SILKEBORG (Tipsbladet): Robert Skov valgte her i september at skrive kontrakt med Bundesliga-klubben Union Berlin, efter Skovs aftale i Hoffenheim var udløbet.
Længe flirtede Skov med FC København, der gerne ville have den tidligere Superliga-topscorer tilbage på kanten i Parken.
Men Skov var fysisk hos eksklubben Silkeborg IF meget af tiden, og Skov fortæller i et interview med Tipsbladet om sin enorme glæde ved barndomsklubben.
Og den glæde er gengældt, fortæller Silkeborg IF's sportschef Jesper Stüker i et interview med Tipsbladet.
Skov debuterede for SIF kort før sin 17-års fødselsdag og spillede i klubben indtil 2018, hvor FC København stod klar til at købe kantspilleren.
Og kan den rigtige løsning findes, vil Jesper Stüker hjertens gerne se både Skov men også den nuværende Anderlecht- og landsholdsangriber Kasper Dolberg i Silkeborg-trøjen igen.
– Jeg tror ikke, jeg behøver at sige det til Robert eller Kasper Dolberg, eller hvem det nu skulle være. 'Det kunne være fedt, hvis de kom hjem og lige sluttede af, ligesom Henrik Tømmer gjorde.' Eller ligesom Andreas Bjelland eller Brian Hamaläinen i Lyngby, siger Jesper Stüker til Tipsbladet og understreger, at det ikke bliver på en badebillet, eksprofilerne kommer hjem.

– Niveauet skal også være der. Det kan godt være, det skal ske på et tidspunkt, og Robert er 28 år og Dolberg 27. Men det er også med at få hvisket dem i øret, at de ikke skal vente, til de er 34 år. Det skal ikke først ske, når der ikke er andre muligheder, de skal have et par år tilbage i sig, siger Jesper Stüker med et smil.
Og koblingen til Skov såvel som Kasper Dolberg er ikke fri fantasi i Superliga-sportschefens hoved.
– Robert løb og trænede herude, ikke med holdet men med sin gamle U/17-træner. Han har faktisk været her stort set hver dag i sommer og i ferien, hvor han har trænet, løbet og spillet lidt bold, siger Jesper Stüker.
– Vi har da snakket med ham, men vi vidste også godt, at han skulle noget. Jeg sagde da som en joke, om han lige skulle med op på kontoret, men det kunne jeg jo godt mærke, at vi ikke skulle, og det vidste vi jo også godt. Han er et helt andet sted som spiller nu, siger Jesper Stüker.
– Men han og Kasper Dolberg kunne godt være spillere, der traf et andet valg lidt ud fra hjertet og fra noget mere holistisk. Om Robert så synes, at det skal være i København, eller om det kunne blive Silkeborg, det ved jeg ikke. Men Kasper er også enormt forankret til Silkeborg, og har stadig hans familie, og ved, at han har en lejlighed i Aarhus, og jeg tror ikke, at han ville spille for AGF, hvis han skulle hjem. Så hvem ved, det kunne da være meget fedt, lyder det fra Silkeborg-sportschefen.
Jesper Stüker havde en lederrolle på Silkeborg IF's akademi, dengang såvel Robert Skov som Kasper Dolberg spillede ungdomsfodbold i klubben og kom ind omkring førsteholdet.
Kasper Dolberg nåede at spille i tre Superliga-kampe for Silkeborg IF tilbage i maj 2015 forud for det allerede aftalte skifte til Ajax.
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER