Robert Skov vild med dansk klub: Evigt taknemmelig

Robert Skovs hjerte banker stadig tungt for Silkeborg IF.



Robert Skov trådte sin barndoms fodboldstøvler i Silkeborg IF, og han blev en stor profil i Søhøjlandet, inden han rykkede til FC København i 2018 og blev en endnu større profil.

Da Robert Skov tørnede ud for Silkeborg IF, var klubben ikke i nærheden af at være et tophold i dansk fodbold, men det er jyderne blevet de seneste par år, og det glæder offensivspilleren, der fra sin pind i Tyskland stadig har et godt øje til Søhøjlandets helte.

– Jeg følger stadig Silkeborg – det er svært ikke at gøre. Min familie bor der og er til kampene, og det er virkelig fedt at se, at det går dem så godt. Kent Nielsen er en virkelig dygtig træner, og de formår at sætte et hold sammen hvert år, som er på et højt niveau. Jeg tager hatten af for det arbejde, der bliver leveret, siger Robert Skov til Tipsbladet.

Han havde som så mange andre en fest den 9. maj, da Silkeborg besejrede AGF i pokalfinalen.

– Det er længe siden, der er kommet noget sølvtøj hjem til Silkeborg-egnen, så det var en dejlig dag for alle fra Silkeborg, lyder det fra offensivspilleren, der er noteret for over 100 kampe for de rødblusede.

Efter opholdet i Silkeborg IF knyttede Robert Skov også et tæt bånd til FC København, men han lægger ikke skjul på, at barndomsklubben stadig er noget helt specielt – og altid vil være det.

– Jeg brugte rigtig mange timer i Silkeborg IF, da jeg var dreng, og det var den klub, der gav mig chancen til at udvikle mig til den spiller, jeg blev. Det vil jeg altid være utrolig taknemmelig for. Det er en fed klub med et fantastisk akademi, hvor man har tid til at udvikle sig som spiller.

– Den tid fik jeg også, og det var med til, at jeg blev bedre og bedre undervejs. Det er en klub, der står mig meget nært, slutter Robert Skov.

Offensivspilleren er denne sommer skiftet til Bundesliga-klubben Union Berlin, som han kan debutere for lørdag – pudsigt nok mod Robert Skovs tidligere arbejdsgiver Hoffenheim. 





Dommerekspert: Glem det, FCK!




LIVE

LIVE: ‘Jeg tror, det bliver min sidste sæson’

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

AGF kan ende med millionregning, men…

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Harry Maguire i chok

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage