Robert Skov vild med dansk klub: Evigt taknemmelig

Robert Skovs hjerte banker stadig tungt for Silkeborg IF.



Robert Skov trådte sin barndoms fodboldstøvler i Silkeborg IF, og han blev en stor profil i Søhøjlandet, inden han rykkede til FC København i 2018 og blev en endnu større profil.

Da Robert Skov tørnede ud for Silkeborg IF, var klubben ikke i nærheden af at være et tophold i dansk fodbold, men det er jyderne blevet de seneste par år, og det glæder offensivspilleren, der fra sin pind i Tyskland stadig har et godt øje til Søhøjlandets helte.

– Jeg følger stadig Silkeborg – det er svært ikke at gøre. Min familie bor der og er til kampene, og det er virkelig fedt at se, at det går dem så godt. Kent Nielsen er en virkelig dygtig træner, og de formår at sætte et hold sammen hvert år, som er på et højt niveau. Jeg tager hatten af for det arbejde, der bliver leveret, siger Robert Skov til Tipsbladet.

Han havde som så mange andre en fest den 9. maj, da Silkeborg besejrede AGF i pokalfinalen.

– Det er længe siden, der er kommet noget sølvtøj hjem til Silkeborg-egnen, så det var en dejlig dag for alle fra Silkeborg, lyder det fra offensivspilleren, der er noteret for over 100 kampe for de rødblusede.

Efter opholdet i Silkeborg IF knyttede Robert Skov også et tæt bånd til FC København, men han lægger ikke skjul på, at barndomsklubben stadig er noget helt specielt – og altid vil være det.

– Jeg brugte rigtig mange timer i Silkeborg IF, da jeg var dreng, og det var den klub, der gav mig chancen til at udvikle mig til den spiller, jeg blev. Det vil jeg altid være utrolig taknemmelig for. Det er en fed klub med et fantastisk akademi, hvor man har tid til at udvikle sig som spiller.

– Den tid fik jeg også, og det var med til, at jeg blev bedre og bedre undervejs. Det er en klub, der står mig meget nært, slutter Robert Skov.

Offensivspilleren er denne sommer skiftet til Bundesliga-klubben Union Berlin, som han kan debutere for lørdag – pudsigt nok mod Robert Skovs tidligere arbejdsgiver Hoffenheim. 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

AC Milan kigger på dansker

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Snart kan det give rødt kort

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Tror på millionkøb af FC København-spiller