Viborg-træner: Hold kæft, hvor er det fedt

Selv om Viborg-træner Jacob Friis ikke er meget for at snakke om guld, synes han klubbens situation er god.



Der var nok ikke mange, som før sæsonen havde gættet på, at Viborg med tre spillerunder tilbage ville ligge på tredjepladsen i Superligaen med kun tre point op til FC København på førstepladsen.

Ikke desto mindre er det facit, efter at holdet mandag slog Randers med 2-0 på udebane.

Viborg-træner Jacob Friis blev efter kampen spurgt ind til mandskabets guldchancer, hvilket han var påpasselig med at sætte ord på.

Der skal dog ikke herske tvivl om, at Viborg-chefen er glad for klubbens situation.

– Jeg tænker: Hold kæft, hvor er det fedt. Det er fantastisk for Viborg, det er fantastisk for spillerne, trænerstaben, klubben og fansene.

-Vi spiller med, og vi kan stadigvæk ende alt mellem førstepladsen og fjerdepladsen, og selvfølgelig stræber vi efter det maksimale i de sidste kampe. Vi kigger på, hvordan vi præsterer, det er den kedelige version, og så ved vi, at vi får som fortjent.

– Jeg prøver ikke at bilde omgivelserne ind, at vi ikke stræber efter det maksimale, men vi ved, hvad der skal til for at nå derhen, siger Jacob Friis.

Viborg er ni point foran Randers på femtepladsen, og med tre kampe tilbage af sæsonen skal der ske noget vildt, hvis ikke holdet som minimum skal ende på fjerdepladsen.

Sidste sæson endte Viborg som oprykker på syvendepladsen, og det er derfor kun klubbens anden sæson i Superligaen i træk. Skulle mesterskabet ende i domkirkebyen, ville det altså være lidt af en sensation.

Om det bliver til et mesterskab eller ej, så er Jacob Friis glad for de minder, holdet har skabt i løbet af sæsonen, for dem kan ingen tage fra mandskabet.

– Uanset hvad det ender med, så har vi spillet nogle fremragende kampe, underholdt og givet nogle positive følelser til fansene, og det er der ikke nogen, der kan tage fra os.

– Så vil vi selvfølgelig gerne fortsætte de positive præstationer, siger den 46-årige træner.

Viborg slutter sæsonen af med tre brag i træk, hvor Brøndby, FC København og til sidst FC Nordsjælland venter.

Selv om Viborgs to sidste kampe er mod første- og andenpladsen i Superligaen, så fokuserer Jacob Friis på holdets egne præstationer.

– Kan vi sætte x-antal gode præstationer sammen i vores tre sidste kampe, så får vi som fortjent. Laver vi gode præstationer, så får vi som fortjent, og kan vi ikke lave de der top-præstationer, så får vi også som fortjent.

– Uanset resultatet mod Randers, så havde det været tre kæmpe kampe, der var i vente. Det er Brøndby, FCK og Nordsjælland, whats not to like. To af dem er endda på hjemmebane, siger Jacob Friis.

Viborg genoptager guldjagten på søndag, hvor holdet tager imod Brøndby på hjemmebane.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Dansk træner vinder stor pris

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Premier League-klub går all-in

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

‘Vi må se, hvad FC København vil’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Aston Villa – Nottingham Forest