Viktor Fischer overvejer skuespil efter karrieren

FC København-stjernen Viktor Fischer overvejer at søge ind som skuespiller, når fodboldkarrieren er forbi. Det er også en mulighed at blive træner.



26-årige Viktor Fischer har mange år i sig endnu som fodboldspiller, men FC København-profilen er alligevel begyndt at spekulere over tiden efter fodbold. Og der er meget at tænke over.

Flere ting er aktuelle for den tidligere landsholdsspiller – blandt andet at blive skuespiller.

– På banen er jeg en entertainer, og af samme årsag virker skuespil fantastisk – at spille flere roller end blot den på fodboldbanen. Det er bestemt muligt, at jeg søger ind på Skuespillerskolen, når jeg er færdig som fodboldspiller, siger Viktor Fischer i et stort interview med hollandske nrc.nl og tilføjer:

– Jeg synes, den kunstneriske verden er smuk. De temaer, man beskæftiger sig med, er bare meget større end fodboldens. Hvis du tager et træk til venstre, scorer du ikke, hvis du tager et træk til højre, kan du score. Det er vores udfordringer. Kunst handler om spørgsmål af en helt anden størrelse. Alle forsøger at skabe noget smukt, og det handler ikke så meget om individuel succes. Det er meget værdifuldt.

– Men jeg mener det, når jeg siger, at jeg aldrig har været mere motiveret som fodboldspiller end nu. Jeg har det rigtig godt i FC København, men i sidste ende ser jeg det som et springbræt til en anden klub i Europa.

Hvis Viktor Fischer ikke bliver den nye Mads Mikkelsen, kan han måske blive den nye Kasper Hjulmand.

I interviewet fortæller FC København-profilen også, at han sagtens kan forestille sig at blive i fodboldens verden, når karrieren inde på grønsværen er forbi.

– Hvis jeg fortsætter i denne verden efter min karriere som spiller, vil jeg gerne være træner. Jeg vil forsøge at se tingene på en anden måde, end de fleste trænere gør i øjeblikket. Jeg har ofte tænkt på, hvorfor der ikke bliver fokuseret mere på de mennesker, man arbejder med, og på den måde få det bedste ud af dem. I stedet for endeløse taktikmøder, siger Fischer.

Han fastslår, at han sjældent er stødt på trænere med et udpræget menneskeligt fokus.

– Jeg ville sandsynligvis være blevet en bedre fodboldspiller i Ajax, hvis trænerne havde forsøgt at forstå mig bedre. Det gælder ikke kun i Ajax, men også mine andre klubber i udlandet. Måske har de gjort et forsøg, men jeg var for svær at trænge igennem til på det tidspunkt. Efter min tid i Ajax har jeg måske ikke henvendt mig nok til mine trænere. Jeg forventede, at dialog simpelthen ikke var muligt, og jeg satsede på at løse tingene selv, lyder det fra FCK-profilen.

Viktor Fischer scorede søndag sit første Superliga-mål i denne sæson, da han bragte FC København foran 1-0 i sejren på udebane over AC Horsens – læs hans reaktion på den forløsende scoring her. 





Benhård kritik af FC København


Højbjerg med kæmpe ros

Går i kødet på Rasmus Højlund

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Megastjerne så intet fra FC København

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Liverpool satte Real Madrid på plads

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

I kæmpe forsvar af Amorim

Prøver at lokke FC København-stjerne

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Sammenligner ham med Lionel Messi

Gudesønner kan greje Gala igen

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Sådan starter FCK og Tottenham

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Her kan du se Tottenham mod FC København

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM

Glen Riddersholm teaser

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’