Viktor Fischer nægter at gå ned ad FCK-vejen

Viktor Fischer gled inden sin afsked med FC København længere og længere ud af startopstillingen. Nu bliver han for første gang forholdt afskeden med hjerteklubben.



Tipsbladet i Portugal.

Viktor Fischer tilsluttede sig sent søndag aften sine nye holdkammerater i AIK på klubbens træningslejr i Portugal.

Af den grund var han ikke med i mandagens træningskamp mod Brentfords reservehold, men han var tilgengæld i hopla, da han mødte den danske presse – herunder Tipsbladet – efter kampen.

Det er tæt på første gang siden afskeden med FCK, at han sætter ord på fodboldtilværelsen. Den sluttede skævt i FC København, og det er fortsat med paraderne oppe, når der bliver gravet i afskeden.

– Det behøver jeg simpelthen ikke at snakke om, lyder det fra Fischer, inden han alligevel bevæger sig ud i en længere forklaring.

– Det er jo klart, at det er to forskellige klubber, det FCK jeg kom til, og det jeg forlod igen. Det lader også til, at det er en helt tredje klub nu på en eller anden måde. Det er jo en klub, som går igennem nogle faser lige for tiden. Så for mig er det kun relevant at snakke om forholdet til fansene, når det kommer til at skulle rose det helt vildt. Fordi det er jo det, der består.

– Det var der, og det er der også nu. Og det kan være, at det er der i fremtiden også. Men det andet kommer og går. Klubberne forandrer sig, der kommer nye trænere, nye sportsdirektører og nye scouts, siger han, og slår fast, at han intet problem har med nogen i klubben.

Viktor Fischer blev primært brugt som indskifter i løbet af den sidste tid i klubben, men det næste spadestik om afslutningen på opholdet i FCK, når ikke dybere.

– Jeg har simpelthen ikke lyst til at svare på det, lyder det fra AIK-spilleren, inden der skiftes emne.
GettyImages-1234123831

Stadig elsket
I FC København blev Viktor Fischer lynhurtigt en fanfavorit. Ikke kun på banen var han blandt Superligaens bedste, det var han også foran mikrofonerne, og det elskede man ham for i FCK.

Selvom det er halvandet år siden, at den tidligere landsholdsspiller tog afsked med FCK, så ruster gammel kærlighed ikke.

– Det vil være mærkeligt ikke at savne det, når det var så specielt, som det var for mig. Og som jeg også tror, det på mange måder var for dem. Det vil være underligt ikke at savne det, for det får man ikke andre steder. Du oplever ikke det der i flere klubber. Der er stort set ingen fodboldspillere, lige meget hvilket niveau de spiller på, der oplever to gange at have sådan en energi med et publikum.

Selvom 28-årige Viktor Fischers bånd til klubbens fans var noget helt specielt, så har han også måttet sande, at den samme følelse næppe kan genskabes.

– Måske kan man finde noget andet, der er helt fantastisk på en anden måde, men det samme kommer man ikke til at finde. Og jeg kommer heller ikke til at finde det to gange i FC København. Det vil nok også blive på en anden måde igen, hvis det er. Og det er jo slet ikke aktuelt, for nu er jeg jo her, og nu skal jeg gøre mit bedste her.
GettyImages-1234123831
Viktor Fischer var en stor fanfavorit i FC København.

Om en retur til FCK bliver aktuelt i fremtiden, har Viktor Fischer meget svært ved at spå om.

– Jeg har lært, at jeg ikke skal kigge fremad på den måde, for der sker så mange underlige ting. Min karriere har set meget anderledes ud, end hvad jeg ville have troet, den ville have set ud for 10 år siden, 8 år siden eller 5 år siden.

– Så det er så umuligt at spå om, hvad der skal ske på sigt. Men der er kun én klub for mig i Danmark. Sådan har jeg det også lidt, lyder det fra Fischer, der til det opfølgende spørgsmål svarer uden tøven.

– Det er FC København.

Her spillede Viktor Fischer fra 2018 til 2021, inden turen gik til Royal Antwerp. I knap 100 Superliga-kampe blev det til 21 scoringer for kantspilleren, der nu skal tørne ud for AIK frem til årsskiftet.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Peter Schmeichel taget på sengen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Raser over Rasmus Højlund-episode

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Går langt ned i løn

Bach Bak i svime over Uhre

Mohamed Daramy vender tilbage

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Andreas Christensen skriver snart under

Dansk bomber med vildt mål i England

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’