Vil købe Brøndby-spiller: ‘Vi arbejder på det’

Polsk klub er i gang med at strikke et bud sammen til Brøndby IF.



Brøndby IF siger med al sandsynlighed farvel til polske Mateusz Kowalczyk i sommerens transfervindue.

Den 21-årige midtbanespiller blev forud for denne sæson udlejet til GKS Katowice i hjemlandet, og her har han taget ligaen med storm. Kowalczyk har gjort det så godt, at han har været udtaget til Polens A-landshold.

I marts kunne Tipsbladet fortælle, at Kowalczyks lejeaftale indeholder en købsoption i omegnen af 7,5 millioner kroner, som er voldsomt mange penge for GKS Katowice. En transfer i den størrelsesorden vil være rekord i den lille polske klub.

Alligevel er klubben klar til at tage springet. Først og fremmest ville det kræve, at GKS Katowice, der er oprykkere i den polske liga, undgår nedrykning, og med fem runder tilbage, bliver det ikke noget problem for klubben, der har spillet en flot sæson.

Så nu kan Brøndby med al sandsynlighed se frem til at modtage et bud fra GKS Katowice på Mateusz Kowalczyk.

– Mateusz kender min holdning til hans fremtid. Vi har talt om det mange gange, men indtil videre forbliver det private samtaler. Det forekommer mig dog, at direktøren, bestyrelsen og ejerkredsen i GKS Katowice er opmærksomme og arbejder på flere ting – også dette, siger Rafal Gorak, der er cheftræner i den polske klub, ifølge Pilka Nozna.

Vil investere

Selv om en transfer i omegnen af 7,5 millioner kroner vil være rekordstor for GKS Katowice, er det en vej, klubben bør gå, fastslår cheftræneren.

– Vi skal købe noget for at kunne sælge noget. Det er hele klubbens strategi. Det handler ikke kun om Mateusz, for ingen er uerstattelig, og GKS vil også klare sig uden Mateusz Kowalczyk, men hvis vi skal udvikle os, skal vi også investere. I min optik skal vi have spillere som Mateusz på holdet, hvis GKS Katowice skal udvikle sig, siger Gorak.

Torsdag udtalte Mateusz Kowalczyk sig også til polske medier om fremtiden. Han holder kortene tæt til kroppen.

– Jeg tænker ikke så meget på min fremtid endnu. Det er fem kampe tilbage, og så kommer U21-EM – det er det, jeg fokuserer på lige nu. Hvad fremtiden bringer, må vi se, lyder det fra Kowalczyk.

Brøndby IF hentede Mateusz Kowalczyk i sommeren 2023, men han spillede blot tre kampe i løbet af sin første sæson på Vestegnen. I denne sæson har han scoret tre mål og lavet syv assists for GKS Katowice.

Han har kontrakt med Brøndby frem til sommeren 2027.





Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Hårdt angreb på DBU-boss



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Massefyring i AC Milan



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Storkamp af Patrick Dorgu

FCM jagter ham – så vild har Boteli været