VIBORG (Tipsbladet): Der er rigeligt at se til i de næste uger, hvor Viborg FF spiller to pokal-semifinaler mod FC København og duellerer om at tage Superligaens syvendeplads i tæt kapløb med Silkeborg IF.
Spillere skal doseres, planen for at slå FC København skal skrues endeligt sammen – men for Viborg-sportschef Mads Agesen er der også de mere langsigtede overvejelser om truppen.
Her lyser Serginho og Renato Juniors kontrakter op.
De udløber i sommeren 2026, og mens Serginho er 2025’s måske største Superliga-profil, er Renato Junior også inde i sin bedste periode i klubben og er som regel starter foran Anosike Ementa.
Det kræver ikke ret megen fantasi at se for sig, at Serginho bliver solgt til sommer.
Men i Viborg håber man meget på en pokaltriumf eller en tur i Conference League-kvalifikationen via syvendepladsen. Og der kunne man i den grad bruge Serginho, og også Renato Junior.

Derfor forsøger Mads Agesen lige nu at overtale de to startere til at forlænge i VFF.
– Vi er i en tæt dialog. Men der er nogle ting, der kan påvirke det den ene og den anden vej i forhold til pokalen og vores slutplacering. Og om vi skal spille i Europa, og hvordan det ser ud, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Interessen for Serginho har været stor både sidste år og i januar i år med interesse fra mindst en klub i en Top 5-liga.
Og kommer der store penge på bordet til Viborg i en transfer virker det ikke urealistisk, at de kan ryge videre.
– Vi er i en god dialog, og spillerne er glade for at være her og for at spille i Viborg lige nu. Men selvfølgelig har de ambitioner. Når man har friet én gang, behøver man ikke gøre det igen, så jeg behøver dårligt nok nævne igen, at vi gerne vil forlænge med dem begge. Men vi har også forståelse for, at der kan være noget for dem ude i verden, der kan være endnu bedre i Viborg. Og det er sådan, situationen ser ud nu, siger Mads Agesen.
Hvad når Viborg i pokalen?
0 Votes
Ud over de to portugisisk talende spillere har Viborg også unge folk som blandt andre Isak Steiner Jensen, Thomas Jørgensen og Yonis Njoh, der kan vække interesse for udenlandske klubber.
Viborg FF er på 52 sammen med Brøndby IF det næstmest scorende hold i Superligaen med fire runder tilbage i turneringen, kun overgået af FC Midtjylland, der er 55 mål efter 5-0-sejren søndag over FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
EKSKLUSIVT