SILKEBORG (Tipsbladet): Robert Skov valgte her i september at skrive kontrakt med Bundesliga-klubben Union Berlin, efter Skovs aftale i Hoffenheim var udløbet.
Længe flirtede Skov med FC København, der gerne ville have den tidligere Superliga-topscorer tilbage på kanten i Parken.
Men Skov var fysisk hos eksklubben Silkeborg IF meget af tiden, og Skov fortæller i et interview med Tipsbladet om sin enorme glæde ved barndomsklubben.
Og den glæde er gengældt, fortæller Silkeborg IF's sportschef Jesper Stüker i et interview med Tipsbladet.
Skov debuterede for SIF kort før sin 17-års fødselsdag og spillede i klubben indtil 2018, hvor FC København stod klar til at købe kantspilleren.
Og kan den rigtige løsning findes, vil Jesper Stüker hjertens gerne se både Skov men også den nuværende Anderlecht- og landsholdsangriber Kasper Dolberg i Silkeborg-trøjen igen.
– Jeg tror ikke, jeg behøver at sige det til Robert eller Kasper Dolberg, eller hvem det nu skulle være. 'Det kunne være fedt, hvis de kom hjem og lige sluttede af, ligesom Henrik Tømmer gjorde.' Eller ligesom Andreas Bjelland eller Brian Hamaläinen i Lyngby, siger Jesper Stüker til Tipsbladet og understreger, at det ikke bliver på en badebillet, eksprofilerne kommer hjem.

– Niveauet skal også være der. Det kan godt være, det skal ske på et tidspunkt, og Robert er 28 år og Dolberg 27. Men det er også med at få hvisket dem i øret, at de ikke skal vente, til de er 34 år. Det skal ikke først ske, når der ikke er andre muligheder, de skal have et par år tilbage i sig, siger Jesper Stüker med et smil.
Og koblingen til Skov såvel som Kasper Dolberg er ikke fri fantasi i Superliga-sportschefens hoved.
– Robert løb og trænede herude, ikke med holdet men med sin gamle U/17-træner. Han har faktisk været her stort set hver dag i sommer og i ferien, hvor han har trænet, løbet og spillet lidt bold, siger Jesper Stüker.
– Vi har da snakket med ham, men vi vidste også godt, at han skulle noget. Jeg sagde da som en joke, om han lige skulle med op på kontoret, men det kunne jeg jo godt mærke, at vi ikke skulle, og det vidste vi jo også godt. Han er et helt andet sted som spiller nu, siger Jesper Stüker.
– Men han og Kasper Dolberg kunne godt være spillere, der traf et andet valg lidt ud fra hjertet og fra noget mere holistisk. Om Robert så synes, at det skal være i København, eller om det kunne blive Silkeborg, det ved jeg ikke. Men Kasper er også enormt forankret til Silkeborg, og har stadig hans familie, og ved, at han har en lejlighed i Aarhus, og jeg tror ikke, at han ville spille for AGF, hvis han skulle hjem. Så hvem ved, det kunne da være meget fedt, lyder det fra Silkeborg-sportschefen.
Jesper Stüker havde en lederrolle på Silkeborg IF's akademi, dengang såvel Robert Skov som Kasper Dolberg spillede ungdomsfodbold i klubben og kom ind omkring førsteholdet.
Kasper Dolberg nåede at spille i tre Superliga-kampe for Silkeborg IF tilbage i maj 2015 forud for det allerede aftalte skifte til Ajax.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER