VIBORG (Tipsbladet): Der er rigeligt at se til i de næste uger, hvor Viborg FF spiller to pokal-semifinaler mod FC København og duellerer om at tage Superligaens syvendeplads i tæt kapløb med Silkeborg IF.
Spillere skal doseres, planen for at slå FC København skal skrues endeligt sammen – men for Viborg-sportschef Mads Agesen er der også de mere langsigtede overvejelser om truppen.
Her lyser Serginho og Renato Juniors kontrakter op.
De udløber i sommeren 2026, og mens Serginho er 2025’s måske største Superliga-profil, er Renato Junior også inde i sin bedste periode i klubben og er som regel starter foran Anosike Ementa.
Det kræver ikke ret megen fantasi at se for sig, at Serginho bliver solgt til sommer.
Men i Viborg håber man meget på en pokaltriumf eller en tur i Conference League-kvalifikationen via syvendepladsen. Og der kunne man i den grad bruge Serginho, og også Renato Junior.

Derfor forsøger Mads Agesen lige nu at overtale de to startere til at forlænge i VFF.
– Vi er i en tæt dialog. Men der er nogle ting, der kan påvirke det den ene og den anden vej i forhold til pokalen og vores slutplacering. Og om vi skal spille i Europa, og hvordan det ser ud, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Interessen for Serginho har været stor både sidste år og i januar i år med interesse fra mindst en klub i en Top 5-liga.
Og kommer der store penge på bordet til Viborg i en transfer virker det ikke urealistisk, at de kan ryge videre.
– Vi er i en god dialog, og spillerne er glade for at være her og for at spille i Viborg lige nu. Men selvfølgelig har de ambitioner. Når man har friet én gang, behøver man ikke gøre det igen, så jeg behøver dårligt nok nævne igen, at vi gerne vil forlænge med dem begge. Men vi har også forståelse for, at der kan være noget for dem ude i verden, der kan være endnu bedre i Viborg. Og det er sådan, situationen ser ud nu, siger Mads Agesen.
Hvad når Viborg i pokalen?
0 Votes
Ud over de to portugisisk talende spillere har Viborg også unge folk som blandt andre Isak Steiner Jensen, Thomas Jørgensen og Yonis Njoh, der kan vække interesse for udenlandske klubber.
Viborg FF er på 52 sammen med Brøndby IF det næstmest scorende hold i Superligaen med fire runder tilbage i turneringen, kun overgået af FC Midtjylland, der er 55 mål efter 5-0-sejren søndag over FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE