Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Europa-deltagelse eller ej kan betyde meget for, om det lykkes at forlænge med profilerne.



VIBORG (Tipsbladet): Der er rigeligt at se til i de næste uger, hvor Viborg FF spiller to pokal-semifinaler mod FC København og duellerer om at tage Superligaens syvendeplads i tæt kapløb med Silkeborg IF.

Spillere skal doseres, planen for at slå FC København skal skrues endeligt sammen – men for Viborg-sportschef Mads Agesen er der også de mere langsigtede overvejelser om truppen.

Her lyser Serginho og Renato Juniors kontrakter op.

De udløber i sommeren 2026, og mens Serginho er 2025’s måske største Superliga-profil, er Renato Junior også inde i sin bedste periode i klubben og er som regel starter foran Anosike Ementa.

Det kræver ikke ret megen fantasi at se for sig, at Serginho bliver solgt til sommer.

Men i Viborg håber man meget på en pokaltriumf eller en tur i Conference League-kvalifikationen via syvendepladsen. Og der kunne man i den grad bruge Serginho, og også Renato Junior.

Viborg eller Silkeborg kan som pokalfinalister i teorien få to muligheder for at komme i Europa.

Derfor forsøger Mads Agesen lige nu at overtale de to startere til at forlænge i VFF.

– Vi er i en tæt dialog. Men der er nogle ting, der kan påvirke det den ene og den anden vej i forhold til pokalen og vores slutplacering. Og om vi skal spille i Europa, og hvordan det ser ud, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Interessen for Serginho har været stor både sidste år og i januar i år med interesse fra mindst en klub i en Top 5-liga.

Og kommer der store penge på bordet til Viborg i en transfer virker det ikke urealistisk, at de kan ryge videre.

– Vi er i en god dialog, og spillerne er glade for at være her og for at spille i Viborg lige nu. Men selvfølgelig har de ambitioner. Når man har friet én gang, behøver man ikke gøre det igen, så jeg behøver dårligt nok nævne igen, at vi gerne vil forlænge med dem begge. Men vi har også forståelse for, at der kan være noget for dem ude i verden, der kan være endnu bedre i Viborg. Og det er sådan, situationen ser ud nu, siger Mads Agesen.

Hvad når Viborg i pokalen?

  • Taber til FCK i semifinalerne
  • Når pokalfinalen men taber den
  • Pokalmester!
  • Taber til FCK i semifinalerne
  • Når pokalfinalen men taber den
  • Pokalmester!

0 Votes

Ud over de to portugisisk talende spillere har Viborg også unge folk som blandt andre Isak Steiner Jensen, Thomas Jørgensen og Yonis Njoh, der kan vække interesse for udenlandske klubber.

Viborg FF er på 52 sammen med Brøndby IF det næstmest scorende hold i Superligaen med fire runder tilbage i turneringen, kun overgået af FC Midtjylland, der er 55 mål efter 5-0-sejren søndag over FC Nordsjælland.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Magiske Messi slår til igen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Monstersalg: FC København-boss jubler



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Silkeborg IF – FC København

Klubboss raser efter skandalescener

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Hjulmand og co. taber stort skridt

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

FC København sælger Nathan Trott

Iran kommer med krav før VM

Barcelona – Real Madrid

De er tilbage i Superligaen

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl