SILKEBORG (Tipsbladet): Robert Skov valgte her i september at skrive kontrakt med Bundesliga-klubben Union Berlin, efter Skovs aftale i Hoffenheim var udløbet.
Længe flirtede Skov med FC København, der gerne ville have den tidligere Superliga-topscorer tilbage på kanten i Parken.
Men Skov var fysisk hos eksklubben Silkeborg IF meget af tiden, og Skov fortæller i et interview med Tipsbladet om sin enorme glæde ved barndomsklubben.
Og den glæde er gengældt, fortæller Silkeborg IF's sportschef Jesper Stüker i et interview med Tipsbladet.
Skov debuterede for SIF kort før sin 17-års fødselsdag og spillede i klubben indtil 2018, hvor FC København stod klar til at købe kantspilleren.
Og kan den rigtige løsning findes, vil Jesper Stüker hjertens gerne se både Skov men også den nuværende Anderlecht- og landsholdsangriber Kasper Dolberg i Silkeborg-trøjen igen.
– Jeg tror ikke, jeg behøver at sige det til Robert eller Kasper Dolberg, eller hvem det nu skulle være. 'Det kunne være fedt, hvis de kom hjem og lige sluttede af, ligesom Henrik Tømmer gjorde.' Eller ligesom Andreas Bjelland eller Brian Hamaläinen i Lyngby, siger Jesper Stüker til Tipsbladet og understreger, at det ikke bliver på en badebillet, eksprofilerne kommer hjem.

– Niveauet skal også være der. Det kan godt være, det skal ske på et tidspunkt, og Robert er 28 år og Dolberg 27. Men det er også med at få hvisket dem i øret, at de ikke skal vente, til de er 34 år. Det skal ikke først ske, når der ikke er andre muligheder, de skal have et par år tilbage i sig, siger Jesper Stüker med et smil.
Og koblingen til Skov såvel som Kasper Dolberg er ikke fri fantasi i Superliga-sportschefens hoved.
– Robert løb og trænede herude, ikke med holdet men med sin gamle U/17-træner. Han har faktisk været her stort set hver dag i sommer og i ferien, hvor han har trænet, løbet og spillet lidt bold, siger Jesper Stüker.
– Vi har da snakket med ham, men vi vidste også godt, at han skulle noget. Jeg sagde da som en joke, om han lige skulle med op på kontoret, men det kunne jeg jo godt mærke, at vi ikke skulle, og det vidste vi jo også godt. Han er et helt andet sted som spiller nu, siger Jesper Stüker.
– Men han og Kasper Dolberg kunne godt være spillere, der traf et andet valg lidt ud fra hjertet og fra noget mere holistisk. Om Robert så synes, at det skal være i København, eller om det kunne blive Silkeborg, det ved jeg ikke. Men Kasper er også enormt forankret til Silkeborg, og har stadig hans familie, og ved, at han har en lejlighed i Aarhus, og jeg tror ikke, at han ville spille for AGF, hvis han skulle hjem. Så hvem ved, det kunne da være meget fedt, lyder det fra Silkeborg-sportschefen.
Jesper Stüker havde en lederrolle på Silkeborg IF's akademi, dengang såvel Robert Skov som Kasper Dolberg spillede ungdomsfodbold i klubben og kom ind omkring førsteholdet.
Kasper Dolberg nåede at spille i tre Superliga-kampe for Silkeborg IF tilbage i maj 2015 forud for det allerede aftalte skifte til Ajax.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!