VIBORG (Tipsbladet): Der er rigeligt at se til i de næste uger, hvor Viborg FF spiller to pokal-semifinaler mod FC København og duellerer om at tage Superligaens syvendeplads i tæt kapløb med Silkeborg IF.
Spillere skal doseres, planen for at slå FC København skal skrues endeligt sammen – men for Viborg-sportschef Mads Agesen er der også de mere langsigtede overvejelser om truppen.
Her lyser Serginho og Renato Juniors kontrakter op.
De udløber i sommeren 2026, og mens Serginho er 2025’s måske største Superliga-profil, er Renato Junior også inde i sin bedste periode i klubben og er som regel starter foran Anosike Ementa.
Det kræver ikke ret megen fantasi at se for sig, at Serginho bliver solgt til sommer.
Men i Viborg håber man meget på en pokaltriumf eller en tur i Conference League-kvalifikationen via syvendepladsen. Og der kunne man i den grad bruge Serginho, og også Renato Junior.

Derfor forsøger Mads Agesen lige nu at overtale de to startere til at forlænge i VFF.
– Vi er i en tæt dialog. Men der er nogle ting, der kan påvirke det den ene og den anden vej i forhold til pokalen og vores slutplacering. Og om vi skal spille i Europa, og hvordan det ser ud, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Interessen for Serginho har været stor både sidste år og i januar i år med interesse fra mindst en klub i en Top 5-liga.
Og kommer der store penge på bordet til Viborg i en transfer virker det ikke urealistisk, at de kan ryge videre.
– Vi er i en god dialog, og spillerne er glade for at være her og for at spille i Viborg lige nu. Men selvfølgelig har de ambitioner. Når man har friet én gang, behøver man ikke gøre det igen, så jeg behøver dårligt nok nævne igen, at vi gerne vil forlænge med dem begge. Men vi har også forståelse for, at der kan være noget for dem ude i verden, der kan være endnu bedre i Viborg. Og det er sådan, situationen ser ud nu, siger Mads Agesen.
Hvad når Viborg i pokalen?
0 Votes
Ud over de to portugisisk talende spillere har Viborg også unge folk som blandt andre Isak Steiner Jensen, Thomas Jørgensen og Yonis Njoh, der kan vække interesse for udenlandske klubber.
Viborg FF er på 52 sammen med Brøndby IF det næstmest scorende hold i Superligaen med fire runder tilbage i turneringen, kun overgået af FC Midtjylland, der er 55 mål efter 5-0-sejren søndag over FC Nordsjælland.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
FCK-direktør får job i West Ham
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS