Viborg-træner: Vi panikker ikke

Indtil søndag havde Viborg ikke vundet på eget græs i Superligaen siden september, men det har ikke fyldt.



Efter et vildt efterår overvintrede Viborg på andenpladsen i Superligaen som førsteudfordrer til FC Nordsjælland i toppen af tabellen.

I foråret har pointhøsten været anderledes sløj, hvor det inden søndagens kamp mod FCN blot var blevet til otte point i otte kampe. Særligt på hjemmebane har Viborg haft svært ved at hente point.

At Viborg søndag alligevel gik ud og slog FCN er et udtryk for, at holdet holder fast i en plan og ikke panikker, når resultaterne udebliver, ifølge cheftræner Jacob Friis.

– Jeg har slet ikke kunnet mærke det på truppen eller mig selv, at vi ikke har vundet så mange kampe på det seneste.

– Vi kommer fra en lang række gode præstationer, og vi efterlever det, vi har aftalt, som er, at vi kigger på præstationerne. Og så skal man ikke trykke på en panikknap, bare fordi sejrene udebliver i en periode.

– Det har virkelig ikke fyldt meget for os. Vi arbejder bare videre på de gode præstationer, og i kampen mod FCN tippede det til vores fordel, siger cheftræneren.

Sejren, som lød på 1-0 over FCN, var den første hjemmesejr til Viborg i Superligaen siden en kamp 12. september sidste år mod Horsens, men det har Jacob Friis ikke spekuleret meget i.

– Det har ikke føltes som om, at vi kommer fra en sejrstørke på hjemmebanen. Sort på hvidt kan det godt være, at det var ved at være længe siden, det kan jeg ikke løbe fra, men jeg har ikke kunnet mærke det på os overhovedet, siger Jacob Friis.

I sejren mod FCN manglede Viborg flere store profiler, da Jakob Bonde og Elias Achouri var ude med karantæne.

Når det alligevel blev til en sejr mod et godt FCN-hold, er det ifølge cheftræneren et billede på en stærk og bred Viborg-trup.

– Det siger noget om kvaliteten og bredden i truppen. Det siger også noget om spillernes mentalitet og arbejdsomhed, at de stadig engagerer sig, arbejder benhamrende hårdt og bare klør på til træning.

– At vi kan vise det samme spillemæssige udtryk, som vi plejer, selv om vi mangler nogle profiler, siger bare noget om kvaliteten i truppen, siger Jacob Friis.

Med sejren har Viborg nu 43 point på Superligaens tredjeplads, hvilket er fire point mere end AGF, som spiller søndag aften mod FCK. FCN har 47 point på andenpladsen, mens FCK topper rækken med 48 point.

/ritzau/





Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

FC Midtjylland – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Chokpris på Victor Froholdt

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC København – Randers FC

Vejle Boldklub – AGF

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Henter kæmpe Superliga-flop

Viborg FF – FC Nordsjælland



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Traditionsklub henter Stephen Odey

FC Fredericia – Silkeborg IF

Sønderjyske – OB

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Lamine Yamal med karrierens første

‘Jeg hadede verden’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Froholdt-video trækker overskrifter

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Henter 16-årig i FC København

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt