som fortjent.
– Jeg prøver ikke at bilde omgivelserne ind, at vi ikke stræber efter det maksimale, men vi ved, hvad der skal til for at nå derhen, siger Jacob Friis.
Viborg er ni point foran Randers på femtepladsen, og med tre kampe tilbage af sæsonen skal der ske noget vildt, hvis ikke holdet som minimum skal ende på fjerdepladsen.
Sidste sæson endte Viborg som oprykker på syvendepladsen, og det er derfor kun klubbens anden sæson i Superligaen i træk. Skulle mesterskabet ende i domkirkebyen, ville det altså være lidt af en sensation.
Om det bliver til et mesterskab eller ej, så er Jacob Friis glad for de minder, holdet har skabt i løbet af sæsonen, for dem kan ingen tage fra mandskabet.
– Uanset hvad det ender med, så har vi spillet nogle fremragende kampe, underholdt og givet nogle positive følelser til fansene, og det er der ikke nogen, der kan tage fra os.
– Så vil vi selvfølgelig gerne fortsætte de positive præstationer, siger den 46-årige træner.
Viborg slutter sæsonen af med tre brag i træk, hvor Brøndby, FC København og til sidst FC Nordsjælland venter.
Selv om Viborgs to sidste kampe er mod første- og andenpladsen i Superligaen, så fokuserer Jacob Friis på holdets egne præstationer.
– Kan vi sætte x-antal gode præstationer sammen i vores tre sidste kampe, så får vi som fortjent. Laver vi gode præstationer, så får vi som fortjent, og kan vi ikke lave de der top-præstationer, så får vi også som fortjent.
– Uanset resultatet mod Randers, så havde det været tre kæmpe kampe, der var i vente. Det er Brøndby, FCK og Nordsjælland, whats not to like. To af dem er endda på hjemmebane, siger Jacob Friis.
Viborg genoptager guldjagten på søndag, hvor holdet tager imod Brøndby på hjemmebane.
/ritzau/

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant

– Det er jeg forbandet over!

Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

Jess Thorup færdig?

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

Daniel Agger rejser til England

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller