Mange unge danskere tager hvert år til Bulgarien, og en stor del af dem vender hjem med tømmermænd og kønssygdomme.
Festmekkaet Sunny Beach er nok, hvad de fleste forbinder Bulgarien med, men der spilles naturligvis også fodbold på de breddegrader, og i sommer tog målmanden Hans Christian Bernat fra OB til Botev Plovdiv for at starte et nyt kapitel i sin karriere i bulgarsk fodbold – et skridt, kun meget få danske fodboldspillere tager.
I Botev Plovdiv håber man imidlertid, at tilgangen af Bernat kan være et skridt hen imod, at flere danskere – og skandinavere i det hele taget – vælger at tage til Bulgarien.
– Vi holder et vågent øje med Danmark. Det samme gør vi med Norge og Sverige. Personligt kan jeg rigtig godt lide skandinaviske spillere, fordi de tilpasser sig let, de er professionelle, og mange af dem er åbne for at udfordre sig selv, siger Dusan Kerkez, der er cheftræner for Botev Plovdiv, til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi har selvfølgelig ikke det største budget, så vi skal også være en smule heldige, men det kan lade sig gøre. Vi hentede Hans Christian Bernat i sommer, og måske kan han være med til at vise vejen for andre – at det kan være fornuftigt at tage til Bulgarien.
– Jeg synes, vi har en god liga, men det er klart, at mange også dømmer ligaen ud fra, hvordan det går landsholdet, og det har ikke været godt i lang tid. Men jeg tror, at mange vil blive positivt overrasket. Tag en klub som Ludogorets, der er med i Europa hvert år og klarer sig rigtig godt.
Løn til tiden – for det meste
En fordom mange danske fodboldspillere måske har, er at bulgarske klubber kan have en noget laissez faire holdning til at udbetale løn, som man kender det fra klubber i eksempevis Tyrkiet og Grækenland.
Ifølge Botev-Plovdiv-træneren er det dog et meget lille problem i Bulgarien.
– Alle kontrakter er indgået efter FIFA’s regler. Der er måske nogle klubber, der udbetaler lønnen lidt for sent engang imellem, og det er ikke godt, men jeg kan kun tale på vegne af min egen klub, og her er der styr på tingene. Lønnen kommer til tiden, og sådan er det langt de fleste steder.
– Der er tilmed gode bonusordninger i mange klubber, så lønnen er fin nok. Der er styr på tingene i de fleste klubber og med sikkerhed i Botev Plovdiv – det vil Hans Christian Bernat også kunne bekræfte, siger Dusan Kerkez.
Hans Christian Bernat er én af meget få danskere, der har tørnet ud i bulgarsk fodbold, men der er fortilfælde. I 2018 tog Emil Peter Jørgensen eksempelvis fra BK Frem til FK Vereya, hvor han – meget apropos – ikke modtog løn i et halvt år, før han forlod klubben. Kort efter blev FK Vereya smidt ud af ligaen på grund af matchfixing.
Hans Christian Bernat har kontrakt med Botev Plovdiv frem til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER