Viborg-træner: Vi panikker ikke

Indtil søndag havde Viborg ikke vundet på eget græs i Superligaen siden september, men det har ikke fyldt.



Efter et vildt efterår overvintrede Viborg på andenpladsen i Superligaen som førsteudfordrer til FC Nordsjælland i toppen af tabellen.

I foråret har pointhøsten været anderledes sløj, hvor det inden søndagens kamp mod FCN blot var blevet til otte point i otte kampe. Særligt på hjemmebane har Viborg haft svært ved at hente point.

At Viborg søndag alligevel gik ud og slog FCN er et udtryk for, at holdet holder fast i en plan og ikke panikker, når resultaterne udebliver, ifølge cheftræner Jacob Friis.

– Jeg har slet ikke kunnet mærke det på truppen eller mig selv, at vi ikke har vundet så mange kampe på det seneste.

– Vi kommer fra en lang række gode præstationer, og vi efterlever det, vi har aftalt, som er, at vi kigger på præstationerne. Og så skal man ikke trykke på en panikknap, bare fordi sejrene udebliver i en periode.

– Det har virkelig ikke fyldt meget for os. Vi arbejder bare videre på de gode præstationer, og i kampen mod FCN tippede det til vores fordel, siger cheftræneren.

Sejren, som lød på 1-0 over FCN, var den første hjemmesejr til Viborg i Superligaen siden en kamp 12. september sidste år mod Horsens, men det har Jacob Friis ikke spekuleret meget i.

– Det har ikke føltes som om, at vi kommer fra en sejrstørke på hjemmebanen. Sort på hvidt kan det godt være, at det var ved at være længe siden, det kan jeg ikke løbe fra, men jeg har ikke kunnet mærke det på os overhovedet, siger Jacob Friis.

I sejren mod FCN manglede Viborg flere store profiler, da Jakob Bonde og Elias Achouri var ude med karantæne.

Når det alligevel blev til en sejr mod et godt FCN-hold, er det ifølge cheftræneren et billede på en stærk og bred Viborg-trup.

– Det siger noget om kvaliteten og bredden i truppen. Det siger også noget om spillernes mentalitet og arbejdsomhed, at de stadig engagerer sig, arbejder benhamrende hårdt og bare klør på til træning.

– At vi kan vise det samme spillemæssige udtryk, som vi plejer, selv om vi mangler nogle profiler, siger bare noget om kvaliteten i truppen, siger Jacob Friis.

Med sejren har Viborg nu 43 point på Superligaens tredjeplads, hvilket er fire point mere end AGF, som spiller søndag aften mod FCK. FCN har 47 point på andenpladsen, mens FCK topper rækken med 48 point.

/ritzau/





Disse to er færdige i Brøndby




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby IF – AGF

Fredericia er nærmest rykket ned



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FCK kørte Silkeborg over

Ruben Amorim favorit til dette job

Randers FC – OB



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Monstersalg: FC København-boss jubler