SILKEBORG (Tipsbladet): Robert Skov valgte her i september at skrive kontrakt med Bundesliga-klubben Union Berlin, efter Skovs aftale i Hoffenheim var udløbet.
Længe flirtede Skov med FC København, der gerne ville have den tidligere Superliga-topscorer tilbage på kanten i Parken.
Men Skov var fysisk hos eksklubben Silkeborg IF meget af tiden, og Skov fortæller i et interview med Tipsbladet om sin enorme glæde ved barndomsklubben.
Og den glæde er gengældt, fortæller Silkeborg IF's sportschef Jesper Stüker i et interview med Tipsbladet.
Skov debuterede for SIF kort før sin 17-års fødselsdag og spillede i klubben indtil 2018, hvor FC København stod klar til at købe kantspilleren.
Og kan den rigtige løsning findes, vil Jesper Stüker hjertens gerne se både Skov men også den nuværende Anderlecht- og landsholdsangriber Kasper Dolberg i Silkeborg-trøjen igen.
– Jeg tror ikke, jeg behøver at sige det til Robert eller Kasper Dolberg, eller hvem det nu skulle være. 'Det kunne være fedt, hvis de kom hjem og lige sluttede af, ligesom Henrik Tømmer gjorde.' Eller ligesom Andreas Bjelland eller Brian Hamaläinen i Lyngby, siger Jesper Stüker til Tipsbladet og understreger, at det ikke bliver på en badebillet, eksprofilerne kommer hjem.

– Niveauet skal også være der. Det kan godt være, det skal ske på et tidspunkt, og Robert er 28 år og Dolberg 27. Men det er også med at få hvisket dem i øret, at de ikke skal vente, til de er 34 år. Det skal ikke først ske, når der ikke er andre muligheder, de skal have et par år tilbage i sig, siger Jesper Stüker med et smil.
Og koblingen til Skov såvel som Kasper Dolberg er ikke fri fantasi i Superliga-sportschefens hoved.
– Robert løb og trænede herude, ikke med holdet men med sin gamle U/17-træner. Han har faktisk været her stort set hver dag i sommer og i ferien, hvor han har trænet, løbet og spillet lidt bold, siger Jesper Stüker.
– Vi har da snakket med ham, men vi vidste også godt, at han skulle noget. Jeg sagde da som en joke, om han lige skulle med op på kontoret, men det kunne jeg jo godt mærke, at vi ikke skulle, og det vidste vi jo også godt. Han er et helt andet sted som spiller nu, siger Jesper Stüker.
– Men han og Kasper Dolberg kunne godt være spillere, der traf et andet valg lidt ud fra hjertet og fra noget mere holistisk. Om Robert så synes, at det skal være i København, eller om det kunne blive Silkeborg, det ved jeg ikke. Men Kasper er også enormt forankret til Silkeborg, og har stadig hans familie, og ved, at han har en lejlighed i Aarhus, og jeg tror ikke, at han ville spille for AGF, hvis han skulle hjem. Så hvem ved, det kunne da være meget fedt, lyder det fra Silkeborg-sportschefen.
Jesper Stüker havde en lederrolle på Silkeborg IF's akademi, dengang såvel Robert Skov som Kasper Dolberg spillede ungdomsfodbold i klubben og kom ind omkring førsteholdet.
Kasper Dolberg nåede at spille i tre Superliga-kampe for Silkeborg IF tilbage i maj 2015 forud for det allerede aftalte skifte til Ajax.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER