VIBORG (Tipsbladet): Der er rigeligt at se til i de næste uger, hvor Viborg FF spiller to pokal-semifinaler mod FC København og duellerer om at tage Superligaens syvendeplads i tæt kapløb med Silkeborg IF.
Spillere skal doseres, planen for at slå FC København skal skrues endeligt sammen – men for Viborg-sportschef Mads Agesen er der også de mere langsigtede overvejelser om truppen.
Her lyser Serginho og Renato Juniors kontrakter op.
De udløber i sommeren 2026, og mens Serginho er 2025’s måske største Superliga-profil, er Renato Junior også inde i sin bedste periode i klubben og er som regel starter foran Anosike Ementa.
Det kræver ikke ret megen fantasi at se for sig, at Serginho bliver solgt til sommer.
Men i Viborg håber man meget på en pokaltriumf eller en tur i Conference League-kvalifikationen via syvendepladsen. Og der kunne man i den grad bruge Serginho, og også Renato Junior.

Derfor forsøger Mads Agesen lige nu at overtale de to startere til at forlænge i VFF.
– Vi er i en tæt dialog. Men der er nogle ting, der kan påvirke det den ene og den anden vej i forhold til pokalen og vores slutplacering. Og om vi skal spille i Europa, og hvordan det ser ud, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Interessen for Serginho har været stor både sidste år og i januar i år med interesse fra mindst en klub i en Top 5-liga.
Og kommer der store penge på bordet til Viborg i en transfer virker det ikke urealistisk, at de kan ryge videre.
– Vi er i en god dialog, og spillerne er glade for at være her og for at spille i Viborg lige nu. Men selvfølgelig har de ambitioner. Når man har friet én gang, behøver man ikke gøre det igen, så jeg behøver dårligt nok nævne igen, at vi gerne vil forlænge med dem begge. Men vi har også forståelse for, at der kan være noget for dem ude i verden, der kan være endnu bedre i Viborg. Og det er sådan, situationen ser ud nu, siger Mads Agesen.
Hvad når Viborg i pokalen?
0 Votes
Ud over de to portugisisk talende spillere har Viborg også unge folk som blandt andre Isak Steiner Jensen, Thomas Jørgensen og Yonis Njoh, der kan vække interesse for udenlandske klubber.
Viborg FF er på 52 sammen med Brøndby IF det næstmest scorende hold i Superligaen med fire runder tilbage i turneringen, kun overgået af FC Midtjylland, der er 55 mål efter 5-0-sejren søndag over FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TRANSFER