Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Superliga

Viktor Fischer nægter at gå ned ad FCK-vejen

Viktor Fischer gled inden sin afsked med FC København længere og længere ud af startopstillingen. Nu bliver han for første gang forholdt afskeden med hjerteklubben.

Tipsbladet i Portugal.

Viktor Fischer tilsluttede sig sent søndag aften sine nye holdkammerater i AIK på klubbens træningslejr i Portugal.

Af den grund var han ikke med i mandagens træningskamp mod Brentfords reservehold, men han var tilgengæld i hopla, da han mødte den danske presse - herunder Tipsbladet - efter kampen.

Det er tæt på første gang siden afskeden med FCK, at han sætter ord på fodboldtilværelsen. Den sluttede skævt i FC København, og det er fortsat med paraderne oppe, når der bliver gravet i afskeden.

- Det behøver jeg simpelthen ikke at snakke om, lyder det fra Fischer, inden han alligevel bevæger sig ud i en længere forklaring.

- Det er jo klart, at det er to forskellige klubber, det FCK jeg kom til, og det jeg forlod igen. Det lader også til, at det er en helt tredje klub nu på en eller anden måde. Det er jo en klub, som går igennem nogle faser lige for tiden. Så for mig er det kun relevant at snakke om forholdet til fansene, når det kommer til at skulle rose det helt vildt. Fordi det er jo det, der består.

- Det var der, og det er der også nu. Og det kan være, at det er der i fremtiden også. Men det andet kommer og går. Klubberne forandrer sig, der kommer nye trænere, nye sportsdirektører og nye scouts, siger han, og slår fast, at han intet problem har med nogen i klubben.

Viktor Fischer blev primært brugt som indskifter i løbet af den sidste tid i klubben, men det næste spadestik om afslutningen på opholdet i FCK, når ikke dybere.

- Jeg har simpelthen ikke lyst til at svare på det, lyder det fra AIK-spilleren, inden der skiftes emne.

Stadig elsket
I FC København blev Viktor Fischer lynhurtigt en fanfavorit. Ikke kun på banen var han blandt Superligaens bedste, det var han også foran mikrofonerne, og det elskede man ham for i FCK.

Selvom det er halvandet år siden, at den tidligere landsholdsspiller tog afsked med FCK, så ruster gammel kærlighed ikke.

- Det vil være mærkeligt ikke at savne det, når det var så specielt, som det var for mig. Og som jeg også tror, det på mange måder var for dem. Det vil være underligt ikke at savne det, for det får man ikke andre steder. Du oplever ikke det der i flere klubber. Der er stort set ingen fodboldspillere, lige meget hvilket niveau de spiller på, der oplever to gange at have sådan en energi med et publikum.

Selvom 28-årige Viktor Fischers bånd til klubbens fans var noget helt specielt, så har han også måttet sande, at den samme følelse næppe kan genskabes.

- Måske kan man finde noget andet, der er helt fantastisk på en anden måde, men det samme kommer man ikke til at finde. Og jeg kommer heller ikke til at finde det to gange i FC København. Det vil nok også blive på en anden måde igen, hvis det er. Og det er jo slet ikke aktuelt, for nu er jeg jo her, og nu skal jeg gøre mit bedste her.

Viktor Fischer var en stor fanfavorit i FC København.

Om en retur til FCK bliver aktuelt i fremtiden, har Viktor Fischer meget svært ved at spå om.

- Jeg har lært, at jeg ikke skal kigge fremad på den måde, for der sker så mange underlige ting. Min karriere har set meget anderledes ud, end hvad jeg ville have troet, den ville have set ud for 10 år siden, 8 år siden eller 5 år siden.

- Så det er så umuligt at spå om, hvad der skal ske på sigt. Men der er kun én klub for mig i Danmark. Sådan har jeg det også lidt, lyder det fra Fischer, der til det opfølgende spørgsmål svarer uden tøven.

- Det er FC København.

Her spillede Viktor Fischer fra 2018 til 2021, inden turen gik til Royal Antwerp. I knap 100 Superliga-kampe blev det til 21 scoringer for kantspilleren, der nu skal tørne ud for AIK frem til årsskiftet.