Sten Grytebust har været inde omkring det norske landshold i mange år, men nærmest uden at spille, og nu har den tidligere OB- og FC København-målmand meddelt Ståle Solbakken, at han ikke længere er til rådighed for Norges landshold.
33-årige Grytebust debuterede for Norge under Egil “Drillo” Olsen i 2013, og de seneste knap 10 år har budt på fem landskampe. For det meste har han siddet på bænken som reserve for Örjan Nyland eller Rune Jarstein.
Og det gider han ikke mere.
– Jeg debuterede under “Drillo”, og det er efterhånden nogle år siden. Dengang var jeg en ung spiller, men nu er jeg familiefar med tre børn. Jeg har lidt dårlig samvittighed over for dem, når jeg er væk, siger Sten Grytebust til Sunnmørposten.
Målmanden har haft fire forskellige landstrænere, og ingen af dem har haft ham som det foretrukne valg mellem stængerne. Han lægger ikke skjul på, at de mange år uden spilletid har været medvirkende til hans beslutning.
– Jeg respekterer fuldt ud, at de ikke har haft mig som førstevalg, for jeg ved, hvordan mekanismerne er i fodbold. Det er ikke nogen nem beslutning at stoppe på landsholdet, men det er ikke noget, jeg har besluttet i løbet af natten. Det har været en lang proces, og jeg føler, at det er det rette tidspunkt, lyder det fra keeperen.
Sten Grytebust blev hentet til Danmark af OB i 2016, og målmanden havde et forrygende ophold på Fyn, hvor han to gange vandt Tipsbladet-prisen Det Gyldne Bur. I 2019 snuppede FC København ham, men succesen udeblev i den danske hovedstad.
Nu tørner Sten Grytebust ud for Aalesunds FK.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
