Vil købe Brøndby-spiller: ‘Vi arbejder på det’

Polsk klub er i gang med at strikke et bud sammen til Brøndby IF.



Brøndby IF siger med al sandsynlighed farvel til polske Mateusz Kowalczyk i sommerens transfervindue.

Den 21-årige midtbanespiller blev forud for denne sæson udlejet til GKS Katowice i hjemlandet, og her har han taget ligaen med storm. Kowalczyk har gjort det så godt, at han har været udtaget til Polens A-landshold.

I marts kunne Tipsbladet fortælle, at Kowalczyks lejeaftale indeholder en købsoption i omegnen af 7,5 millioner kroner, som er voldsomt mange penge for GKS Katowice. En transfer i den størrelsesorden vil være rekord i den lille polske klub.

Alligevel er klubben klar til at tage springet. Først og fremmest ville det kræve, at GKS Katowice, der er oprykkere i den polske liga, undgår nedrykning, og med fem runder tilbage, bliver det ikke noget problem for klubben, der har spillet en flot sæson.

Så nu kan Brøndby med al sandsynlighed se frem til at modtage et bud fra GKS Katowice på Mateusz Kowalczyk.

– Mateusz kender min holdning til hans fremtid. Vi har talt om det mange gange, men indtil videre forbliver det private samtaler. Det forekommer mig dog, at direktøren, bestyrelsen og ejerkredsen i GKS Katowice er opmærksomme og arbejder på flere ting – også dette, siger Rafal Gorak, der er cheftræner i den polske klub, ifølge Pilka Nozna.

Vil investere

Selv om en transfer i omegnen af 7,5 millioner kroner vil være rekordstor for GKS Katowice, er det en vej, klubben bør gå, fastslår cheftræneren.

– Vi skal købe noget for at kunne sælge noget. Det er hele klubbens strategi. Det handler ikke kun om Mateusz, for ingen er uerstattelig, og GKS vil også klare sig uden Mateusz Kowalczyk, men hvis vi skal udvikle os, skal vi også investere. I min optik skal vi have spillere som Mateusz på holdet, hvis GKS Katowice skal udvikle sig, siger Gorak.

Torsdag udtalte Mateusz Kowalczyk sig også til polske medier om fremtiden. Han holder kortene tæt til kroppen.

– Jeg tænker ikke så meget på min fremtid endnu. Det er fem kampe tilbage, og så kommer U21-EM – det er det, jeg fokuserer på lige nu. Hvad fremtiden bringer, må vi se, lyder det fra Kowalczyk.

Brøndby IF hentede Mateusz Kowalczyk i sommeren 2023, men han spillede blot tre kampe i løbet af sin første sæson på Vestegnen. I denne sæson har han scoret tre mål og lavet syv assists for GKS Katowice.

Han har kontrakt med Brøndby frem til sommeren 2027.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Chokpris på Victor Froholdt

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FC Midtjylland – Brøndby IF

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Henter kæmpe Superliga-flop

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC København – Randers FC



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Lamine Yamal med karrierens første

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Sønderjyske – OB

Viborg FF – FC Nordsjælland



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Vil gøre det onde ved Brøndby

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Vejle Boldklub – AGF

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

FC Fredericia – Silkeborg IF

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Traditionsklub henter Stephen Odey

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Bayern München besejrer Dortmund i drama

‘Det må ikke ske’

– Det er en frustration for os alle

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’