Brøndby IF siger med al sandsynlighed farvel til polske Mateusz Kowalczyk i sommerens transfervindue.
Den 21-årige midtbanespiller blev forud for denne sæson udlejet til GKS Katowice i hjemlandet, og her har han taget ligaen med storm. Kowalczyk har gjort det så godt, at han har været udtaget til Polens A-landshold.
I marts kunne Tipsbladet fortælle, at Kowalczyks lejeaftale indeholder en købsoption i omegnen af 7,5 millioner kroner, som er voldsomt mange penge for GKS Katowice. En transfer i den størrelsesorden vil være rekord i den lille polske klub.
Alligevel er klubben klar til at tage springet. Først og fremmest ville det kræve, at GKS Katowice, der er oprykkere i den polske liga, undgår nedrykning, og med fem runder tilbage, bliver det ikke noget problem for klubben, der har spillet en flot sæson.
Så nu kan Brøndby med al sandsynlighed se frem til at modtage et bud fra GKS Katowice på Mateusz Kowalczyk.
– Mateusz kender min holdning til hans fremtid. Vi har talt om det mange gange, men indtil videre forbliver det private samtaler. Det forekommer mig dog, at direktøren, bestyrelsen og ejerkredsen i GKS Katowice er opmærksomme og arbejder på flere ting – også dette, siger Rafal Gorak, der er cheftræner i den polske klub, ifølge Pilka Nozna.

Vil investere
Selv om en transfer i omegnen af 7,5 millioner kroner vil være rekordstor for GKS Katowice, er det en vej, klubben bør gå, fastslår cheftræneren.
– Vi skal købe noget for at kunne sælge noget. Det er hele klubbens strategi. Det handler ikke kun om Mateusz, for ingen er uerstattelig, og GKS vil også klare sig uden Mateusz Kowalczyk, men hvis vi skal udvikle os, skal vi også investere. I min optik skal vi have spillere som Mateusz på holdet, hvis GKS Katowice skal udvikle sig, siger Gorak.
Torsdag udtalte Mateusz Kowalczyk sig også til polske medier om fremtiden. Han holder kortene tæt til kroppen.
– Jeg tænker ikke så meget på min fremtid endnu. Det er fem kampe tilbage, og så kommer U21-EM – det er det, jeg fokuserer på lige nu. Hvad fremtiden bringer, må vi se, lyder det fra Kowalczyk.
Brøndby IF hentede Mateusz Kowalczyk i sommeren 2023, men han spillede blot tre kampe i løbet af sin første sæson på Vestegnen. I denne sæson har han scoret tre mål og lavet syv assists for GKS Katowice.
Han har kontrakt med Brøndby frem til sommeren 2027.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OB siger farvel til seks spillere
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER